Смілка вузьколиста

Смі́лка вузьколи́ста (Silene stenophylla) багаторічна рослина родини гвоздикових.

Смілка вузьколиста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Гвоздикові (Caryophyllaceae)
Рід: Смілка (Silene)
Вид:
Смілка вузьколиста (S. stenophylla)
Біноміальна назва
Silene stenophylla
Ledeb., (1842)

Опис

Смілка вузьколиста є багаторічною рослиною. Стебло довжиною 5–25 см. Корінь випускає численні безплідні пагони і квітконосні стебла. Листки вузьколінійні. Стеблові листки в числі 2 пар, при основі зрослися в помітну (до 2 мм) піхву. Міжвузля в 2 — 3 рази довші за листки, вузли не виділяються. Квіти зазвичай одиничні, рідше в їх дві-три. Чашечка велика, довжиною 10–15 мм з чіткими жилками, зубці її округлі. Пелюстки пурпурові.

Число хромосом 2n = 24.

Вид було описано в арктичному Сибірі. Зустрічається в щебенистій тундрі. У Сибіру поширена в Читинській області, Якутії. Також вид зустрічається на Далекому Сході і в Північній Америці.

Насіння з вічної мерзлоти

Насіння рослини цього виду віком ≈ 30 000 років було знайдене у вічній мерзлоті на глибині 38 м на березі річки Колима в Магаданській області.

Ендемічна для Якутії Смілка вузьколиста має високу стійкість до морозу. Вчені зібрали замерзлі плоди із насінням із гнізд плейстоценових ховрахів Spermophilus parryii, які запасали траву смілки вузьколистої у своїх кублах[1].

Російським кріобіологам з Інституту фізико-хімічних та біологічних проблем ґрунтознавства Російської академії наук, що розташований в підмосковному Пущино, вдалося виростити екземпляри рослини методом мікроклонування тканин, взятих із насіння, законсервованого у вічній мерзлоті епохи плейстоцену.

Повідомлення про 32000-літню смілку, що «воскресла» з мерзлоти, було опубліковане в журналі «Proceedings of the National Academy of Sciences».[2][3][4][5]

Примітки

  1. http://www.naturalist.if.ua/?p=5066 Воскресіння через 32000 років
  2. Richard Black. Ancient plants back to life after 30,000 frozen years. BBC News. Процитовано 21 лютого 2012.
  3. V. Stakhov, G. Gyulai, Z. Szabó et al. (8 липня 2007). Pleistocene-age Silene stenophylla seeds excavated in Russia – a scanning electron microscopic analysis Botany & Plant Biology 2007. Chicago, IL.
  4. Russian scientists germinate ice-age seed. CBC News. 20 лютого 2012. Процитовано 20 лютого 2012.
  5. Воскресіння через 32000 років…

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.