Таран Тетяна Архипівна

Тетяна Архипівна Таран (4 грудня 1946, Алекса́ндровськ-Сахалі́нський, СРСР — 17 травня 2007, Київ, Україна) — українська математикиня, дослідниця в галузі штучного інтелекту.

Тетяна Архипівна Таран
Народилася 4 грудня 1946(1946-12-04)
Александровськ-Сахалінський, Сахалінська область, Хабаровський край, РРФСР, СРСР
Померла 17 травня 2007(2007-05-17) (60 років)
Київ, Україна
Місце проживання Київ
Країна  СРСР
 Україна
Діяльність математикиня, викладачка університету
Alma mater Севастопольський приладобудівний інститут
Галузь штучний інтелект
Заклад НТУУ "КПІ"
Звання Професорка
Ступінь доктор технічних наук (1999)

Життєпис

Тетяна Архипівна народилася 4 грудня 1946 року в Алекса́ндровськ-Сахалі́нський (Сахалінська область, СРСР) в родині військовослужбовця. Незабаром разом із родиною переїхала до Севастополя. В 1964 році Тетяна Таран закінчила школу з золотою медаллю і вступила до Севастопольського приладобудівного інституту на спеціальність «математичні лічильно-обчислювальні прилади та пристрої». В 1969 році вона отримала диплом з відзнакою і кваліфікацію інженерки-математикині.

Після отримання вищої освіти Тетяна Таран переїхала до Києва, де працювала в Інституті надтвердих матеріалів та Інституті автоматики. З 1971 по 1973 р.р. вчилася в аспірантурі КПІ. Після цього її робота була пов'язана з кафедрою прикладної математики Київського політехнічного інституту, де вона пройшла шлях від асистентки до професорки. За двома виданнями її підручника «Основи дискретної математики» навчалися декілька поколінь студентів і студенток.

Починаючи з Національної конференції зі штучного інтелекту -94 (НКШІ) у Рибинську, де вона стала членкинею Російської асоціації штучного інтелекту, Тетяна Архипівна швидко стала однією із провідних спеціалісток зі штучного інтелекту. В 1998 році Д. О. Поспєлов схвалив її докторську дисертацію. яку вона захистила в 1996 році.

Будучи тяжко хворою, вона зуміла завершити (спільно з Д. О. Зубовим) перший підручник зі штучного інтелекту російською мовою «Штучний інтелект: теорія і додатки», який був виданий в 2006 році в Луганську.

Наукова діяльність

Тетяна Архипівна Таран — докторка технічних наук, професорка НТУУ «КПІ», член Асоціації творців і користувачів інтелектуальних систем (Україна), Російської Асоціації штучного інтелекту, Європейського Координаційного Комітету зі штучного інтелекту, Товариства конфліктологів України, член редколегії журналів «Новини штучного інтелекту» і «Рефлексивні процеси і управління» (Москва, Росія). Тетяна Архипівна є авторкою 130 публікацій, поміж яких 4 книги, 12 навчальних посібників, 114 статей трьома мовами: українською, російською та англійською, в тому числі 11 публікацій в виданнях США і Західної Європи.

Наукові інтереси Тетяни Таран:

  • формалізація міркувань,
  • логіка аргументації,
  • представлення знань,
  • аналіз формальних понять,
  • поліагентні системи,
  • когнітивний аналіз ситуацій,
  • математична психологія,
  • рефлексивне управління,
  • прийняття рішень в конфліктних ситуаціях,
  • навчальні системи,
  • нові моделі рефлексивного агента.

Останні її дослідження були присвячені застосуванню методів інтелектуального аналізу громадських процесів. Деякі роботи вона написала разом із психологами, соціологами і конфліктологами.

Конференція «Інтелектуальний аналіз інформації»

Тетяна Архипівна організувала, а пізніше була незмінною організаторкою і керівницею щорічної міжнародної наукової конференції (до 2005 року — українсько-російський науковий семінар) «Інтелектуальний аналіз інформації», яка проходить на базі НТУУ «КПІ» з 2001 року. Зараз конференції присвоєно її ім'я.

Обрані публікації

  • Таран Т. А. Основи дискретної математики. К.: Просвіта. 2003. — 288 с.
  • Штучний інтелект. Теорія і додатки [Текст] : [Підр.] / Т. А. Таран, Д. О. Зубов ; Східноукраїнський. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ: [б. і.], 2006. — 239 с. ISBN 966-590-591-0 : 23.00 грн. УДК 004.8(075.8)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.