Стрижень (механіка)
Стри́жень[1], також стержень[2] — об'єкт (тіло), довжина якого значно перевищує його інші розміри. Під терміном «значно» мається на увазі у 10 і більше разів.
![](../I/Mechanika_tah.svg.png.webp)
В опорі матеріалів застосування того чи іншого розрахункового методу залежить від моделі тіла, котра визначається співвідношенням характерних розмірів. Виходячи з класифікації тіл за геометричною ознакою стрижень є найпростішою формою тіла і найчастіше розглядається опором матеріалів як об'єкт дослідження. В основу даної геометричної класифікації покладено співвідношення розмірів а не абсолютне їх значення, тому до стрижнів відносять і багатометрові колони будівель, окремі елементи фермових конструкцій і швейну голку.
Основними геометричними характеристиками стрижня, необхідними для розрахунків є його вісь і поперечний переріз. У переважній більшості вважається що стрижень як конструкційний елемент працює лише на розтягування-стиснення. При появі поперечних сил, згинальних або (та) крутильних моментів такий елемент називають балкою або валом.
Примітки
- Стрижень // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Стержень // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Література
- Опір матеріалів. Підручник /Г. С. Писаренко, О. Л. Квітка, Е. С. Уманський. За ред. Г. С. Писаренка — К.: Вища школа,1993 . — 655 с. — ISBN 5-11-004083-4