Стремоухов Володимир Георгійович

Володимир Георгійович Стремоухов (нар. 7 квітня 1936, Кам'янобрідський район, Луганськ) — український баскетболіст, багаторазовий чемпіон України, призер чемпіонатів СРСР, Спартакіади народів СРСР (1963р.), дворазовий чемпіон Всесвітніх Універсіад (1959, 1961 рр.), прізвисько "Стрем".

Володимир Стремоухов
Загальна інформація
Народження 1936(1936)
Луганськ, УРСР
Зріст 187 см
Спорт
Вид спорту баскетбол
Спортивне звання Майстер спорту міжнародного класу СРСР
Клуб «Будівельник» (Київ)
Нац. збірна СРСР
Статус професіонала 1957
Завершення виступів 1975
Участь і здобутки

Школу баскетболу Володя проходив у луганській ДЮСШ Кам'янобродського району у тренера Михайла Цимбаренка.

Спортивна кар'єра почалася у 1954 році в складі збірної України на юнацькій першості СРСР, яка взяла там перше місце. За словами членів тої команди, нікому невідомий юнак з Луганська зробий справжній фурор своєю результативною грою. Саме в тому році Стремоухов поступав на електротехнічний факультет КПІ, за команду якого грав до закінчення інституту. У 1957 році як перший [1] або другий[2] український баскетболіст був запрошений у збірну СРСР для участі в Універсіаді. По закінченні навчання грав за київський "Будівельник", але часм за СКІФ.

Володимир Стремоухов був першим радянським баскетболістом, який освоїв так званий кидок у стрибку «а-ля Стрем». Отримавши м'яч від партнера або миттєво зупинившись після дриблінгу в будь-якій точці, розташованій не далі ніж за шість-сім метрів від щита, Стремоухов несподівано і різко стрибав вгору і трохи назад і, перебуваючи в повітрі, направляв м'яч у кошик[3]. Гра була й ефектна (глядачам, звичайно ж, подобався такий витончений кидок) і ефективна. Коли Стремоуховим почав регулярно застосовувати цей кидокоприлюднено цей кидок, його щільно опікували, навіть набагато вищі за нього, але це мало допомагало. Про себе спортсмен говоров так:.

    Мене запрошували і до ЦСКА, і у Динамо, але не схотів. Я Київ люблю. Мене і у Тбілісі запрошували, до Риги. Я невисокого зросту, 1.87, і я крайній нападник. Тренер збірної Олександр Гомельський, говорив мені – так, ти багато забиваєш, але у матчі з американцями ти не зможеш. Бо в них "великі" крайні нападники, а ти невисокий. Як ти з ними будеш боротися? Але потім приїздили до нас американці, і я закинув 31 очко у Палаці спорту.

Через прив'язаність до Києва Стремоухова неохоче брали у збірну СРСР. З-за небажання стати москвичемв ні в Олімпійських іграх, ні в одному з чемпіонатів світу або Європи він не брав участь незважаючи на його результативну гру[4] .

Оцінку Володимерові як спортсмену і людині дав Володимир Олексійович Шаблинський у своїй книзі «Баскетбол. Що я про нього знаю?»:

    "Мені подобався цей високий і скромний хлопець. Мовчазний, трохи соромливий, він не ліз в очі, не показував свого характеру. Але ніколи не ухилявся від виконання того або іншого завдання. Його відрізняла дисциплінованість, уміння переносити великі навантаження. Володя Стремоухов, здається, дружив з усіма. Згадую травень 1961 року, коли грали в Києві із збірною командою США. Володя зі своїм кидком однією рукою в стрибку з відхиленням корпусу назад виявився для їх захисників повною несподіванкою.

Тоді усі були в захопленні від гри американця Джері Лукаса, який був хазяїном під обома щитами. Приніс своїй команді 30 0чков. Та і Володимир творив дива. Він, як завжди, розганявся, несподівано зупиняв хід і всупереч законам інерції високо вистрибував — назад. Кидок у нього був м’який, але ідеально точний. У цій грі Володимира опікало декілька американців. У кінці гри його доручили найвищому баскетболістові США, але і це не допомогло. На рахунку Стремоухова 32 очки. Це поставило його в один ряд з кращими баскетболістами світу" [4].

До цього ще треба додати, що Стремоухова відрізняла велика жадоба перемоги і свій бійцівський характер він намагається прищепити молодим спортсменам, працюючи тренером у Спеціалізованій школі олімпійського резерву. В баскетбол грав до 70-ти років, певний час у Луганському "Спартаку", а потім у колективах фізкультури[5]..

Примітки

  1. Владимиру Стремоухову — 75!
  2. Володимир Стремоухов: не можна бути байдужим до перемоги!
  3. Бросок в прыжке — новинка, которая обогатила и обеднила баскетбол
  4. Ветеранові українського баскетболу Володимиру Стремоухову — 80 років
  5. Вітаємо Володимира Стремоухова з ювілеєм
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.