Сінтай (синто)

Сінта́й (яп. 神体, しんたい, «тіло божества») — річ, в якій перебуває дух в синтоїстського божества. Ця річ сама є божеством або втіленням цього божества. Головний об'єкт поклоніння синтоїстських святилищ. Залежно від святилища сінтай може мати різну форму гори, водоспаду, каменя, дерева, тварини, людини, дзеркала, маґатами, зброї, священного тексту, скульптури тощо.

Сінтай — священна гора Фудзі.

Короткі відомості

Сінтай — опахало ґохей.

Вперше термін сінтай зустрічається в старояпонському словнику 12 століття «Класифікація ієрогліфів за абеткою». Протягом тривалого історичного часу поряд з цим терміном використовували інші:

  • Міта́ма-сіро́[1] — «житло духу божества».
  • Місьо́тай[2] — «справжній лик божества».
  • Міта́ма-но-міка́та[3] — «форма духу божества»[4].

Звичай вшановувати сінтай зародився в доісторичну епоху. Він вважається відлунням шаманської практики заманювання духу в певний предмет, а також язичницької традиції обожнювати природу та її явища[4].

Більша частина сінтаїв, які зберегіаються в божницях синтоїстських святилищ, — це дзеркала та опахала ґохей. На другому місці — зброя: мечі, луки, стріли, списи. Найвідомішими з них є три божественні скарби Імператора Японії[4].

В деяких святилищах сінтаями є статуї будд і бодгісаттв. Вони — відгомін синто-буддистського синкретизму. До рідкісних сінтаїв належать казани, подушки, дзвоники, ложки, а також предмети у формі статевих органів[4].

До 1945 року видатні люди минулого і сьогодення також офіційно вважалися сінтаями. Зокрема, до них зараховували сумоїстських борців йокодзун. На знак їхньої божественості вони надягали священні пояси, виготовлені з білої мотузки сіменава.

Традиційно, сінтай поміщається в спеціальну скриньку, яка називається хісіро[5] або сірусінохако[6]. Цю скриньку кладуть в ящик фунасіро[7], який розміщують у вівтарній частині святилища — божниці[4]. Споглядати сінтай заборонено як мирянам, так і синтоїським священнослужителям.

Примітки

  1. яп. 御霊代, みたましろ.
  2. яп. 御正体, みしょうたい.
  3. яп. 霊御形, みたまのみかた.
  4. Сінтай // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997.
  5. яп. 樋代, ひしろ.
  6. яп. 璽筥, しるしのはこ.
  7. яп. 船代, ふなしろ.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.