Ставище (Кам'янець-Подільський район)

Стави́ще (колишні назви: Мукарів Татарський, Тягин, Татариска) село в Україні, в Дунаєвецькій селищній територіальній громаді Дунаєвецького району Хмельницької області. Населення становить 501 осіб.

село Ставище
Вид на село
Вид на село
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Дунаєвецька селищна громада
Основні дані
Населення 501
Площа 2,746 км²
Густота населення 239,99 осіб/км²
Поштовий індекс 32430
Телефонний код +380 3858
Географічні дані
Географічні координати 48°58′57″ пн. ш. 26°54′14″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
273 м
Місцева влада
Адреса ради 32431, Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, с. Ставище, вул. Шкільна, 1
Карта
Ставище
Ставище
Мапа

Історія

1502 р., 27 травня жалувана грамота короля Олександра Кам'янецькому вірменові Донишові Голубейовичу на володіння с. Мукарів Татарський у Смотрицькому повіті (тепер Ставище) з записом 60 гривень.

1565 р. перша згадка про Ставище під його сучасною назвою — орендатор Василь Лоєвський.

До 17 століття поселення називалось Тягин. В 17 столітті перейменовано в Татариска. В 1882 році в селі відкрито першу трьохрічну школу. В 1889 року у с. Ставище (колишні Татариска) було знайдено скарб, заритий у землю в останній чверті XVI ст., що налічував 1 268 срібних монет, у складі котрого знаходився також 1 джучидський дирхем.

В 1957 році з Татарисок перейменовано в Ставище.

В 1972 році в селі побудовано і відкрито восьмирічну школу. 1982—1983 рр. експедиція з дослідження черняхівського поселення біля с. Ставище.

Також відомо про знайдені на території села мідний денарій Фаустини Старшої (138—141 рр.) та мідний денарій Антоніна Пія (138—161 рр.).

Черняхівське поселення

Протягом 1982—1983 рр. спільною експедицією Інституту археології АН УРСР і Кам'янець-Подільського педінституту були проведені дослідження черняхівського поселення біля с. Ставище.

Загальна площа досліджуваної ділянки становила понад 700 кв.м. Відкрито 13 жител, господарські споруди, зібрано інвентар (коса, наральник, ножі наконечник списа, теслярський струг, шила-проколки, наконечники стріл та інші побутові речі). Увагу дослідників привернув також уламок посуду, на поверхні якого зображено знаки рослинності, води, а також фігуру оленя. Ця знахідка дала можливість подальшого вивчення історії духовної культури черняхівських племен.

На поселенні простежуються перехідні об'єкти від черняхівської культури до ранньосередньовічних слов'янських старожитностей V—VII ст. н. е. Датування черняхівського поселення в Ставищі визначили за керамічним матеріалом та бронзовими виробами (фібулами), які відносяться до кінця IV — початку V ст. н. е. Здобутті в процесі дослідження знахідки, після камерального опрацювання передані до Дунаєвецького районного краєзнавчого музею.

Джерела

  • «Дунаєвеччина очима дослідників, учасників і свідків історичних подій. Збірник науково-краєзнавчих праць. Випуск V» — Дунаївці — Кам'янець-Подільський (2013)
  • Я. С. Гросул — Карпато-Дунайские земли в Средние века, Кишенёв: «Штиица», 1975 / А. А. Нудельман. К вопросу о составе денежного обращения в Молдавии в XIV — начале XVI вв. (По материалам кладов)
  • К. В. Мызгин — «Варварские» подражания римским монетам на территории черняховской культуры

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.