Собор Сходження Святого Духа (Мінськ)

Кафедральний собор Сходження Святого Духа (біл. Кафедральны сабор Сашэсця Святога Духа) — головний храм білоруського екзархату Російської православної церкви.

Собор Сходження Святого Духа
Дата створення / заснування 1642
Названо на честь Святий Дух
Держава Білорусь
Адміністративна одиниця Мінськ
У межах геооб'єкта Високий Ринок
Дієцезія Diocese of Minskd
Чернечий орден Бернардини
Дата створення твору 1642
Присвячено Святий Дух
З матеріалу цегла
Архітектурний стиль бароко і Сарматське бароко
Час/дата припинення існування 1741
Статус спадщини Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь
Категорія Вікісховища для інтер'єра елемента d
Офіційний сайт
 Собор Сходження Святого Духа у Вікісховищі

Історія

Католицький храм

Ікона Божої Матері в храмі XVII століття, гравюра Леонтія Тарасевича

Сучасний собор Сходження Святого Духа було зведено у 1633—1642 роках Бернардинською католицькою громадою. Храм був названий на честь Благовіщення пресвятої діви Марії. При храмі діяв жіночий монастир бернардинок. Комплекс складався з кам'яної будівлі костелу і 2-поверхового монастирського житлового корпусу, 3-поверхового флігеля і дерев'яних господарських будівель.

Костел славився чудотворною іконою Божої матері, яку після захоплення Мінська росіянами було евакуйовано в Жемайтію. Ікона не збереглася до нашого часу, проте збереглася гравюра, виконана з цієї ікони Леонтієм Тарасевичем

Монастир зазнавав руйнівних пожеж у 1741, а потім у 1835 роках, але кожного разу реставрувався. Станом на 1842 рік в мінському монастирі бернардинок жили 20 черниць, новіциятка, кандидат і дві терциярки. У ньому виховувалися також близько 20 дівчат, більшість з яких втратила батьків.

За російського панування

Ікона Божої Матері в сучасному храмі

В 1852 році монастир було закрито російською владою, а черниць вислано до Несвіжу. Будівлею натомість заволоділи православні громади і з 1860 року будівля функціонувала як православний храм. 1869 року храм було відремонтовано, поставлено новий іконостас, а з 1870 року при храмі відкрито монастир, тепер чоловічий, до якого переїхали ченці зі Слуцького Свято-троїцького монастиря. Монастир було названо Свято-Духівським.

1922 року монастир був закритий радянською владою і не діяв до приходу у 1941 року на білоруські землі німців. З поверненням Мінська до СРСР із закриттям головного храму міста − Петропавлівського собору, Свято-Духівський собор став кафедральним храмом Мінської єпархії.

Святинею сучасного храму вважаються мощі святої благовірної Софії Слуцької, онучки Анастасії Слуцької.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.