Казан

Каза́н,[1] або коте́л[2]  металева посудина для приготування їжі методом варіння на відкритому вогні. У казанах готують їжу для великої кількості людей (їдальні, польові кухні). У хатньому господарстві замість казанів уживають каструлі, але невеличкі казанки можуть використовуватися для приготування деяких видів страв.

Казан у кельтському стилі, виставлений в Національному музеї (Nationalmuseet) Данії.

Походження слова

Слово «казан» запозичене з тюркських мов (пор. тат. казан, тур. kazan). Тюркське *kazγan порівнюють з монг. qarum («казан») і тур. kazmak («копати», «довбати»)[3].

Слово «котел» є давнім запозиченням з германських мов: від гот. *katils (або *katilus), що вважається похідним від лат. catīnus, catīllus («таріль», «миска»)[4].

Казани в іграх, культурі та релігії

Польова кухня у запорозьких козаків

Пам'ятник козацькому казану-склику в Холодному Яру

Згідно зі збереженими свідоцтвами, казан посідав значне місце в житті запорозьких козаків, вважаючись в їх середовищі символом козацького братства. У кожному курені був свій чавунний або мідний казан, у поході його встановлювали над багаттям на залізному тагані або підвішували на тринозі, у мирний же час їжу готували в сінях куреня, на вогнищі-кабиці. Гаслом до обіду був удар у казан[8], таким чином, він ще слугував замість дзвона, била або гонга. Взагалі, використання казана у козаків як засобу сигналізації відоме досить широко: козацький казан («Склик»), що збирав людей на раду, закарбований у пам'ятнику в Холодному Яру[9].

Казан у середньоазійській кухні

Туристський казанок

Туристські казанки — казанки місткістю 1-2 л, уживані туристами.

Армійський казанок

Армійський казанок, уживаний в ЗС Польщі

Армійський (солдатський) казанок (котелок) — елемент військового спорядження, алюмінієвий або сталевий казанок. Підходить як для приймання їжі у похідних умовах, так і для її приготування.

Інші значення

Приготування гуляшу в казані над багаттям
 • Казан паровий — інша назва парового котла[1]
 • Казан (зазвичай «котел») — військовий термін; територія з наявними на ній військовими з'єднаннями, лінія фронту навколо якої замкнута противником, що означає повне оточення цих військ, потрапляння їх у кільце ворожих військ[1][2].

Імена власні

 • Казань (тат. Казан) — місто у Росії, столиця Республіки Татарстан, назва якої, згідно з одною з версій, походить від слова «казан».
 • Казантип — мис у Криму, назва якого буквально значить «дно казана».
 • Казанов — прізвище, яке може бути утвореним як від гебрейського слова «газзан», «казан» («читець у синагозі»)[10] так і від слова «казан»[11].

Див. також

Примітки

 1. Казан // Словник української мови : у 20 т. К. : Наукова думка, 2010—2020.
 2. Котел // Словник української мови : у 20 т. К. : Наукова думка, 2010—2020.
 3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д  Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
 4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
 5. Orchard, Andy (1999). Dictionary of Norse Myth and Legend (англійська). Cassell. с. 224. ISBN 978-0304351343.
 6. Н. С. Широкова, Кельтськие боги Другого Мира (рос.)
 7. Преферанс с котлом Архівовано 17 грудня 2014 у Wayback Machine. (рос.)
 8. Образ життя і заняття козаків. http://kalnysh.at.ua/publ/11. Петро Калнишевський та його доба. Процитовано 12 листопада 2017.
 9. Холодний яр. ukrainaincognita.com. Україна Інкогніта. Процитовано 12 листопада 2017.
 10. Библиотека. Люди и книги.
 11. История фамилии Казанов
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.