Степанова Юлія Ігорівна

Юлія Ігорівна Степанова[4] (до заміжжя Русанова; нар. 3 липня 1986) легкоатлетка, що спеціалізується на бігу на середні дистанції. Майстер спорту Росії міжнародного класу. Інформатор WADA про масштабну допінгову програму РФ.

Степанова Юлія Ігорівна
Ім'я при народженні рос. Русанова, Юлия Игоревна
Народилася 3 липня 1986(1986-07-03)[1][2] (35 років)
Курськ, РРФСР, СРСР[3]
Країна  Росія
Діяльність легкоатлетка
Знання мов російська
Вага 50 кг
Зріст 161 см
Нагороди

100 жінокd (2016)

Найкраще досягнення на міжнародних стартах — 3-е місце з бігу на 800 м на чемпіонаті Європи в приміщенні в Парижі 2011 року. На внутрішньоросійських змаганнях — 2-е місце з бігу на 800 м на чемпіонаті Росії в Чебоксарах 2011 року (згодом обидва були анульовані).

Біографія

Юлія Степанова (Русанова) народилася в Курську. Закінчила школу № 28 та монтажний технікум[5].

Особисте життя

Одружена з Віталієм Степановим,[6][7] колишнім головним спеціалістом освітнього відділу[8] Російського антидопінгового агентства (РУСАДА).

Результати виступів

Року Турнір Місце проведення Місце Дисципліна Результат
2008 Чемпіонат Росії серед молоді Челябінськ, Росія 2 800 м 2:01:23
2010 Чемпіонат Росії Саранськ, Росія 3 800 м 2:01:78
2011 Чемпіонат Європи в приміщенні Париж, Франція 3 (DQ) 800 м 2:00.80
Чемпіонат Росії Чебоксари, Росія 2 (DQ) 800 м 1:56.99
Чемпіонат світу Тегу, Південна Корея 8 (DQ) 800 м 1:59.74

Дискваліфікація

15 лютого 2013 року стало відомо, що антидопінгова комісія Всеросійської федерації легкої атлетики дискваліфікувала на два роки Юлію Русанову на підставі «відхилень показань крові в біологічному паспорті спортсменки». Всі результати, досягнуті спортсменкою починаючи з 3 березня 2011 року, вважаються недійсними[9]. Термін дискваліфікації закінчився на початку 2015 року.

В грудні 2016 року Степановій дозволили брати участь у змаганнях під нейтральним прапором.[10]

Допінговий скандал

Передісторія

Вперше застосовувати хімічні стимулятори Степанова[lower-alpha 1] почала в 2007 році за пропозицією свого Курського тренера Володимира Мохнєва[lower-alpha 2]. Почала з ін'єкцій тестостерону, потім почала застосовувати Анаболічні стероїди і еритропоетин[11]. Спортивні результати Степанової стали стрімко поліпшуватися, і їй запропонували місце в російській збірній[11].

Юлія розуміла, що її дії незаконні, але її заспокоїв видатний російський вчений в галузі спортивної медицини, професор С. Н. Португалов[lower-alpha 3]. Португалов запевняв, що на російських змаганнях вона може не побоюватися викриття, оскільки він особисто подбає про прикриття[11]. Однак 26 лютого 2013 року Міжнародна асоціація федерацій легкої атлетики (ІААФ) оголосила, що Русанова дискваліфікована на два роки через порушення в її біологічному паспорті спортсмена[lower-alpha 4]. Всі її результати з 3 березня 2011 року були анульовані.[12]

Інформатор WADA

Після дискваліфікації Степанова та її чоловік Віталій Степанов[lower-alpha 5], написали лист у Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) з описом систематичного застосування допінгу російськими спортсменами, але їхнє звернення не привернуло тієї уваги, на яку вони розраховували. Вирішивши посилити доказову базу, Юлія почала таємно записувати розмови з тренерами, спортсменами та лікарями[11]. В 2014 році відомості Степанових привернули увагу німецького журналіста Хайо Сеппелта. Знятий ним документальний фільм «секретний допінг: як Росія домагається перемог» (нім. «Geheimsache Doping — Wie Russland seine Sieger macht») у вийшов в ефір телекомпанії Das Erste. У фільмі Степанови стверджували, що російські спортивні чиновники в обмін на 5 % заробітку спортсмена не тільки фальсифікували допінг-тести але і поставляли заборонені речовини[13]. Після демонстрації фільму по німецькому телебаченню вибухнув міжнародний скандал, що мав далекосяжні наслідки як для російської, так і Міжнародної федерації легкої атлетики.

Реакція в Росії

Докази, наведені в листах Степанової викликали сумніви у російської сторони з самого початку, результати лабораторних тестів і додаткові свідчення підтверджені тільки зі слів статей західних ЗМІ представлялися як «єдина правда» прийнята спортивним співтовариством. Російська влада залишила за собою право ігнорувати пропаганду та інсинуації з боку невдачливих спортсменів. Яким після низки поразок, пообіцяли значні матеріальні вигоди за гучний скандал щодо Росії. Так, Світлана Журова, в минулому відома ковзанярка а згодом депутат Держдуми РФ, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі піддала осміянню звинувачення в державній підтримці допінгу[11].

Прес-секретар Путіна Д. С. Пєсков порівняв Степанову з «Іудою». Російські ЗМІ почали кампанію з дискредитації Степанової; її мати піддавалася нападкам за те, що вона виховала «непатріотичну» дочку[11].

Наслідки

Керівництво Всеросійської федерації легкої атлетики повністю заперечувало наведені у фільмі свідчення спортсменів, проте незабаром президент Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) Валентин Балахнічев змушений був піти у відставку[14]. Юлія Русанова з чоловіком і 8-місячною дитиною, як випливає з фільму, змушені покинути Росію назавжди[15][16]. У 2014 році вони проживали в Німеччині[17]. У листопаді 2015 року разом з чоловіком попросила політичного притулку в Канаді[18]. Російська влада звинуватила Юлю в тому, що вона придумала все це з метою переїхати на проживання в Канаду, проте Віталій, чоловік Юлії, заперечує це звинувачення. Він заявив, що вони ніколи не збиралися переїжджати в Канаду і вони там «нікому не потрібні».[19]. Як повідомляється, станом на червень 2016 року подружжя перебуває в США[20][21].

За іншими відомостями, Хайо Зеппельт, який зняв кілька документальних фільмів про допінг в російському спорті, вважає, що існування широкої програми допінгу в Росії доведено[22].

У березні 2021 року Степанови подали в Комітет ООН з прав людини індивідуальну скаргу проти Росії. Скарга подана на підставі Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Степанови вимагають визнати російську владу винними в порушенні цілого ряду статей Пакту: ст.7 (заборона примусових медичних дослідів), ст. 8 (заборона примусової праці), СТ. 17 (недоторканність приватного життя), СТ. 19 (свобода слова), ст. 23 (право на захист сім'ї). Крім того, заявники вимагають від Росії виплати відповідних компенсацій, вибачень і гарантій у майбутньому подібних порушень.[23]

Олімпіада 2016 року

1 липня 2016 року Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) дозволила Юлії Степановій взяти участь у Олімпіаді-2016 незважаючи на те, що інші російські легкоатлети до змагань не були допущені[4]. В прес-релізі IAAF говориться[24]:

Юлія Степанова зробила значний внесок у захист і просування чистих спортсменів, чесної гри і спорту. Тепер Степанова має право брати участь у міжнародних змаганнях як незалежний спортсмен.

У повідомленні асоціації кажуть, що спортсменка зможе виступити не під російським, а під олімпійським прапором . Організація повідомила також, що аналогічного права домагаються ще 80 російських спортсменів[4] .

Допустити до Олімпіади Юлію Степанову раніше просило Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA). Своє прохання воно обгрунтувало тим, що спортсменка і її чоловік Віталій Степанов визнані важливими інформаторами антидопінгового агентства[4].

Незважаючи на підтримку WADA, рішенням МОК від 24 липня 2016 року Степанова не була допущена до участі в Олімпійських Іграх 2016 року[25]. Підставою для відмови стала дискваліфікація 2013 року[26]. Степанова направила МОК офіційний протест, вказавши, що рішення про її відсторонення «відіб'є бажання У інших потенційних інформаторів в майбутньому» і, крім того, суперечить рішенню, прийнятому раніше Спортивним арбітражним судом[27].

Чемпіонат світу в Лондоні 2017 року

Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) не допустила інформатора Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) бігунку Юлію Степанову до участі в чемпіонаті світу в Лондоні. За словами начальника відділу спортивних програм ВФЛА Олени Орлової, «Ми отримали офіційну відповідь з IAAF, в якому є дозвіл на участь в чемпіонаті світу 19 російських атлетів, а також 12 супроводжуючих осіб. На участь у чемпіонаті Степанової, яка була включена до списку, дозволу немає».[28]

Примітки

  1. http://www.all-athletics.com/node/145504
  2. World Athletics — 1912.
  3. http://www.dddkursk.ru/number/1052/sport/003671/
  4. «AAF разрешила информатору WADA Юлии Степановой выступить на Олимпиаде»
  5. Рассказавшая о допинге в России спортсменка попросила убежища в Канаде
  6. Рассказавшие WADA о допинге в российском спорте супруги Степановы получили деньги от агентства
  7. Россия готовит иски к героям и авторам фильма о допинге — BBC Русская служба
  8. «Допинг принимают все. Кроме, может быть, Борзаковского». www.championat.com. Процитовано 27 січня 2017.
  9. Дисквалификация
  10. Информатору WADA Степановой разрешили выступать в качестве нейтральных спортсменов
  11. Россияне о поступке Юлии Степановой: героиня или предатель?, Би-Би-Си, 30.12.2016
  12. Turnbull, Simon (26 лютого 2013). Marilyn Okoro set for belated bronze. The Independent.
  13. Russian doping claims: 99% of athletes guilty, German TV alleges. BBC News. 4 грудня 2014.
  14. Интерфакс: Вслед за Балахничевым в отставку ушёл директор антидопингового департамента IAAF
  15. Sportbox.ru: Немецкий телеканал показал «всю правду» о российском допинге
  16. Sovsport.ru «Россия мне такого не простит». — Полный перевод фильма на русский. Архів оригіналу за 17 листопада 2015. Процитовано 14 грудня 2014.
  17. КоммерсантЪ: «В России допинг поддерживается на государственном уровне»
  18. Рассказавшая о допинге в России спортсменка попросила убежища в Канаде: Легкая атлетика: Спорт: Lenta.ru
  19. Whistleblowers Yuliya and Vitaly Stepanov describe Russia's sports doping system: Second anti-doping report on track and field to be released Thursday. By Daniel Schwartz, CBC News Posted: Jan 13, 2016 9:07 PM ET Last Updated: Jan 14, 2016 5:37 AM ET Цитата: «Russian officials denied the allegations, pointed to Yuliya's suspension and even suggested the couple's whistleblowing was part of a ploy to get Canadian residency. Vitaly says that's not true, that they haven't applied to come to Canada and that no one in Canada is interested in them.»
  20. ТАСС: Спорт — Степанов: WADA еще в 2010 году узнало о допинге в России, но бездействовало
  21. WADA заплатило Степановым за информацию о допинге в России — Известия
  22. «ВАДА: Российские власти поддерживали допинг», ББС, 18.07.2016
  23. Степановы против России: как ООН подключили к допинговой эпопее
  24. Информатор WADA Степанова допущена до международных стартов как нейтральный спортсмен. Россия сегодня.
  25. Информатор WADA Юлия Степанова не допущена до участия в Олимпийских играх. РИА Новости, 24.7.2016.
  26. Rio 2016: Yuliya Stepanova challenges IOC ruling on doping ban.
  27. Rio 2016: Russian drug cheats will still be at Olympics, say whistleblowers. BBC_News, 27.07.2016.
  28. Степанова не допущена к участию в ЧМ по легкой атлетике в Лондоне, ТАСС, 24 июля 2017 года.

Посилання

  1. До замужества Русанова
  2. По решению IAAF Дисквалифицирован до 2026 года (запрещено заниматься тренерской работой)
  3. В те годы замдиректора ВНИИФК
  4. Индивидуальная электронная запись спортсмена-профессионала, содержащая профили биологических маркеров запрещенных веществ. Позволяет выявлять нарушения по допингу без дополнительного тестирования.
  5. бывший сотрудник Российского антидопингового агентства
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.