Телець (сузір'я)

Теле́ць (лат. Taurus) зодіакальне сузір'я.

Телець
Телець
Латинська назва Taurus
Род. відмінок Tauri
Скорочення Tau
Пряме піднесення 04год хв
межі від 3год 17хв до 5год 53хв
Схилення 15° '
межі від -1° 45' до 30° 40'
Площа 797 кв.град.(17)
Зорі 4 яскравіше 3m
84 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Альдебаран 0,87m
Метеорні потоки Тауріди, Бета-Тауріди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +89° i 59°
Ввечері найкраще спостерігати протягом листопада, грудня
Існує з античності, запропоноване

Українська народна назва: Бик,[1] Тур, Віл[2].

Сузір'я Тельця із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого в Лондоні, бл. 1825

Сонце проходить через Телець з 14 травня по 21 червня. Найкращі умови для спостереження в Україні ввечері — у листопаді — грудні.

Історія

Стародавнє сузір'я. Включене до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея Альмагест. Авторство назви стародавні греки приписували Евдоксові.

Зорі

Найяскравіші зорі:

Плеяди та Гіади

Сузір'я Телець на нічному небі

У Тельці розташовані два зоряних скупчення Плеяди та Гіади.

Плеяди (М45) часто називають «Сім Сестер» — це розсіяне скупчення, одне з найближчих до нас (відстань 410 світлових років), що містить понад 600 зір, оповитих ледве помітною туманністю. Дев'ять яскравих зір лежать на полі діаметром трохи більше ніж 1°. Неозброєним оком можна розрізнити в Плеядах 6 або навіть 7 зірок. Разом вони виглядають як маленький кухлик.

Ще ближче до нас (близько 150 світових років) розташоване розсіяне скупчення Гіади, що містить 132 зорі яскравіші 9-ї величини й ще 259 слабших можливих членів.

Значимі об'єкти

Найвідомішим астрофізичним об'єктом у Тельці є залишок вибуху наднової зорі 1054 року Крабоподібна туманність (М1), розташована в Чумацькому Шляху, трохи більше ніж на 1° на північний захід від зорі ζ Тельця; видимий блиск 8,4m. Ця туманність віддалена від нас на 6300 світлових років; її діаметр близько 6 світлових років, і щодня він збільшується на 80 млн км. Це потужне джерело радіо- та рентгенівського випромінювання. У центрі Крабоподібної туманності розташована невелика, але дуже гаряча блакитна зоря 16-ї величини — це пульсар, який посилає періодичні імпульси електромагнітного випромінювання; астрономи довели, що це нейтронна зоря.

Див. також

Примітки

  1. Український радянський енциклопедичний словник. — Київ, 1986.
  2. Знойко О. П. Міфи київської землі та події стародавні. — К.: Молодь, 1989.

Література

Телець // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 472. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання

Сузір'я Тельця

WIKISKY.ORG: Телець


Сузір'я Зодіаку

Овен | Телець | Близнята | Рак | Лев | Діва | Терези | Скорпіон | Стрілець | Козоріг | Водолій | Риби
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.