Собібор (фільм)

«Собібор» (рос. Собибор)— російський фільм у жанрі військової драми, повнометражний режисерський дебют Костянтина Хабенського. 

Собібор
рос. Собибор
Жанр воєнний фільм і драматичний фільм
Режисер Костянтин Хабенський
Продюсер Gleb Fetisovd
Сценарист Мединський Володимир Ростиславович, Олександр Адабаш'ян, Чернакова Анна Едуардівнаd і Костянтин Хабенський
У головних
ролях
Костянтин Хабенський, Кристофер Ламберт, Кожевникова Марія Олександрівна, Dainius Kazlauskasd, Дірк Мартенс, Michalina Olszańskad, Wolfgang Cernyd, Felice Jankelld, Gela Meskhid, Maximilian Dirrd, Mindaugas Papinigisd, Саулюс Баландісd, Mikołaj Krawczykd, Andrius Paulavičiusd, Ramūnas Rudokasd і Šarūnas Zenkevičiusd
Композитор Бодров Кузьма Олександровичd
Тривалість 110 хв.
Мова російська, німецька, польська і Їдиш
Країна  Росія
Рік 2018
IMDb ID 6324614
cinemaprod.ru/en/projects/sobibor.php

Прем'єра фільму в Росії відбулася 3 травня 2018 року[1]. В основі фільму лежить короткий зміст книги «Олександр Печерський: прорив у безсмертя» письменника Іллі Васильєва. Виробництво фільму здійснювалося на студії «Патріот Продакшнс».

Сюжет

В основі фільму лежить реальна історія, що трапилася в 1943 році у нацистському таборі смерті Собібор на території Польщі. Головний герой фільму — радянський єврей Олександр Печерський (Костянтин Хабенський), інтендант, армійський постачальник, що дослужився до звання лейтенанта. У жовтні 1943 року він потрапляє в полон і опиняється в концтаборі Собібор, куди звозили євреїв вже не на роботи, а з метою знищення в газових камерах. Йому, Олександрові, вдасться всього за 3 тижні спланувати інтернаціональне повстання силами ув'язнених з країн Західної Європи та Польщі. Це повстання стане єдиним успішним за весь час війни. У результаті  повстання завершиться масовою втечею в'язнів з нацистського табору смерті.

В ролях

Знімальна група

  • Автори сценарію: Костянтин Хабенський за участю Олександра Адабаш'яна, Андрія Назарова і Анни Чернакової
  • Режисер-постановник: Костянтин Хабенський
  • Оператор-постановник: Рамунас Грейчюс
  • Композитор: Кузьма Бодров
  • Художник-постановник: Юргіта Гердвілайте
  • Художник по костюмах: Гульнара Шахмілова
  • Художник по гриму: Марія Новикова
  • Продюсери: Ельміра Айнулова, Гліб Фетісов, Марія Журомська, Кестутіс Драздаускас (лінійний), Іван Васильєв (креативний), Марія Михайлова (виконавчий)

Створення

Фільм заснований на книзі Іллі Васильєва «Олександр Печерський: прорив у безсмертя»[2]. Робоча назва фільму — «Легенда про втечу». Спочатку режисером картини був Андрій Малюков[3]. Потім його змінив виконавець головної ролі Костянтин Хабенський, для якого це стало режисерським дебютом[4].

Пізніше в інтерв'ю «KinoPoiskа» Хабенський спростовував інформацію, що спочатку режисером був призначений Малюков. Він пояснював це тим, що спочатку Костянтина запросили в картину як актора, а режисер на той момент не був остаточно затверджений. Хабенський пожартував: «Якщо не знайдете когось гідного, картину зніму я», що згодом було сприйнято продюсерами всерйоз. Хабенський спочатку відмовився від режисерського крісла, але потім дав згоду. Малюков ж залишався і залишається, художнім керівником картини. Для Хабенського його поради виявилися корисні як для дебютанта в режисурі.

Основні зйомки пройшли в Литві, де були побудовані декорації концтабору за кресленнями, зробленими учасниками археологічних розкопок у Собіборі[3].

Прем'єра

Вперше в Росії фільм був представлений 29 січня 2018 року на заході, присвяченому Міжнародному дню пам'яті жертв Голокосту й річниці повного звільнення Ленінграда від німецько-фашистської блокади у Єврейському музеї та центрі толерантності. На показі були присутні президент Росії Володимир Путін, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, ветерани Німецько-радянської війни, творча група фільму. Світова прем'єра «Собібора» пройшла у Варшаві 23 квітня 2018 року. Перший російський показ фільму відбувся 24 квітня у місті Ростов-на-Дону.

Телевізійна прем'єра фільму у Росії відбулася 14 червня 2018 року на «Першому каналі»[5].

Критика

Фільм отримав середні оцінки російських кінокритиків. На сайті Megacritic середній бал склав 6,0 з 10, на основі 26 рецензій. Оглядач «Новой газети» Лариса Малюкова поставила фільму 8 балів з 10.

Історики та експерти з прав національних меншин зазначають ідеологічне спрямування фільму. Зокрема В'ячеслав Ліхачов підкреслив, що стрічка "Собібор" є частиною процесу приватизації Росією пам'яті про Голокост у вигідному для Кремля світлі:

"...в контексті меморіалізації пам'яті війни і Голокосту Кремль ігнорує півтони. Пострадянська Росія пішла ще далі Радянського Союзу в "приватизації" перемоги над нацизмом, доводячи радянський культ Великої Вітчизняної війни до абсурду. Як відомо, Владімір Путін стверджує, що Росія і сама, без України, "виграла б Другу світову війну". Повстання в Собіборі - символ, який Росія активно використовує для зміцнення свого іміджу ексклюзивної "переможниці нацизму" і на міжнародній арені. За багатьма оцінками, фільм "Собібор" знімався в першу чергу для іноземного глядача...

Чому повстання в Собіборі таке важливе для Москви? Все, насправді, гранично логічно. Кремлівська пропаганда системно і послідовно формує чітку асоціацію Росії з опором нацизму і перемогою над нацизмом. До речі, важливим елементом цього наративу є дискредитація східноєвропейських політичних суперників Росії (включаючи Україну і країни Балтії) під формальним приводом боротьби за пам'ять про Голокост"[6].

Див. також

  • «Втеча з Собібора» — фільм 1987 року.

Примітки

  1. СОБИБОР: кассовые сборы, о фильме (рос.). www.kinometro.ru. Процитовано 13 лютого 2018.
  2. Собибор
  3. В Литве начались съемки «Легенды о побеге» с Хабенским и Ламбертом. РИА Новости. 5 сентября 2016. Процитовано 1 грудня 2017.
  4. Елена Пальмер (13 ноября 2017). В Лос-Анджелесе оценили российские фильмы. Известия. Процитовано 1 грудня 2017.
  5. На Первом канале состоится телевизионная премьера «Собибора» спустя месяц после проката". vokrug.tv. 5 червня 2018.
  6. Цензор.НЕТ. Россия приватизирует память о Холокосте. Цензор.НЕТ (рос.). Процитовано 24 жовтня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.