Стрижень (механіка)

Стри́жень[1], також стержень[2] — об'єкт (тіло), довжина якого значно перевищує його інші розміри. Під терміном «значно» мається на увазі у 10 і більше разів.

Приклад стрижня, навантаженого осьовим зусиллям

В опорі матеріалів застосування того чи іншого розрахункового методу залежить від моделі тіла, котра визначається співвідношенням характерних розмірів. Виходячи з класифікації тіл за геометричною ознакою стрижень є найпростішою формою тіла і найчастіше розглядається опором матеріалів як об'єкт дослідження. В основу даної геометричної класифікації покладено співвідношення розмірів а не абсолютне їх значення, тому до стрижнів відносять і багатометрові колони будівель, окремі елементи фермових конструкцій і швейну голку.

Основними геометричними характеристиками стрижня, необхідними для розрахунків є його вісь і поперечний переріз. У переважній більшості вважається що стрижень як конструкційний елемент працює лише на розтягування-стиснення. При появі поперечних сил, згинальних або (та) крутильних моментів такий елемент називають балкою або валом.

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.