Соматичні клітини

Соматичні клітини (грец. σὠμα/soma - тіло) — загальна назва для усіх клітин багатоклітинних організмів, які не є статевими (гамети і гоноцити), а отже є носіями диплоїдного набору хромосом[1]. Також до соматичних клітин не належать ембріональні стовбурові клітини[2]. Основною метою існування соматичних клітин є підтримання гомеостазу організму, його здатності до створення гамет і розмноження, не беручи безпосередньої участі у процесі[1].

На відміну від соматичних клітин, гамети зливаються між собою під час запліднення, гоноцити дають життя гометам, а ембріональні стовбурові клітини можуть ділитися за допомогою мітозу і диференціювати в різні типи клітин. Наприклад, у ссавців, з соматичних клітин складаються всі внутрішні органи, шкіра, кістки, кров і сполучні тканини, тоді як гоноцити ссавців дають життя сперматозоїдам і яйцеклітинам, які зливаються під час запліднення, перетворюючись на зиготу. Потім ця зигота ділиться на клітини ембріону. У людському організмі існує приблизно 220 типів соматичних клітин.[2]

Генетика і вміст хромосом

Подібно до всіх клітин, соматичні клітини містять ДНК у вигляді хромосом. Якщо соматична клітина містить хромосоми у вигляді пар, то вона називається диплоїдною, а сам організм називається диплоїдним організмом. (Гамети диплоїдного організму містять непарні хромосоми і називаються гаплоїдними.) Кожна пара хромосом складається з однієї батьківської хромосоми й однієї материнської. Наприклад, у людей соматичні клітини складаються з 46 хромосом, які утворюють 23 пари. Людські гамети, тобто сперматозоїд і яйцеклітина, є гаплоїдами з 23-ма непарними хромосомами. Під час запліднення дві гамети зливаються і утворюють зиготу з 23-ма парами хромосом.

Однак, у великої кількості видів хромосоми в соматичних клітинах організовані не парами, а по чотири ("тетраплоїдні" клітини), шість ("гексаплоїдні") тощо. Таким чином, вони можуть мати диплоїдні, триплоїдні і т.д. гамети. Прикладом цього є сучасний культурний вид пшениці, Triticum aestivum L. - гексаплоїдний вид, чиї соматичні клітини містять по шість копій кожної хроматиди.

Соматичним клітинам властивий певний ряд особливостей, до яких зокрема належать:

• репродукція тільки шляхом мітотичного поділу.

Примітки

  1. Статеві та соматичні клітини
  2. Campbell, Neil A.; Reece, Jane B.; Urry, Lisa A.; Cain, Michael L.; Wasserman, Steven A.; Minorsky, Peter V.; Jackson, Robert B. (2009). Biology (вид. 9th). с. 229. ISBN 978-0-8053-6844-4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.