Таш-Хан

Таш-Хан
Таш-Хан

45°03′26″ пн. ш. 34°36′19″ сх. д.
Тип пам'ятник
руїни і пам'ятка архітектури
Статус спадщини пам'ятка культурної спадщини України, об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd і об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Країна  Україна
Розташування Білогірськ
Тип будівлі караван-сарай
Будівництво XV ст.
Ідентифікатори й посилання
Таш-Хан (Автономна Республіка Крим)

 Таш-Хан у Вікісховищі

Таш-Хан (крим. Taş Han; Великий Таш-Хан, «Кам'яний двір») — пам'ятка архітектури XV ст., караван-сарай у Білогірську (Крим). Знаходиться в руїнах — збереглися тільки ворота і частина прилеглої до них стіни.

Історія Таш-Хану

Великий, чи Верхній Таш-Хан, за деякими джерелами, був зведений в XV ст. Побудований за велінням і, можливо, на кошти великого візира з роду Ширинів, Великий Таш-Хан розмірами і виглядом скидався на фортецю. Периметр його кам'яних стін, за свідченням Евлії Челебі, становив 400 великих кроків. Стало бути, площа хану досягала 10000 м2. Усередині цього красивого і потужного укріплення з бійницями, двома залізними воротами і чотирма кутовими сторожовими вишками, які в небезпечні моменти могли бути перетворені на оборонні вежі, було розташовано на двох поверхах 120 кімнат для приїжджих, колодязь з питною водою, склади і красива мечеть без мінарету.

Це прямокутна у плані будівля із західного боку мала масивну арку-в'їзд, над якою на висоті другого поверху знаходилося вікно прямокутної форми. Гладкі стіни висотою в два поверхи були ретельно викладені з каменів неправильної форми. Нижній поверх - глухий, але верхній мав бійниці. Товщина стін другого поверху доходила до 150 см. Усередині караван-сараю був обширний двір, по периметру якого розташовувалися у два поверхи склепінні приміщення: нижні призначалися для тварин, верхні - для житла.

Неподалік від Великого Таш-Хану розташовувався Малий або Нижній Таш-Хан Ширін-бея споруди XVII ст. Нижній Таш-Хан зведений за планом візирського ринку, але був значно менших розмірів.

На його північному боці, в центрі, були ворота у вигляді арки кильовидної форми. На рівні другого поверху розташовувалося вікно з ґратами. Стіни були викладені з каменів неправильної форми, а кути - тесаним камінням. У стінах другого поверху були бійниці, над північно-східними і південно-східними кутами височіли вежі, дах покривала черепиця.

В караван-сараї зосереджувалося усе торгове життя міста. Тут торгували хлібом, вином, зброєю, багатим одягом, килимами, тканинами, посудом, але найбільше - продуктами тваринництва. Товари привозилися і розвозилися численними караванами. Карасубазар (Білогірськ) розрісся завдяки торгівлі так, що до кінця XVI ст. за кількістю населення перевершував всі міста Кримського півострова.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.