Теодор фон Оппольцер

Теодор фон Оппольцер (нім. Theodor Egon Ritter von Oppolzer; 1841—1886) — австрійський астроном.

Теодор фон Оппольцер
Theodor Egon Ritter von Oppolzer
Народився 26 жовтня 1841(1841-10-26)
Прага
Помер 26 грудня 1886(1886-12-26) (45 років)
Відень
Місце проживання Відень
Країна  Австро-Угорщина
Діяльність математик, астроном, професор
Alma mater Віденський університет
Галузь астрономія, геодезія, гравіметрія
Заклад Віденський університет
Посада професор
Звання професор
Членство Леопольдина, Австрійська академія наук, Баварська академія наук, Угорська академія наук і Національна академія наук США
Батько Johann Ritter von Oppolzerd
У шлюбі з Coelestina Mautner von Markhofd
Діти Hilda von Oppolzerd, Egon Oppolzerd і Агата

 Теодор фон Оппольцер у Вікісховищі

Біографія

Народився в Празі, в 1865 закінчив Віденський університет. З 1875 — професор цього університету. Член Віденської Академії наук (1882), член Національної академії наук США (1883).

Основні праці в галузі визначення орбіт комет і планет, вивчення сонячних і місячних затемнень, теоретичної астрономії, геодезії і гравіметрії. У 1880-1882 опублікував двотомний «Курс визначення орбіт комет і планет». У «Каноні затемнень» (1887), що став результатом майже двадцятирічної праці, обчислив елементи 8000 сонячних і 5200 місячних затемнень за період з 1207 до н. е. до 2163 н. е. В основу фундаментального дослідження була покладена теорія руху Місяця, розвинена П. А. Ганзеном, а потім переопрацьована Оппольцером. «Канон затемнень» важливий не тільки для астрономії, але і для історії і хронології. Він дозволив укласти в єдину тимчасову сітку багато подій стародавньої історії, розшифрувати літочислення древніх цивілізацій Сходу (Єгипту, Ассирії, Індії і Китаю), уточнити теорію руху Місяця, досліджувати вікове уповільнення обертання Землі. Написав дві великі роботи: про проект нової теорії руху Місяця і з дослідження астрономічної рефракції. У 1873 очолював у Австрії роботи, пов'язані з градусними вимірами, що проводилися в Європі. Організував роботи з визначення довгот більше 40 пунктів і брав участь в них. У 1884 виконав абсолютне визначення прискорення сили тяжіння, що стали основою так званої віденської системи відносних визначень прискорень сили тяжіння.

На його честь названо кратер на Місяці і астероїд 1492 Оппольцер. Крім того, астероїд 237 Целестина названий на честь його дружини і астероїди 153 Гільда і 228 Агата названі на честь його дочок.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.