Сцени пределли вівтаря Страсті Христові

Сцени пределли вівтаря Страсті Христові — цикл сцен, створених художником Маестро дель Оссерванца у 15 столітті.

«Голгофа», 37 × 65 см [1]

Автор Маестро дель Оссерванца
Час створення Середина 15 ст.
Розміри 37 × 65 см
Матеріал деревина[1]
Техніка темпера на деревині
Місцезнаходження Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (Київ, Україна)

Історія

Маестро дель Оссерванца. «Мадонна з немовлям і двома Херувімами» (центральна частина колишнього вівтаря), Музей мистецтва Метрополітен.

Сієнському майстру, ім'я котрого призабули, належав триптих з монастиря Оссерванца, датований 1436 роком [2]. Мистецтвознавець Роберто Лонгі назвав його умовним ім'ям Маестро дель Оссерванца.

Розпочались пошуки збережених творів митця доби кватроченто і спроби знайти хоч якісь рештки його біогафії. Виявлених документів було обмаль. Трохи більше було здобуто фактів щодо його творів. Серед них — вівтар Страсті Христові з пределлою, де подано низку традиційних біблійних сцен.

Пределла — найнижча частина італійського вівтаря, зазвичай не скута строгим дотриманням канону. У цю шпарину кинулась низка італійських майстрів, що отримала можливості продемонструвати власні творчі здібності. Тому сцени пределли з вільно поданими сценами часто цікавіші за сам вівтар, де дотримання канону простежувалось досить чітко.

Від колишнього вівтаря збереглися «Мадонна з немовлям і двома Херувімами», що перейшла до збірок у Музей мистецтва Метрополітен. Стулка з образом Івана Хрестителя потрапила у приватну збірку у місті Даллас.

Сцени пределли роз'єднали і, з міркувань дорожче продати — продали вроздріб ще у 19 столітті.

Галерея сцен, що збереглися

Доля сцен пределли

Київська Голгофа

« Голгофа» або «Розп'яття» подана на видовженій стулці. Композиція нагадує ікону, бо тло створене золотим як на іконі[2]. На золотому тлі чітко вимальовані три хрести з закатованими.

Але натовп у підніжжя хрестів поданий з відбитком реалістичних спостережень[2]. Люди, військова варта і коні подані у різноманітних позах і ракурсах, небачених у іконопису. Відчутні і емоції, що хвилюють юрбу. Персонажі жваво обговорюють подію. Темперний живопис має здатність мало змінюватись з часом і картина зберегла практично первісний колористичний лад доби кватроченто.

Провенанс

Сцена Голгофи була у збірці Г. Строганова. Придбана Богданом та Варарою Ханеків у Римі на аукціоні розпродажу зібрання Г. Строганова 1898 року.

Див. також

Примітки

  1. альбом «Західноєвропейський живопис 14-18 століть», Київ, «Мистецтво»,1986, с. 13
  2. альбом «Західноєвропейський живопис 14-18 століть», Київ, «Мистецтво»,1986

Джерела

  • Альбом «Західноєвропейський живопис 14-18 століть», Київ, «Мистецтво», 1986.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.