Зодіак

Зодіа́к (грец. ζῳδιακός κύκλος — звірине коло) — сукупність 12 рівних секторів уявної смуги, яка розташована обабіч і вздовж екліптики — великого кола небесної сфери, по якому відбувається видимий річний рух Сонця. Це смуга чи пояс завширшки 8° по широті обабіч екліптики, в межах якої відбувається також видимий рух Місяця і планет Сонячної системи (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн). Розташування будь-якої планети чи зірки всередині чи назовні Зодіаку визначається перпендикуляром від неї до екліптики, а точка перетину цього перпендикуляра з екліптикою визначає екліптичну довготу зірки чи планети.

Історія

Виділення Зодіаку як кола небесної сфери, вздовж якого відбувається видимий рух Місяця, Сонця і планет, відбулось у Вавилоні. Перша згадка про зодіакальний пояс у письмових джерелах Вавилона є в серїї клинописних табличок «Мул Апін» (MUL.APIN — сузір'я Плуга), датованих початком VII століття до н. е.: тексти містять перелік 18 сузір'їв на «шляху Місяця» і вказано, що Сонце і п'ять планет пересуваються цим же шляхом, а також виділяється група при-екваторіальних (відповідно, близьких до екліптики) зір. У VII—VI століттях до н. е. згадується поділ зодіакальної зони на 36 ділянок по 10° (так звані деканати, декани або фаси). Поділ зодіаку на 12 рівних частин по 30° відбувся, імовірно, на початку V століття до н. е., коли 10°-ні ділянки були згруповані по три — на цей період припадають згадки зодіакальних гороскопів; у вавилонських астрономічних «щоденниках» 12 зодіакальних сузір'їв згадуються з кінця V — початку IV століть до н. е. Поділ зодіаку на 36—12 ділянок був зумовлений шістдесятковою системою числення Вавилону. Коло поділялося на 360 частин (градусів), що приблизно відповідало кількості днів у році. Зодіакальна вавилонська система служила також і системою небесних координат: екліптичні довготи світил відраховувались в межах зодіакальної ділянки від його західної межі на схід.

Декадна система з 10°-ми ділянками була сприйнята єгипетською астрономією, причому кожній ділянці — декаді — було відповідно призначено деканальні божества (в грецькому варіанті — «декани»). В елліністичному Єгипті користувались комбінованою системою — прикладом чого є так званий Дендерський зодіак (1 ст. до н. е.) — барельеф, котрий розташовувався на стелі одного із приміщень храму богині Хатхор у Дендері, де кожен із дванадцяти зодіакальних секторів розбито на три декани.

Грецька астрономія перейняла зодіакальну систему вавилонян у варіанті з поділом на 12 однакових частин. Перша згадка зодіаку в грецьких джерелах пов'язана з Евдоксом Кнідським — основоположником давньогрецької теоретичної астрономії (середина IV ст. до н. е.) Було виділено окрему групу з 12 сузір'їв, кожне з яких позначалося окремим знаком. Назви знаків і сузір'їв у ті часи збігалися. Знаками зодіаку позначали також місяці[1].

Давні греки пов'язували знаки зодіаку з міфами: Овен — золоторунний баран, що ніс Фрікса й Геллу, Телець бик, який викрав Європу, Близнята Діоскури, Лев Немейський лев, Стрілець Кентавр, Рак рак, що хотів допомогти Лернейській гідрі, коли на неї напав Геракл тощо.

Види Зодіаку

 • тропічний
  За часів Гіппарха точка весняного рівнодення розташовувалася у сузір'ї Овна і знак цього сузір'я застосовується для позначення точки весняного рівнодення і досі, хоча за дві тисячі років внаслідок прецесії вона змістилася у сусіднє сузір'я Риб. Перські астрологи середини I тис. н. е. та арабські астрологи наступних століть використовували тропічний Зодіак, що підтверджується збереженими десятками арабських гороскопів на інгресію Сонця в знак Овна: ці інгресії збігалися з датами весняних рівнодень. Саме цей Зодіак використовується західними астрологами і дотепер.
 • сидеричний — відлік координат прив'язаний до визначених зірок, відповідно, до сузір'їв.
  Власне сидеричний Зодіак використовується в індійській астрології, маючи кілька варіантів.

Внаслідок явища випередження рівнодень тропічне зодіакальне коло зміщується не лише на фоні нерухомих зодіакальних сузір'їв, а й щодо сидеричного зодіакального кола, або, аналогічно, сидеричний та тропічний зодіаки дуже повільно зміщуються один щодо іншого. Раз на понад дві тисячі років інший знак сидеричного зодіаку персікається з 0°Овна тропічного, що початкує зміну астрологічної ери (наприклад, закінчення ери Риб та настання ери Водолія).[2]

Знаки Зодіаку

Традиційно Знаки Зодіаку згруповані за різними ознаками:

 • трипліцитети стихій: вогняний (Овен, Лев, Стрілець), повітряний (Близнята, Терези, Водолій), земний (Телець, Діва, Козоріг) та водяний (Рак, Скорпіон, Риби);
 • чоловічі (вогняні та повітряні) і жіночі (земні та водяні);
 • кардинальні: Овен — знак весняного рівнодення, Терези — осіннього, Рак — знак літнього сонцестояння, Козоріг — зимового. Ці знаки Зодіаку названі кардинальними (поворотними, або кутовими), оскільки із «входженням» до них Сонця відбуваються зміни у співвідношенні тривалості дня і ночі, тобто зміна пори року.
 • фіксовані (або нерухомі): Телець, Лев, Скорпіон, Водолій; ці знаки наступні за кардинальними;
 • мутабельні (або перехідні): Близнята, Діва, Стрілець, Риби; ці знаки наступні за фіксованими, завершують пору року.

Зодіакальні сузір'я

Знаки Зодіаку не є тотожним терміном до зодіакальних сузір'їв.

До зодіакальних сузір'їв належать Овен, Телець, Близнята, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг, Водолій, Риби.

Важливо розрізняти знаки зодіаку від сузір'їв, пов'язаних з ними, але не тільки через віддалення їх один від одного з причини прецесії рівнодень, а ще й тому, що сузір'я різноманітні за формою та розміром і займають різну ширину екліптики. Наприклад, сузір'я Діви займає в п'ять разів більше екліптичної довготи, ніж сузір'я Скорпіона. Знаки зодіаку, з іншого боку, абстраговані від сузір'їв, і становлять рівно одну дванадцяту частину від повного кола кожен, тобто 30°-ий сектор, або ж шлях, пройдений Сонцем приблизно за 30,4 днів.

Межі нинішніх сузір'їв було визначено 1930 року Міжнародним астрономічним союзом. Власне екліптика проходить через ще одне (тринадцяте) сузір'я — Змієносця — розташоване між Скорпіоном і Стрільцем, на що також вказано в Альмагесті Птолемея. Сонце проходить через сузір'я Змієносця в період 30 листопада — 17 грудня. До знаків зодіаку, відповідно до традиційних астрологічних шкіл, сузір'я Змієносець не належить.

Таблиця дат

У наступній таблиці порівнюються дати періодів (за Григоріанським календарем), коли Сонце входить

Знак зодіаку Сузір'я
назва символ тропічний зодіак сидеричний зодіак
(Джйотиша[3])
назва[4] перебування Сонця у сузір'ї тривалість перебування найяскравіша зірка сузір'я[5]
Овен 21 березня — 20 квітня Меша (Aries)

14 квітня — 15 травня

Овен 19 квітня — 14 травня 25.5 доби Гамаль
Телець 21 квітня — 21 травня Врішабха (Taurus)

15 травня — 15 червня

Телець 14 травня — 21 червня 38.2 доби Альдебаран
Близнята 22 травня — 21 червня Майтхуна (Gemini)

15 червня — 17 липня

Близнята 21 червня −21 липня 29.3 доби Поллукс
Рак 22 червня — 22 липня Карка (Cancer)

17 липня — 17 серпня

Рак 21 липня — 11 серпня 21.1 доби Альтарф
Лев 23 липня — 22 серпня Сімха (Leo)

17 серпня — 17 вересня

Лев 11 серпня — 17 вересня 36.9 доби Регул
Діва 23 серпня — 23 вересня Канья (Virgo)

17 вересня — 17 жовтня

Діва 17 вересня — 31 жовтня 44.5 доби Спіка
Терези 24 вересня — 23 жовтня Тула (Libra)

17 жовтня — 16 листопада

Терези 31 жовтня — 21 листопада 21.1 доби Зубен Ельшемалі
Скорпіон 24 жовтня — 22 листопада Врішчіка (Scorpio)

16 листопада — 16 грудня

Скорпіон 21 листопада — 30 листопада 8.4 доби Антарес
- - - Змієносець 30 листопада — 18 грудня 18.4 доби Рас Альхаг
Стрілець 23 листопада — 21 грудня Дхану (Sagittarius)

16 грудня — 14 січня

Стрілець 18 грудня — 21 січня 33.6 доби Каус Австраліс
Козоріг 22 грудня — 20 січня Макара (Capricorn)

14 січня — 13 лютого

Козоріг 21 січня — 17 лютого 27.4 доби Шедді
Водолій 21 січня — 18 лютого Кумбха (Aquarius)

13 лютого — 15 березня

Водолій 17 лютого — 13 березня 23.9 доби Садалсууд
Риби 19 лютого — 20 березня Міна (Pisces)

15 березня — 14 квітня

Риби 13 березня — 19 квітня 37.7 доби Ета Риб

Див. також

Unicode

 • U+2648 ARIES[6]
 • U+2649 TAURUS
 • U+264A GEMINI
 • U+264B CANCER
 • U+264C LEO
 • U+264D VIRGO
 • U+264E LIBRA
 • U+264F SCORPIUS
 • U+2650 SAGITTARIUS
 • U+2651 CAPRICORN
 • U+2652 AQUARIUS
 • U+2653 PISCES
 • U+26CE OPHIUCHUS

Посилання

 1. Зодіакальні сузір'я // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 174. — ISBN 966-613-263-X.
 2. Марк Русборн, Запретное искусство: самоучитель по хорарной астрологии в 4-х частях.- М.:Изд-во «Доктор Гаспар»,2010.-302с., стр. 77-79.
 3. Відповідно до Лагірі (англ. N.C. Lahiri) різниця між сидеричним та тропічним зодіаком на початок 2013 р. становить 24-02-20 град-мін-сек і постійно зростає так на початок 2113 р. становитиме 25-26-30
 4. Олександр Пономарів Культура слова: мовностилістичні поради
 5. Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — 548 с. : іл. — ISBN 966-613-263-X.
 6. Zodiacal symbols in Unicode block Miscellaneous Symbols. The Unicode Standard. 2010.[недоступне посилання з липня 2019]

Література


Сузір'я Зодіаку

Овен | Телець | Близнята | Рак | Лев | Діва | Терези | Скорпіон | Стрілець | Козоріг | Водолій | Риби
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.