Старшина (значення)
Старшинá:
- Козацька старши́на — військовий та адміністративний керівний орган Запорізької Січі, реєстрового козацтва, Гетьманщини, Слобідської України, а також армії УНР, Українських січових стрільців, УПА та інших українських військових формувань.
- Полкова старшина — назва представників військово-цивільної адміністрації, які здійснювали управління полком як військово-територіальною одиницею.
- Сотенна старшина — назва представників військово-цивільної адміністрації, які здійснювали управління сотнею як військово-територіальною одиницею.
- Старшина (клас військовиків) — особа командного і начальницького складу в збройних силах України на початку – в середині ХХ сторіччя.
- Військовий старшина — чин і козацьке звання Російської імперії (1798—1917).
- Старшина судновий — нижній чин на військовому судні Російської імперії, переважно з унтер-офіцерського звання, завідувач будь-якою частиною судна або призначений за старшого при виконанні, спільно з іншими, будь-яких обов'язків. Котрий був старшиною баковим, трюмним, марсовим, кермовим, шлюпковим і т. ін.[1]
- Старшина (військове звання) — військове звання в армії багатьох країн.
- Старшина (посада) — посада в армії деяких країн.
- Старшина I статті — корабельне звання у ВМФ ЗС СРСР та Росії.
- Старшина II статті — корабельне звання у ВМФ ЗС СРСР та Росії.
- Головний старшина — корабельне звання в ВМФ ВС СРСР і Росії.
- Головний корабельний старшина — корабельне звання в ВМФ ВС СРСР і Росії.
- Старшина міліції — спеціальне звання в міліції СРСР.
- Старшина поліції — спеціальне звання в поліції.
- Старшина внутрішньої служби — спеціальне звання у Внутрішній службі.
- Старшина команди (групи) — на кораблях і суднах ВМФ і Берегової охорони РФ (раніше — морських частин й прикордонників) підпорядковується командирові групи (батареї, дивізіону, бойової частини, начальнику служби), є прямим начальником особового складу команди (групи) і відповідає: за виконання командою (групою) поставлених завдань; за навчання, виховання, військову дисципліну і морально-психологічний стан особового складу команди (групи); за експлуатацію та стан зброї й технічних засобів, що знаходяться у володінні командою (групою); за несення служби корабельних нарядів підлеглими та внутрішній порядок у команді (групі); за збереження і справний стан майна команди (групи). Назви посад старшин команд (груп) поділяються відповідно до їх військово-облікової спеціальності (ВОС): стройовий старшина, сигнальний старшина, машинний старшина, трюмний старшина, кермовий старшина і т. ін.[2]
- Волосний старшина — у Російській імперії голова найнижчої адміністративно-територіальної одиниці — волості, на які поділявся повіт. Посада існувала до 1917 року.
- Старшина дипломатичного корпусу — старійшина дипломатів, дуайєн.
Інше
- Старшина — агентурний псевдонім розвідника СРСР Харо Шульце-Бойзена в Третьому Рейху.
- Старшина (фільм) — радянський художній фільм 1979 року.
Примітки
- Старшина судовой // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. — Т. XXXI. — С. 460. (рос. дореф.)
- В. Вальков. Старшина команды. Россия. "Центральный Военно-Морской Портал". Архів оригіналу за 28-1-2017. Процитовано 28.10.2018.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.