Спогади про сад в Еттені

«Спогади про сад в Еттені» — одна з картин нідерландського художника Вінсента ван Гога, що зберігається в музеї Ермітаж.

«Спогади про сад в Еттені»
англ. Memory of the Garden at Etten
Творець: Вінсент ван Гог
Час створення: 1888
Розміри: 73 × 92 см
Висота: 73 см
Ширина: 92 см
Матеріал: олійні фарби на полотні
Техніка: Олія на полотні
Жанр: побутовий жанр
Зберігається: Росія, Петербург
Музей: Ермітаж
 «Спогади про сад в Еттені» у Вікісховищі

Сад як прообраз раю

Першими цікавими зразками садів на теренах України стали сади при монастирях Києва. Збереглися відомості, що чернець Антоній, повернувшись з паломництва по святих місцях заклав сад у 1051 році в Києво-Печерському монастирі.

Відомі сади в різних містах України — Руси: в Чернігові, Путивлі, Галичі, Новгороді Сіверському, а йшло 12 століття. Подяка саду за плоди і Богу за їх створення логічно перейшла в ототодження саду з садом раю.

З часом сади розширилися, вийшли за межі монастирських мурів. До створення планів садів залучились архітектори, а в деяких країнах сади ставали і місцями свят, і зустрічей з друзями, і поетичних змагань, і театральних вистав, і філософських роздумів. Ставали сади і моделями для картин чи гравюр:

Дами з міста Арль в саду

Майже в кожний період своєї творчості звертався до садової теми і Вінсент ван Гог. Ще в ранішній період він намалював «Сад пастора в Нюєнені взимку».

Пізніше з'явилися «Сад лікаря Ремі», «Сад лікарні в Арлі», нарешті «Спогади про сад в Еттені».

В останній він подає невеличкий шматочок саду з клумбою і садовою стежкою. Повз глядача сумно й пригнічено йдуть дві господині, наче в поховальній ході. Пригнічений настрій художника наче передався і жінкам. Якщо це і спогади про сад в Еттені, то спогади дуже сумні.

Джерела

  • Гос. Эрмитаж. Каталог № 2. «Запдноевропейская живопись», Ленинград, «Аврора», 1981, с. 190–191
  • Ревалд Дж. Постимпрессионизм. Пер. с англ. Т. 1. — Л.-М, 1962.
  • Перрюшо А. Жизнь Ван Гога. Пер. с франц. — М., 1973.
  • Мурина Е. Ван Гог. — М., 1978.
  • Дмитриева Н. А. Винсент Ван Гог. Человек и художник. — М., 1980.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.