Тафійчук Михайло Михайлович
Миха́йло Микола́йович Тафійчук (1939, с. Буковець, Верховинський район, Івано-Франківська область) — український майстер гуцульських народних музичних інструментів.
Тафійчук Михайло Михайлович | |
---|---|
Народився |
1943 Верховинський район, Станіславська область, Українська РСР, СРСР |
Діяльність | виробник музичних інструментів |
Життєпис
Михайло Тафійчук народився в сім'ї коваля, який спробував привчити його до своєї справи. Проте з дитинства його вабила музика. Ще малим став виготовляти сопілки, у 7 років навчився грати на скрипці, а в 12 — самостійно виготовив першу скрипку[1]
Виготовляти інструменти навчився самостійно. На кожному виготовленому інструменті він уміє грати гуцульські народні мелодії.
Він добре вивчив властивості дерев, що допомагає йому створювати інструменти автентичні сопілки, гуцульські долобанки, скрипки. флояри й телинки з різних порід деревини.
Михайло Тафійчук є визнаним майстром трембіт. Ці інструменти добре відомі в Європі та Америці. На замовлення співачки Руслани він виготовив вісім трембіт, для виступу її на Євробаченні.
Він сам виготовляє металічні стержні для цимбалів з 140 струнами, тому вони є справжніми авторськими роботами. Дуже популярні його дуди (гуцульські волинки).
Йому вдалося за документальними фотографіями і з використанням творчої уяви відновити виготовлення лір, які майже зникли на Гуцульщині після смерті останнього лірника в 1983 році. Це сприяло відновленню лірництва в гуцульському краю.
Тафійчук виготовляє інструменти для музикантів, на замовлення зарубіжних колекціонерів.
Михайло Тафійчук разом з трьома синами створив «Ансамбль родини Тафійчуків». Вони виступали на багатьох фестивалях України, зокрема: Країні Мрій[2], Шешорах, «Великдні у Космачі», також побував з гастролями в Польщі та США. У Польщі були випущені два музичні компакт-диски з записами Михайла Тафійчука, його дружини та дітей гуцульських народних мелодій та пісень.
Джерела
- Зеленчук Іван, Зеленчук Ярослав Сучасні народні майстри гуцульських музичних інструментів Михайло Тафійчук і Василь Мартищук // Феномен українського художнього деревообробництва: Всеукраїнська науково-практична конференція, присвячена 190-річчю від дня народження класика українського різьбярства Юрія Шкрібляка та 120-річчю від дня народження заслуженого майстра народної творчості України Юрія Корпанюка, (Яворів, 20–21 вересня 2012 р.). — Івано-Франківськ: Вид-во Прикарпат. нац. ун-ту імені Василя Стефаника, 2013. — 154 с. — С.60-66
- Ганудельова Н. Приватна колекція гуцульських музичних інструментів Міхала Сметанки (село Брутовці, Словаччина): випадковість чи закономірність? / Н. Ганудельова // Матеріали до української етнології. — 2012. — Вип. 11. — С. 165—167
- Тафійчуки, родинний гурт