Східна Європа (фонд)

Фонд Східна Європа
Тип організація
Засновник Фонд Євразія
Розташування Київ, вул. Саксаганського, 83
Ключові особи
  • Віктор Лях, виконавчий директор

Фонд Східна Європа (ФСЄ) українська неприбуткова благодійна неурядова організація. Фонд засновано у листопаді 2007-го, але розпочав роботу з січня наступного року. Він входить до мережі, створеної Фондом Євразія, що складається з національних і регіональних фондів в Азербайджані, Арменії, Бєларусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, РФ, Таджикистані, Туркменістані. Центральний офіс ФСЄ розташовано в Києві.

Місія фонду — трансформувати Україну в державу, яка служить людям.


Історія

20072010

  • У листопаді 2007 року Фонд Східна Європа фактично стартував, відділившись від Фонду Євразія (почав свою діяльність в Україні в 1992 році) та продовживши роботу над проєктом «Енергоефективність: місцеві партнерські ініціативи» (2006—2010).
  • Його діяльність de-jure розпочалась з 1 січня 2008 року[1]. Того року ФСЄ надавав гранти львівським ГО на створення недержавних центрів зайнятості для людей з обмеженими можливостями[2]. Також у 2008-му відбувся майстер-клас за сприяння BAT та ФСЄ у партнерстві із українським діловим журналом «Експерт». Семінар був організований Чернігівською обласною держадміністрацією, яка зацікавлена в надходженні інвестицій[3]. А ще почався проект «Кожен має право на працю: партнерство заради покращання можливостей працевлаштування вразливих груп молоді»[4] (2008—2017).
  • Наступного року стартували проєкти «Світ без обмежень: вільний доступ для людей з особливими потребами» (2009—2012), «Зелений пакет — Україна» (2009—2014)[5] і «Об‘єднаймося заради реформ» (2009—2012). Зокрема тоді ФСЄ співпрацював з ГО «Надія Дрогобич»[6].
  • У 2010 році напрямки роботи Фонду звучали наступним чином: просування ідеї корпоративної соціальної відповідальності; місцевий економічний розвиток; муніципальні партнерства; бізнес та економічна освіта; сприяння ефективній роботі органів державної влади та місцевого самоврядування[7].Тоді ж USAID, ФСЄ і Міжнародний Дитячий Фонд оголошують конкурс в рамках спільного проекту «Кожен має право на працю: партнерство для покращення можливостей працевлаштування соціальних сиріт в м. Бердичів»[8]. В рамках цього ж проекту до Львова було організовано прес-тур[9]. Також ФСЄ почав займатись питаннями енергоефективності[10]. Разом з Carlsberg Group на Рівненщині стартувала підтримка ГО для людей з особливими потребами[11]. У Сумській та Полтавській областях Фонд Східна Європа та Telenor створюють центри соціальної активності для літніх людей[12]. Також ФСЄ розпочав проєкт USAID «Державно-приватне партнерство: нові можливості для економічного росту», який тривав до 2015 року[13], і долучився до консорціуму «Сприяння соціальному підприємництву в Україні» (2010 2013), куди увійшли Британська рада, Міжнародний фонд "Відродження", аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers, Erste Bank, державна організація «Український фонд підтримки підприємництва»[14][15]. А ще почали проєкт «Розвиток соціального підприємництва та створення нових робочих місць» (2010—2013) в рамках якого заснували координаційні організації з соцпідприємництва у Донецьку, Львові, АРК[16][17].

2011 — 2014

  • 2011 року Фонд був однією з п'яти міжнародних організацій, які надавали основну фінансову та інформаційно-консультативну підтримку для розвитку соціального підприємництва в країні[18]. У 2011 році ФСЄ підтримав проект з впровадження у Дніпропетровську соціального замовлення[19], займався популяризацією корпоративного волонтерства[20], підтримав проєкти «Удосконалення професійної освіти в Харківській області»[21], «Енергоефективні технології на службі у людей», «Чиста енергія» для Дніпропетровщини (2011—2014) і «Обмін кращими практиками місцевого самоврядування».
  • У 2012 році почався проект «Відкрите місто» (програма «Ефективне управління та громадянське суспільство») і було розроблено його вебсайт www.opencity.in.ua[22]. Цього ж року було реалізовано проект з енергоефективності «Стимулювання відновлюваної та альтернативної енергетики у Севастополі та Інкермані». У 2012 році ПАТ «Укрсоцбанк», UniCredit Foundation та ФСЄ презентували широкому загалу чотири спільні соціальні проекти спрямовані на соціальну інтеграцію незахищених верств населення та розвитку місцевих громад в Україні[23]. Також Ерсте Банк та Фонд Східна Європа пропонували соціальним підприємствам фінансування у формі кредиту та гранту[24]. В галузі децентралізації ФСЄ «сприяв встановленню та посиленню партнерства між неурядовими організаціями, місцевою владою, бізнесом та іншими зацікавленими сторонами; посилював потенціал своїх партнерів, аби вони ефективніше реалізовували власні цілі. Для цього ФСЄ забезпечував партнерів необхідними знаннями та навичками, надавав фінансову підтримку та інші ресурси; підтримував створення і поширення інноваційних моделей розвитку та сприяв налагодженню співпраці серед своїх партнерів»[25][26]. А 27 листопада 2012 року в Києві проводилась конференція «Україна: чи прокидається сплячий тигр?» Організаторами виступили газета Kyiv Post та ФСЄ[27]. Також Фонд реалізував дворічний проєкт «Твій місцевий депутат: моніторинг діяльності депутатів місцевих рад в Україні (Волинська область)»[28] і проект «Залучення молоді до активної участі у виборах та протидії порушенням під час їх проведення в Тернопільській області»[29].
  • 2013 року Фонд Східна Європа зосереджує свої зусилля на популяризації та просуванні ідей державно-приватного партнерства, соціального підприємництва та корпоративної соціальної відповідальності. Традиційно у центрі уваги Фонду — енергоефективність та впровадження енергозбереження на об'єктах соціальної сфери[30]: реалізуються проекти «Соціальна компетентність дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»[31], «Налагодження зв'язків між громадськими організаціями, бізнес-асоціаціями та масмедіа з Молдови, України та Росії задля запобігання конфліктам у Придністров'ї»[32], «Програма USAID РАДА: відповідальність, підзвітність та демократичне парламентське представництво», а також завершено проєкт «Підвищення обізнаності щодо КСВ та кращих міжнародних стандартів» (2010—2013). Ще ФСЄ адміністрував для Shell конкурс «Участь регіональних екологічних організацій та громадськості в оцінці екологічного стану Юзівської ділянки з метою мінімізації впливу на навколишнє середовище при проведенні геологорозвідувальних робіт»[33][34].
  • Наступного року почалось впровадження трирічної програми USAID «Лідерство в економічному урядуванні» (2014—2017)[35], метою якої було втілення вагомих та сталих реформ у секторі МСБ на центральному і регіональному (Вінницька, Київська, Львівська, Тернопільська, Херсонська області) рівнях шляхом розробки та впровадження необхідних законодавчих ініціатив та регуляторних процедур, а також підтримки бізнес-асоціацій. В сфері енергоефективності ФСЄ провів конкурс на отримання двома містами Галичини по 400000 грн міжнародної цільової допомоги на реалізацію заходів з енергозбереження[36]. Було знято документальний фільм «Пролісок» про соціальну роботу ФСЄ[37]. Відбулись регіональні семінари програми РАДА «Громадський контроль за діяльністю влади»[38]. А проект «Відкрите місто» запустився у Тернополі[39].

20152019

  • Протягом 2015 року ФСЄ реалізовував проєкти «Сприяння плюралізму та діалогу в українському суспільстві»[40]; «Влада та громада: інновації для розвитку»; «Рівні можливості для людей з особливими потребами»; «Центри для людей похилого віку»; «Нові можливості для вразливої молоді»; «Сприяння розвитку соціального підприємництва»[41]. В Одесі ФСЄ долучився до запуску ЦНАП-у нового типу[42]. Відбувся успішний перезапуск платформи «Відкрите місто»[43][44]. Створено відповідні мобільні додатки[45], зокрема, у Тернополі, Києві, Вінниці[46]. Почався запуск швейцарсько-української Програми EGAP[47], проекта «Депутати для громади»[48]. Надавалися кошти на проєкт «Підвищення спроможності спеціалістів щодо психо-соціальної адаптації внутрішньо переміщених сімей з дітьми»[49]. На кошти World Jewish Relief в рамках проєкту «Кожен має право на працю» створено соціальну рекламу «Реальні історії працевлаштування людей з особливими потребами в Україні»[50]. Згодом у Львові проведено тренінг для HR-спеціалістів з працевлаштування людей з інвалідністю в ІТ-сфері[51]. А ГО «Нитка Аріадни» організувала в Іршанську семінар «Толерантність і профілактика крос-культурних конфліктів. Життя на новому місті — переваги та виклики» в рамках проєкту ФСЄ «Налагодження системи відновлення психічного здоров'я та соціальної адаптації переселенців у Житомирській області в місцях їхнього компактного проживання» на кошти UniСredit[52]. В контексті реформи органів місцевого самоврядування ФСЄ провів конкурс місцевих грантів на кошти ЄС (проєкт «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні»)[53], разом з іншими донорами долучився до створення гайд-парку в рамках вінницького Open Air Форума «Громада-Влада-Бізнес: Стратегічний Діалог»[54], а також разом з Center for Innovation Development розвивав проєкт Open Microphone Policy Dialogs on E-democracy[55]. Програма РАДА провела два тренінги «Ефективні комунікації: як використовувати інструменти Інтернету та соцмедіа для народних депутатів»[56]. Про роботу з популяризації електронної демократії на місцях чернігівська преса писала: «Після ратифікації Меморандуму з БО „Фонд Східна Європа“ Чернігівська міська рада, у лютому приєдналася до Єдиної системи місцевих електронних петицій — e-dem.in.ua. За цей час на сайті для збору підписів було опубліковано більше 100 петицій, з яких майже 40 отримали відповіді. Тобто, чернігівці у середньому пишуть більше ніж одну петицію в день»[57]. Того ж року ФСЄ оголосив у липні конкурс в рамках програми «Відкрите місто: посилення участі громадян у розвитку місцевої громади м. Бурштин» (фінансувався ДТЕК)[58]. У 2015-му також почався проєкт «Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві» (2015—2017). Протягом свого існування Програма ФСЄ «Екологія та навколишнє середовище» реалізовувала проекти «Розумне енергоспоживання для добробуту громад Львівщини» (2013—2017); «Енергоефективний Зеленодольськ» (2012—2013); «Енергоефективність: місцеві партнерські ініціативи» (2006—2010); «Чиста енергія: партнерство для майбутнього Дніпропетровщини» (2011—2013); «Зелена школа — зелена країна»[59]
  • У 2016 році завершено дворічний проєкт «Ціна Держави»[60], проведено проєкти «Ефективне управління: Залучення громадськості до розробки адміністративно-територіальної реформи»[61], «Підтримка діалогової та медійної компетенції як шлях до порозуміння в українському суспільстві та поза його межами» і розпочато проєкт з соціального підприємництва (2016—2019).
  • Протягом 2017 року, окрім всього іншого, впроваджувався проєкт «Соціальне підприємництво як ефективний інструмент громадянського суспільства для врегулювання соціально-економічних конфліктів в пост-військовому просторі».
  • У 2018 році розпочато однорічну Програму місцевого системного розвитку в рамках проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку». В сфері енергоефективності розпочато дворічний проект «Створення інформаційної платформи з енергоефективності та проведення комплексної реновації будівлі Мінрегіона», проект з покращення енергоефективності у львівському Охматдиті, міжнародний проект з корпоративного волонтерства, а також успішно завершено дворічний проект «Публічні бюджети від А до Я: Інформування, активізація та залучення громадянського суспільства» за підтримки ЄС і ПАУСІ.
  • У 2019 році Програму EGAP подовжено на другий етап, до 2023 року[62], в рамках якого розвивається веб-платформа E-Dem. За підтримки Посольства Великої Британії в Україні стартував проєкт для ветеранів All4One (2019—2020), а також почався дворічний проєкт зі шкільного підприємництва. Також втретє успішно проведено конкурс стартапів з відкритих даних Open Data Challenge[63]. А після парламентських виборів програма USAID РАДА провела тренінги для членів чи не всіх фракцій і депутатських груп. Також було відкрито Освітній центр при ВРУ.

Напрямки роботи

  • Місцевий соціальний розвиток
  • Місцевий економічний розвиток
  • Ефективне управління та громадянське суспільство
  • Екологія та енергоефективність

Фінансування фонду

Фінансову підтримку фонд отримує[64] від:

Виконавчі директори

  • 2008 — 2011 — Тімоті Пайлат
  • 2011 — Віктор Лях

Нагороди, відзнаки та номінації

  • 2015 рік — Номінація «Витрати у сфері довкілля, енергозбереження, захисту тварин» (7714788 грн протягом 2013 і 2014 років)[65].

Відомі особи, пов'язані з ФСЄ

Правління

Консультативна рада

  • Тронд Мое
  • Cандра Уілет Джексон
  • Морган Вільямс
  • Маргарита Карпенко
  • Анна Дерев'янко

Видання

Інше

Примітки

  1. Рекомендаційний лист ФСЄ
  2. Фонд Східна Європа допоможе людям з особливими потребами на Львівщині
  3. Свобода: Філантропія смертоносного диму, або КСВ-технології
  4. Жуков Віктор Іванович
  5. «Зелений пакет — Україна»
  6. Надія Дрогобич. Про нас (About Us)
  7. Міжнародні організації
  8. Конкурс покращення можливостей працевлаштування соціальних сиріт
  9. Brandcom долучився до проекту з працевлаштування інвалідів
  10. Енергоефективність в університетах
  11. Гранти на підтримку ініціатив з надання послуг людям з інвалідністю
  12. У Пирятині створюють центр соціальної активності для літніх людей
  13. Державно-приватне партнерство: нові можливості для економічного росту
  14. "Створення соціального підприємства в м. Кременчук
  15. СОЦІАЛЬНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК ІННОВАЦІЙНА ФОРМА ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ
  16. Соціальне підприємництво успішно розвивається (відео)
  17. Партнерство бізнесу та громадських організацій для розвитку соціального підприємництва в Ук
  18. ДИСЕРТАЦІЯ. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ ОСВІТИ ВПРОДОВЖ УСЬОГО ЖИТТЯ
  19. Соціальне замовлення в Україні: досвід 10 років впровадження
  20. ДО 1 ЛИСТОПАДА 2011 РОКУ ПОДАЙ ЗАЯВКУ НА НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНКУРС «КОРПОРАТИВНЕ ВОЛОНТЕРСТВО В УКРАЇНІ»
  21. Сучасні педтехнології, проекти
  22. Проект «Відкрите місто» наблизив владу до громадян
  23. UniCredit Bank. Чіткі відповіді задля реальних переваг
  24. Объявления и конкурсы
  25. ОПЕРАТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
  26. Розвиток міжмуніципального співробітництва: вітчизняний та зарубіжний досвід
  27. Тижневик ділової інформації «Агропрофі» за 16.11.12
  28. Моніторинг діяльності депутатів місцевих рад Волинської області у 2011 році (на прикладі окремих рад)
  29. Оберіть плакат, який найкраще мотивує Вас прийти на вибори
  30. ДЖЕРЕЛА ТА МЕХАНІЗМИ ФІНАНСУВАННЯ МІСЦЕВОГО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
  31. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СУПРОВІД ТА СОЦІАЛІЗАЦІЯ ДІТЕЙ-СИРІТ ТА ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ, В УМОВАХ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
  32. До 1 серпня — прийом заявок для участі у тренінгу про запобігання конфліктів у Придністров'ї
  33. «Шелл» почала оцінку базового стану навколишнього середовища Юзівської ділянки
  34. Розробка сланцевого газу на Харківщині. Екологи оприлюднили нові дослідження
  35. Доступне енергопостачання для малого та середнього бізнесу: спрощення підключення до електромереж
  36. Завтра два міста отримають майже по півмільйона на енергозбереження
  37. Документальний фільм «Пролісок» про соціальну роботу ФСЄ
  38. Запрошуємо на презентацію Програми РАДА в Кременчуці
  39. Інформація про виконання Програми економічного та соціального розвитку міста Тернополя за 2014 рік
  40. Сприяння плюралізму та діалогу в українському суспільстві
  41. Регіональний фонд підтримки підприємництва в Запорізькій області. Грантові програми ФСЄ
  42. В ОДЕССЕ СОЗДАДУТ ПЕРВЫЙ НА УКРАИНЕ ЦЕНТР ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ АДМИНУСЛУГ НОВОГО ОБРАЗЦА — БЕЗ ОЧЕРЕДЕЙ И ВЗЯТОК, — МИНЮСТ
  43. Проект «Открытый город»
  44. Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи "Партнерство «Відкритий Уряд» у 2014—2015 роках
  45. Мобільні додатки
  46. Розумні міста України: Київ, Тернопіль, Вінниця
  47. Підписано Меморандум стосовно впровадження програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади»
  48. Ефективне врядування
  49. Наші проекти
  50. Реальні історії працевлаштування людей з особливими потребами в Україні
  51. Тренінг для HR-спеціалістів з працевлаштування людей з інвалідністю в ІТ сфері
  52. «Нитка Аріадни»
  53. Інститут громадянського суспільства та Фонд Східна Європа оголошують конкурс місцевих грантів в рамках проекту ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні»
  54. Open Air Форум «Громада-Влада-Бізнес: Стратегічний Діалог» Зібрав У Вінниці Понад 300 Учасників З Усієї України Та Європи
  55. Center for Innovation Development
  56. У листопаді пройдуть два тренінги для народних депутатів щодо використання інтернету та соцмедіа заради ефективної комунікації
  57. Чи стануть електронні петиції інструментом для діалогу влади з громадою?
  58. Бурштин. Суспільно-політичний паспорт
  59. Доступ до донорських та інвестиційних ресурсів в сфері енергозбереження та енергоефективності і охорони навколишнього природного середовища, представлених в Україні
  60. Звіт Благодійного Фонду «Агенція місцевого економічного розвитку м. Зеленодольська» за період квітень 2014 року — 2015 рік
  61. Political life 4 2016
  62. Віце-прем'єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров провів низку зустрічей з міжнародними партнерами
  63. Відомі результати третього всеукраїнського Open Data Forum 2019
  64. Річний звіт Фонду Східна Європа за 2018 рік
  65. Національний рейтинг благодійників: лідери, цифри, коментарі експертів
  66. Волинь ЦППК
  67. Американские и европейские агенты влияния на развитие общественно-политической ситуации на Украине
  68. Фонд Східна Європа
  69. ФОНД СХІДНА ЄВРОПА
  70. Концептуальні засади розвитку галузі науки «Державне управління»

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.