Таджицький академічний театр імені Абулкасима Лахуті

Таджицький Академічний театр імені Абулкасима Лахуті (тадж. Театри академӣ Тоҷикистон ба номи Абулқосим Лохутӣ) — національний академічний драматичний театр у столиці Таджикистану місті Душанбе, головна театральна сцена країни.

Таджицький Академічний театр імені Абулкасима Лахуті
Театри академӣ Тоҷикистон ба номи Абулқосим Лохутӣ
Фасад Таджицького Академічного театру імені Абулкасима Лахуті

38°35′06″ пн. ш. 68°47′14″ сх. д.
Країна  Таджикистан
Місто
Адреса
пр. Рудакі, 86[1]
Назва на честь
(епонім)
Лахуті Абулкасим
Місткість 434 місця[2]+120 місць
Тип драматичний театр
Статус академічний
Відкрито 1929
Колишні назви Державний драматичний театр ім. А. Лахуті
Репертуар таджицька та зарубіжна класична і сучасна драматургія
Керівництво головний режисер Д. Убайдуллаєв
Ідентифікатори і посилання


 Таджицький академічний театр імені Абулкасима Лахуті у Вікісховищі

Носить ім'я таджицького радянського поета Абулкасима Лахуті.

Загальні дані

Таджицький Академічний театр імені Абулкасима Лахуті розташований на душанбинському центральному проспекті в зведеній у перші роки СРСР будівлі з використанням національних мотивів за адресою:

пр. Рудакі, буд. 86, м. Душанбе—734001, Республіка Таджикистан.

Художній керівник-головний режисер театру — Д. Убайдуллаєв.

З історії та сьогодення театру

Державний національний (таджицький) драматичний театр був створений у Душанбе разом із Російським драматичним театром у 1929 році. Обидва заклади містилися в будівлі російського театру, розташованій на головній вулиці міста Душанбе. Постановки відбувалися в такий спосіб — одного дня таджицькою, а наступного російською (день через день).

Театр назвали на честь Абулкасима Лахуті, революційного східного письменника, поета, драматурга, який чимало зробив для розвитку театра в Таджикистані. Са́ме він уперше переклав таджицькою драми Шекспіра та інших класичних авторів. Причому переклади здійснювались безпосередньо для постановок у Таджицькому академічному театрі.

Під час Німецько-радянської війни в Душанбе був евакуйований червоноармійський театр. Режисери цього театру, такі як Є. Міттельман, А. Александрин, Канцель, ставили у будівлі, спільній для російської та таджицької труп місцевого театру п'єси «Фуэнте Овехуна» Лопе де Веги, «Отелло», «Король Лир», «Ромео и Джульетта», «Два веронца» В. Шекспіра, «Горе от ума» О. С. Грибоєдова, «Разбойники» Ф. Шіллера, «Слуга двух господ» К. Гольдоні, «Дядя Ваня» А. П. Чехова та багато інших.

У 1957 році театр переїхав у нове приміщення, розташоване неподалік від старого, в якому розміщується дотепер.

Сучасна трупа Таджицького Академічного театру імені Абулкасима Лахуті складається з 55 осіб. До неї входять такі відомі актори як Т. Фазилова, А. Бурханов, М. Касимов, що мають звання Народного артиста СРСР; лауреати Державної премії СРСР Х. Гадоєв, А. Мухамаджанов; лауреати державної премії РТ ім. А. Рудакі Х. Майбалієв, А. Бурханов, Х. Гадоєв.

У травні 2010 року була перезентована мала сцена театру «Навруз» — там відіграли прем'єру спектакля «Убей меня голубчик» за п'єсою відомого турецького письменника і драматурга Азіза Несіна у постановці заслуженого діяча мистецтв Республіки Таджикистан Зафара Джаводова[3].

Успішні постановки та діяльність

У радянський час трупа Таджицького Академічного театру імені Абулкасима Лахуті активно гастролювала, об'їздивши з виступами майже всі союзні республіки. Бував колектив і за рубежем — так, ще у 1960-ті гастролював у Афганістані.

Спектакль «Эдип» за твором античного автора Софокла (режисер і виконавець головної ролі Х. Гадоєв), поставлений у сезоні 1990/91 років, мав грандіозний успіх і після його показу в Москві режисер-постановник Х. Гадоєв отримав звання лауреата Державної премії.

У 1998 році театр з виставою «Бахром Чубина» відвідав міжнародний театральний фестиваль «Фаджр» у Ірані, де постановка здобула високу оцінку журі.

Постановка «Зов любви» (автор К. Абдулло, режисер Х. Майбалієв) здобула гран-прі на фестивалі «Парасту-99» у 1999 році.

Спектакль «Сид» Корнеля (режисер Х. Майбалієв) у 2001 році став лауреатом державної премії РТ ім. А. Рудакі.

Виноски

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.