Сконе (ландскап)

Ско́не або Ска́нія (швед. Skåne, лат. Scania, дав.-рус. Шонія) — історична провінція (ландскап) у південній Швеції, в регіоні Йоталанд. Існує лише як історико-культурне визначення. Адміністративною одиницею нині є лен Сконе, який кордонами практично збігається з провінцією.


Сконе (ландскап)
Landskap Skåne
Герб Сконе
 
Країна Швеція
Регіон:Йоталанд
Лени:Сконе
Площа10 939 км²

Географія

Розподіл лісів, рівнин і заселених територій в Сконе

Сконе межує з ландскапами Галланд, Смоланд та Блекінге; має вихід до Балтійського моря. Від Данії провінцію відокремлює протока Ересунн.

Ландашфт сформувався під кінець останнього льодовикового періоду, під час якого вся територія провінції була покрита кригою. Практично вся територія провінції рівнинна, що неабияк відрізняє її від більшої частини Швеції, де переважають ліси та численні водойми. На території Сконе нема гір, нечисленні пагорби, ліси та озера. З північного заходу на південний схід простяглось пасмо листяних лісів, яке раніше правило за кордон між ленами Мальмехус та Крістіанстад.

Сконе, знімок з космосу

Найвища точка горст Седеросен, 212 м. Найнижча точка лежить у місті Крістіанстад, 2,7 м нижче рівня моря. Національні парки: Дальбю Седерскуг, Седеросен, Стенсхувуд.

Земля на рівнинах досить родюча, що є надзвичайно важливим чинником для всієї Швеції. Більшу частину сільського господарства країни зосереджено саме в Сконе.

Найбільші міста: Мальме, Гельсінборг, Лунд, Крістіанстад, Ландскруна.

Історія

Сконе тривалий час належала Данії. Розквіт провінції в складі Данського Королівства припав на XI століття. В той час на території цього краю розташовувались дві єпархії з центрами в Лунді та Дальбю. Король Данії Свен II Естрідсен мав власну резиденцію в Дальбю. Там само за його правління було розпочато будівництво монастиря і церкви.

Швеція вела з Данією численні війни внаслідок яких за Роскільським мирним договором 1658 року Сконе відійшла до Швеції. Острів Борнгольм було повернуто Данії два роки потому за умовами Копенгагенського миру. Дещо згодом Сконе стала ареною і головним об'єктом Дансько-шведської війни 1675—1679 років, відомої ще як Сконська війна. Швеції вдалося утримати Сконе в цій війні.

Відомі люди

У Сконе народилось і виросло багато знаменитостей, серед яких:

Посилання

Галерея

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.