Столова гора
Столо́ва гора (нім. Tafelberg, англ. table mountain) або ме́са (від араб., порт., ісп. mesa — «стіл») — гора з усіченою, плоскою вершиною і крутими (у верхніх частинах обривистими), інколи східчастими схилами.
Плоскі поверхні столових гір складені переважно стійкими до руйнування гірськими породами (вапняки, трапи, пісковики), що залягають горизонтально або майже горизонтально; в тропіках столові гори бувають вкриті бронюючою латеритною кіркою. Часто розташовані по периферії столових країн при їхньому ерозійному розчленуванні, проте трапляються і у вигляді окремих ізольованих височин (острівні гори).
Як правило столові гори складені з осадових гірських порід. Схили такої гори зазвичай круті, майже прямовисні. У розрізі цей вид геологічних утворень має довгасту форму, тобто в одному з напрямків плато на вершині гори витягнуто. Своєю усіченої у верхній частині формою столові гори зобов'язані процесам денудації — ерозії та вивітрюванню. Одним з різновидів столових гір є ті гори, у яких їх плоска вершина складена не з осадових порід, а покрита затверділої вулканічною корою з лави. Такі вершини характерні для сухих районів та є результатом ерозійного розчленування великих плато. Велике число подібних вершин на південному заході США, в Мексиці, Венесуелі, Іспанії, Північній та Південній Африці, Аравійському півострові, Індії, Австралії.
Відомі столові гори
- Амби, (Ефіопія)
- Ельбські Пісковикові гори, (Німеччина)
- Ліліенштайн, (Німеччина)
- Бухберг, (Німеччина)
- Кенігштайн, (Німеччина)
- Тафельберг (Тулі), (Гренландія)
- Бен Балбей, (Ірландія)
- Етжо, (Намібія)
- Гамсберг, (Намібія)
- Гроотберг, (Намібія)
- Уотерберг, (Намібія)
- Щелінец Великий, (Польща)
- Кістенштеклі, (Швейцарія)
- Мон-Егіль, Франція
- Тафельберг (Суринам)
- Тепуї, (Бразилія, Венесуела, Гаяна)
- Ель-Юнке (Куба)
- Долина монументів, (США)
- Блек-Меса (США)
- Столова гора, (Південна Африка)
- Столова (гора, Кавказ).
Гірські форми, подібні столовим горам, виявлені також на Марсі.
Див. також
Література
- Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1988. стор. 292
- Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2001—2004.