Стельмащук Галина Григорівна

Гали́на Григо́рівна Стельмащу́к (нар. 10 травня 1943) — український науковець у галузі історії і теорії декоративно-ужиткового мистецтва, мистецтвознавчої критики, етнології. Доктор мистецтвознавства, професор Львівської національної академії мистецтв. Академік Національної академії мистецтв України (2017).

Життєпис

Народилася в селі Городині тепер Рожищенського району Волинської області.

У 1948 батьки заарештовані і вивезені. Реабілітовані в 1990-х.

Середню школу закнчила у 1960 в дитячому будинку с. Крупа-Границя Луцького району Волинської області.

В 1971 закінчила Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва.

В 1976—1989 — науковець у Львівському відділенні ІМФЕ ім. М. Т. Рильського АН УРСР (тепер — Інститут народознавства НАН України).

З 1989 — на викладацькій роботі у ЛДІПДМ (тепер — Львівська національна академія мистецтв). Від 2003 — завідувач кафедри історії і теорії мистецтва.

Доктор мистецтвознавства (1994), професор (на посаді від 1993 р., присвоєно вчене звання професора 1996 р.), член НСХУ (1989). Академік Національної академії мистецтв України (з 20 червня 2017).

Науковець

Має друковані монографії, навчальні посібники, розділи у колективних наукових виданнях НАН України. Регулярно публікується у періодиці (близько 400 публікацій). Наукові напрацювання Г. Стельмащук відомі в Україні і за кордоном. Вона публікувалася у часописах США, Польщі, Канади, Росії, Білорусі.

Вагому частину її наукового доробку становлять розділи у колективних працях:

  • «Народні художні промисли України» (Київ: Наукова думка, 1986);
  • «Общественный, семейный быт и духовная культура Полесья» (Минск, Наука и техника, 1987);
  • «Материальная культура. Полесье» (Київ, Наукова думка,1988);
  • «Украинские Карпаты. Культура» (Київ, Наукова думка, 1988);
  • «Лемківщина»(Львів, 1999);
  • «Історія Гуцульщини». Т.6 (Львів, 2001) у спів. З М. Білан;
  • «Історія української культури»— автор розділів у 2-му т. і 4-му — кн.1;
  • «Етногенез та етнічна історія населення українських Карпат. Т.2. Етнологія та мистецтвознавство» (Львів, 2006),
  • «Україна козацька держава» (2004) та ін.

Бере активну участь у написанні розділів до «Історії українського декоративного мистецтва України», які виконуються в ІМФЕ ім. М. Рильського НАН України.

У колективі співавторів працювала над навчальними посібниками і підручниками « Українське народознавство» (Львів, 1994), «Нариси з історії зарубіжного декоративно-ужиткового мистецтва»(Київ, 1995), «Українське народознавство: підручник»(Київ, Знання, 2004).

Наукову роботу успішно поєднує з педагогічною. Серед її учнів є відомі художники, учасники багатьох виставок, наукові співробітники, педагоги, мистецтвознавці. Під її керівництвом захищено 17 кандидатів мистецтвознавства. Галина Стельмащук є членом двох Спеціалізованих вчених рад по захисту кандидатських і докторських дисертацій у Львівській національній академії мистецтв та Інституті мистецтвознавства фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ), членом експертної Ради ВАК України.

У мистецькому світі її знають як організатора мистецьких акцій, куратора виставок, автора каталогів і критичних статей, а також статей про художників у Енциклопедії Сучасної України.

Окремі праці:

  • Українські митці у світі. Матеріали до історії українського мис¬тецтва XX ст. / авт.-упоряд. Г. Г. Стельмащук. — Л. : Апріорі: Львів. нац. акад. мистец., 2013. — 520 с.

Відзнаки

  • Лауреат премії ім. Святослава Гординського, (2002),
  • «Відмінник освіти» (2004),
  • Нагрудний знак «За наукові досягнення» (2006),
  • Золота медаль НАМУ (2013),
  • За вагомий внесок у розвиток українознавства нагороджена премією Президента України (2016).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.