Тартан Сілліто

Тартан Сілліто — назва стрічки з квадратами, що чергуються, різного кольору, яка є елементом поліцейської форми і форми співробітників екстрених служб у деяких країнах, зокрема у Великій Британії. Вперше запроваджений в 1932 році в Поліції Глазго за наказом Головного констебля Сера Персі Сілліто[1], але потім поширився на всю Британію, з'явився в Австралії, Новій Зеландії, Канаді та США. Заснований на малюнку з Гленгаррі — національного головного убору Шотландії, який носять деякі шотландські полки Британської армії. Аналогічно до маркування Баттенберг, він робить поліцейського чи співробітників екстрених служб добре помітним.

Велика Британія

Спочатку тартан Сілліто був виключно шотландським явищем, поки не був запроваджений у Південній Австралії в 1961 році[2]. Починаючи з 1972 року, оригінальна чорно-біла шотландська версія почала швидко поширюватись в Англії та Уельсі, а нині використовується всіма поліцейськими органами в Великій Британії.

Усі використовують чорно-білий тартан Сілліто на головних уборах, окрім Поліції Лондонського Сіті, яка використовує червоно-білий. У Лондонському Сіті також є Констебльська служба Хемпстед-Хіт та Констебльська служба Біллінсгейт Маркет, які більше не є констебльськими службами, але зберігають історичну назву, і які теж використовують червоно-біли тартани Сілліто. Констебльська служба парків Хаммерсміта та Фулема раніше використовувала червоно-білий тартан, але зараз використовує звичайний чорно-білий[3]. Також вже ліквідована Констебльська служба королівських парків використовувала зелено-білий тартан Сілліто[4]. В багатьох поліцейських органах офіцери підтримки спільноти мають головні убори з блакитно-білим тартаном Сілліто. Також блакитно-білий тартан використовується деякими приватними охоронними підприємствами, зокрема Охороною Кенері-Ворф.

Австралія

Синьо-білий тартан Сілліто твердо асоціюється з австралійською поліцією. Він був вперше запроваджений Комісаром Поліції Південної Австралії Джоном МакКінною в 1961 році, після його поїздки в Шотландію в 1960 році. Це була друга поліцейська організація в світі, яка затвердила форму з тартаном Сілліто[5]. Протягом 1970-их цей тартан запровадили поліції всіх інших штатів та територій. Зараз всі поліцейські органи в Австралії використовують синьо-білий тартан Сілліто, окрім Федеральної поліції Австралії, яка використовує чорно-білий.

Також тартан Сілліто використовують екстрені служби:

Тартан Де використовується
Державна служба з надзвичайних ситуацій
Новий Південний Уельс: Служба швидкої допомоги
Вікторія: Державна пожежна служба
Північна територія: Пожежно-рятувальна служба
Новий Південний Уельс: Служба транспортування пацієнтів та Волонтерська рятувальна асоціація
Вікторія: Швидка допомога святого Джона та Служба транспортної безпеки Вікторії
Південна Австралія: Швидка допомога святого Джона
Південна Австралія: Міська пожежна служба
Південна Австралія: Державна пожежна служба
Новий Південний Уельс: Пенітенціарна служба та Водна служба порятунку
Вікторія: Поліція — служби охоронних послуг
Південна Австралія: Поліція — служби охоронних послуг
Новий Південний Уельс: Пожежно-рятувальна служба та Серферна рятувальна служба
Південна Австралія: Державна пожежна служба
Новий Південний Уельс: Патруль з дорожніх надзвичайних ситуацій
Північна територія: Служба транспортної безпеки

США

Чиказькі поліцейські з тартаном Сілліто на шляпах.

Тільки 7 поліцейських органів в США запровадили тартан Сілліто, один з яких знаходиться в штаті Пенсільванія (Поліція Піттсбурга), а інші в штаті Іллінойс (Департамент поліції Чикаго, Департамент шерифа округу Кук, Поліція Брукфілда, Поліція Форест-Парку, Поліція Евергрін-Парку та Поліція Хіллсайду). На відміну від поліції в інших країнах, в США використовується тартан з двох ліній квадратів, а не з трьох.

Поліцейський департамент Чикаго використовує темносиньо-білий тартан Сілліто для патрульних та детективів та темносиньо-золотий для офіцерів зі званням сержант або вище. Головні убори з тартаном були запроваджені в 1967 році. Тартан зображується не тільки на кашкетах, але й на зимових шапках, літніх бейсболках, шляпах, мотоциклетних шоломах, собачих нашийниках та на вуздечках коней. Також він використовується на деяких знаках та архітектурних деталях. Поліції Брукфілда, Форест-Парку, Евергрін-Парку та Хіллсайду використовують форму, схожу на чиказьку, але з чорним кольором замість темно-синього.

Поліція Піттсбурга використовує темносиньо-золотий тартан Сілліто на своїй формі, оскільки тартан зображений на гербі та прапорі міста Піттсбург.

Інші країни

Поліція Нової Зеландії носить блакитну форму, схожу на ту, яку носять австралійські поліцейські, а також використовують синьо-білий тартан Сілліто. Тартан, як і в Австралії, в основному зображується на кашкеті та навколо грудей.

У Канаді червоно-чорний тартан Сілліто на головних уборах носять допоміжні поліцейські, наприклад, Допоміжна поліція Поліцейської служби Торонто. Також він зображується на високопомітних жилетах Поліції Ванкувера.

У Норвегії тартан Сілліто використовують і поліція, і екстрені служби. Поліція використовує чорно-білий (білі квадрати є світловідбиваючими), пожежники червоно-білий, лікарі швидкої допомоги зелено-жовтий і цивільна оборона синьо-білий.

Біло-синій тартан Сілліто використовується деякими місцевими поліцейськими органами в Іспанії та Нідерландах.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.