Сторожев Дмитро Андріанович

Дмитро Андріянович Сторожев (25 серпня 1922, Поляне пом. 2009) — передовик радянського сільського господарства, голова агрофірми — колгоспу імені Кірова С. М. Балашихинского району Московської області. Герой Соціалістичної Праці (1991).

Сторожев Дмитро Андріанович
Народився 25 серпня 1922(1922-08-25)
Поляне, Тростянецький район, Україна
Помер 2009
Желєзнодорожний, Московська область, Росія
Країна  СРСР
 Росія
Діяльність сільське господарство
Знання мов російська
Учасник німецько-радянська війна
Нагороди

Біографія

Народився 25 серпня 1922 року в селі Поляне (нині Тростянецького району Сумської області, Україна) в сім'ї селянина. Росіянин. Після смерті батька в 1933 році з матір'ю переїхав у місто Краматорськ Донецької області. Закінчив 7 класів. Працював на будівництві Краматорського заводу важкого машинобудування[1].

На фронтах Великої Вітчизняної війни

У Червоній Армії з 18 серпня 1941 року. Служив командиром відділення в окремому мотострілецькому дивізіоні особливого призначення, брав участь в охороні Москви від диверсантів, в історичному параді на Червоній площі 7 листопада 1941 року. У 1942 році закінчив офіцерські курси і брав участь у Сталінградській битві. Член ВКП(б)/КПРС з 1942 року. Надалі воював командиром взводу і роти охорони військ «Смерш» на Північно — Кавказькому фронті, Окремої Приморської армії, на 2-му і 3-му Українських фронтах. Незважаючи на специфіку служби, доводилося брати участь в боях за звільнення Кавказу, Криму, Румунії, Угорщини, міста Будапешт. В березні 1945 року в боях в районі міста Естергом був поранений, і День Перемоги зустрів у госпіталі.

Після війни

Учасник Параду Перемоги 24 червня 1945 року на Червоній площі в Москві. Після війни продовжував службу в дивізії імені Дзержинського військ НКВС-МВС.

З 1955 року капітан Д. А. Сторожев в запасі. Працював інструктором по зоні Реутовської МТС Балашихинського міськкому партії, займався господарство району, потім був секретарем парткому радгоспу «Серп і молот». У 1959 році заочно закінчив агрономічне відділення Загорського сільськогосподарського технікуму, а потім в 1964 році — Всесоюзний заочний сільськогосподарський інститут в Балашисі за спеціальністю економіст-організатор.

21 квітня 1971 року Д. А. Сторожев був обраний головою колгоспу імені Кірова Балашихинского району, переживавшего важкий період. Не вистачало кормів, по надоях молока господарство було найбільш відстаючим в районі. Д. А. Сторожев почав свою діяльність з організації диспетчерської служби. Потім провів у колгоспі заходи по меліорації — для затримання талих вод були побудовані загати. Під його керівництвом проводилися роботи з проектування штучних водойм, і вже до 1976 року їх було побудовано шість. Потім була введена в дію зрошувальна система, і все 4,5 тисячі гектарів ріллі стали поливними. Позитивну роль зіграв і науковий підхід до голови добрив.

За 24 роки Д. А. Сторожев буквально перебудував господарство і привів його до небувалого розквіту. Основними напрямками колгоспу були: молочне тваринництво, рослинництво з закритим ґрунтом і звірівництво. Були цехи переробки сільськогосподарської продукції, молокозавод, було розвинене бджільництво. Колгосп входив в першу десятку передових господарств країни. В середньому продавали державі від стада в 1150 голів 5262 тонни молока, 150—200 тонн м'яса вирощуються за методом загущеної посадки 1500—2000 тонн картоплі, понад 6000 тонн овочів, 65-70 тисяч шкурок норки, разводимой на звероферме, більше 3 мільйонів штук квітів. Щовесни до дня 8 Березня москвичі могли придбати прекрасні тюльпани.

Колгосп імені Кірова С. М. був постійним учасником ВДНГ. Голова Д. А. Сторожев домігся високої продуктивності і врожайності полів, при ньому були побудовані своїми силами 2 нових тваринницьких комплексу, тепличний комбінат. Будувався агромістечко з 5 — і 9-поверховими будинками міського типу і з усіма зручностями. Житло людям надавалася безкоштовно. У містечку була школа з сільськогосподарським ухилом: у ній готували трактористів, водіїв, майстрів машинного доїння, звіроводам. Тут були дитячий комбінат, будинок побуту, аптека, бібліотека, поліклініка, перукарня. Введено в дію спортивний комплекс із закритим басейном. Колгосп брав участь у будівництві 3-х санаторіїв в Єсентуках, Анапі, Сочі. В 3-х побудованих в колгоспі столових працівників годували безкоштовно, а після зауваження зверху, встановили мінімальні ціни.

У 1980-ті роки колгосп відвідали делегації з 56 країн, а фермери Америки, Ізраїлю, Південної Кореї глибоко вивчали артільний досвід. У 1985 році Д. А. Сторожеву було присвоєно звання «Заслуженого працівника сільського господарства УРСР».

Указом Президента СРСР від 28 листопада 1991 року за досягнення високих стійких результатів у виробництві сільськогосподарської продукції та великий особистий внесок у вирішення соціальних питань Сторожеву Дмитру Andrianoviču присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі «Серп і Молот»[2].

З 2000 року на пенсії. Жив у місті Залізничний (нині — мікрорайон міста Балашиха) Московської області, був персональним пенсіонером союзного значення. Помер в 2009 році. Похований на Пуршевському кладовищі в Залізничному.

Нагороди

Пам'ять

  • На могилі встановлено надгробний пам'ятник.

Примітки

  1. Сторожев Дмитро Андріанович. // Сайт «Герои страны» (рос.).
  2. О присвоении Сторожеву Д. А. звания Героя Социалистического Труда Указ Президента СССР от 28.11.1991 N УП-2894. Архів оригіналу за 22.12.2017. Процитовано 30.01.2018.
  3. Архивный реквизит на сайте «Подвиг народа» № 
  4. Указ ПВС СССР от 09.05.1945
  5. Указ ПВС СССР от 07.05.1965
  6. Указ ПВС СССР от 25.04.1975

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.