Собор Різдва Богородиці (Прилуки)

Собо́р Різдва́ Богоро́диці у Прилуках з окремою дзвіницею (знищена) — пам'ятка архітектури національного значення 18 століття, православний собор у місті Прилуки. Розташований в історичній частині міста, на межі Соборної площі та площі Іоасафа Бєлгородського.

Собор Різдва Богородиці
Назва на честь: Різдво Пресвятої Богородиці
Собор Різдва Богородиці

50°35′48″ пн. ш. 32°23′14″ сх. д.
Статус діючий
Статус спадщини пам'ятка культурної спадщини України
Країна  Україна
Розташування Прилуки
Конфесія ПЦУ
Єпархія Чернігівська
Тип будівлі собор
Архітектурний стиль зрілий класицизм
Будівник Заболоцький Федір Тимофійович
Будівництво 1806  1815
Настоятель отець Віталій Юрочко
Ідентифікатори й посилання
Собор Різдва Богородиці (Прилуки) (Україна)

 Собор Різдва Богородиці у Вікісховищі

Архітектура

Собор збудований із цегли у формах зрілого класицизму. Це однобанна симетрична за композицією споруда. Хрещатість у плані утворюється за рахунок ризалітів, які виступають по осях фасаду кубічного об'єму споруди. Ризаліти завершуються трикутними фронтонами. Західний ризаліт акцентований чотирьохколонним портиком. Споруда піднята на високому цоколі. У соборі було три престоли: посередині — Різдва Пресвятої Богородиці, праворуч Олександра Невського, ліворуч Великомучениці Варвари.

Будував собор купецький син Федір Тимофійович Заболоцький — майстер церковних справ із посаду Літковського-Новосільського повіту Чернігівської губернії.

Історія

Першою з відомих церков у Прилуках була збудована в 1618 дерев'яна соборна церква Різдва Пресвятої Богородиці. У 1697 році на її місці спорудили нову, теж дерев'яну церкву, яка була знищена під час пожежі 14 вересня 1781 року. Після цього соборною церквою на декілька років стала Спасо-Преображенська церква. Мурований собор Різдва Богородиці будували з 18061815 рр. Освячений 1817 р.

Після закриття на початку 1920 років у ньому розмістився архів. Собор є одним із оригінальних зразків зрілого класицизму в Україні.

У 2005 році, у занедбаному стані повернуто прихожанам Української Православної церкви Київського патріархату.

Джерела

Прилуччина: Енциклопедичний довідник

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.