Тарковська Надія Карлівна

Біографія

Народилась в шляхетській родині. Батько її — Карл Матвійович Тарковський, відставний штабс-ротмістр Новоархангельського уланського полку. Мати — Марія Каєтанівна Кардасевич, дочка поміщика, колишнього штабс-ротмістра принца Альберта полку.

Народилась 13 березня 1852 року у с. Тимофіївка (нині — Миколаївка Кропивницького району Кіровоградської області), про що є запис у книзі Благовіщенської сільської церкви. Освіту отримала в Єлисаветграді. Брала участь у роботі благодійного товариства, під керівництвом пані Рогальської дівчата — дворянки шили білизну для сирітського притулку, лікарні тощо. Надія також займалася комплектуванням бібліотеки на громадських засадах.

Познайомилась з Іваном Карповичем Тобілевичем у 1868 р., він запросив її грати в аматорському театральному гуртку. У 1869 році вийшла заміж за І. К. Тобілевича (І. Карпенка-Карого), всупереч незгоді батьків.

1870 рік — померли від холери батьки Надії Карлівни. Молодший брат Олександр перейшов жити у її сім'ю. До неї у спадок перейшли землі, на яких пізніше (у 1871 році) з'явиться перший будинок, його побудує Карпо Адамович Тобілевич, потім — хутір.

Народила сімох дітей: Віссаріона, який помер невдовзі після народження; у 1872 році — дочку Галю (пом. 1882), у 1874 році — сина Назара. потім — Миколу, Катерину. Продовжує виступати у благодійних виставах Єлисаветградського аматорського гуртка. У 1876 році народжує сина Юрія (пом. 1925), у 1879 році — дочку Ірину (Орисю).

У 1880 році разом з чоловіком та іншими єлисаветградськими прогресивними діячами піднімає громадськість, підписує листа російському вченому Олександру Пипіну, у якому порушується питання про право на існування української мови.

У 1881 році поїхала на лиман під Одесу лікувати дочку Галю, застудилася, застуда перейшла у туберкульоз легенів. 11 травня 1882 року померла, була похована у родинному селі Кардашеве.

Вшанування пам'яті

20 жовтня 2007 року у заповіднику-музеї Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) «Хутір Надія», на центральній алеї було відкрито стелу, присвячену Надії Карлівні Тарковській. Автор скульптор Віктор Френчко.[1]

Примітки

  1. Стела, присвячена Надії Карлівні Тарковській. Архів оригіналу за 29 жовтня 2013. Процитовано 25 жовтня 2013.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.