Татев

Татевський монастир (вірм. Տաթև) монастир Вірменської Апостольської Церкви, розташований на південному сході Вірменії, поблизу села Татев марзу (області) Сюнік, біля міста Горіс, за 280 км від Єревана.

Татев
вірм. Տաթև
39°22′49″ пн. ш. 46°15′01″ сх. д.
Країна  Вірменія
Місто с. Татев
Марз Сюнік
Конфесія Вірменська апостольська церква
Єпископство Сюнікська єпархія
Тип монастир і культурна власність
Стиль вірменська архітектура
Дата заснування 906
Будівництво 8951295 роки
Відомі мешканці Ованес Воротнеці, Григор Татеваці
Статус  діючий

Татев
Татев (Вірменія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Існує два варіанти перекладу назви Татев з грабару (давньовірменської): «дай крила» або «лети».

Заснований у IX столітті. Політичний центр Сюнікського царства, починаючи з IX століття. Населення монастиря в X столітті становило близько тисячі чоловік. У XIII столітті монастир збирав податки з 680 навколишніх сіл і прагнув розширювати свій вплив, на ґрунті чого навіть виникали конфлікти з місцевим населенням. Один з найважливіших центрів науки й освіти у Вірменії (XIV—XV ст.).

Сильно постраждав від землетрусу в 1931 році. В наш час[коли?] монастир діє, на території ведуться відновлювальні і реставраційні роботи. Монастир відкритий для відвідування без обмежень. Швейцарською компанією «Гаравента» здійснено будівництво найбільшої в країні канатної дороги, що з'єднує монастир із селом на іншій стороні каньйону річки Воротан.

Основні споруди

  • Головна архітектурна споруда монастиря — Церква св. Погоса і Петроса (X століття), була побудована в 895—906 роках.
  • Церква св. Григорія (IX століття) примикає до головної церкви з південної сторони. Відповідно до хроніки, церква була побудована 1295 замість більш раннього будинку, побудованого в 836—848 рр. сюнікським князем Пилипосом та зруйнованого землетрусом 1139 року. Храм відновлений наприкінці XIII століття Орбелянами [1].
  • Надбрамна церква Аствацацін (XI століття). Має вертикально орієнтовані пропорції, що рідко зустрічається у вірменській архітектурі. Всередині невелика куполоподібна зала з нішами в усіх стінах, крім західної.
  • «Гавазан» — колона, що коливається. Встановлена 904 року у дворі, поблизу житлового приміщення монастиря. Є унікальним витвором вірменської архітектури та інженерної думки того часу. Це восьмигранний кам'яний стовп (вісім метрів заввишки), увінчаний хачкарами, встановленими на різьбленому карнизі. Від сейсмічних коливань, і навіть від дотику людської руки стовп може нахилятися і самостійно повертатися в початкове положення. Коливання цього маятника попереджали населення монастиря про землетруси, а також про наближення ворожих військ.

Фотогалерея

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.