Теорема Александера про передбази
Теоремою Александера про передбази у топології називається твердження яке характеризує властивість компактності за допомогою передбази топології.
Твердження
Нехай X є топологічним простором із передбазою B. Якщо кожне покриття простору X елементами із B має скінченне підпокриття, тоді простір є компактним.
Доведення
Припустимо, що простір X не є компактним але кожне покриття елементами із B має скінченне підпокриття. Позначимо — сім'ю всіх відкритих покриттів простору X, що не мають скінченних підпокриттів. За припущенням
На можна ввести відношення часткового порядку: для відношенення виконується якщо Для кожної лінійно впорядкованої підмножими елементів із існує верхня межа (очевидно є покриттям X). Тому, згідно леми Цорна, можна знайти відкрите покриття C, що є максимальним елементом Тобто, якщо V є відкритою підмножиною X, яка не належить C, тоді C ∪ {V} має скінченне підпокриття, для якого V є одним із елементів.
C ∩ B не є покриттям простору X. Якби це було не так то це би було покриття елементами B і згідно припущення із C ∩ B можна було б виділити скінченне підпокриття яке також було б скінченним підпокриттям із C. Це суперечить означенню C.
Отже існує елемент x із X, що не належить жодній із множин із C ∩ B. Оскільки C є покриттям X то x ∈ U для деякої відкритої множини U ∈ C. Оскільки B є передбазою, то для деяких множин S1, ..., Sn ∈ B, згідно означення: x ∈ S1∩ ··· ∩Sn ⊆ U.
Оскільки x не належить жодній із множин із C ∩ B, то також Si ∉ C для кожного i. (Якщо Si ∈ C для деякого i, тоді також Si ∈ C ∩ B і тому x ∈ Si ∈ C ∩ B). Із максимальності покриття C, для кожного i існує скінченна підмножина CSi покриття C для якої {Si} ∪ CSi є скінченним покриттям простору X. Позначимо CF об'єднання скінченних множин CSi для всіх i із 1 до n. Тоді для кожного i скінченне покриття {Si} ∪ CSi простору X можна замінити на більше скінченне покриття {Si} ∪ CF. Для кожного i скінченна множина {Si} ∪ CF є покриттям простору X, тому також {S1∩ ··· ∩Sn} ∪ CF є покриттям X. Але, як було вказано вище, S1∩ ··· ∩Sn ⊆ U де U ∈ C. Тому {U}∪CF є скінченним покриттям X елементами якого є множини із C. Тобто для C існує скінченне підпокриття, що суперечить вибору C. Тобто для X не існує покриттів відкритими множинами для яких не існує скінченних підпокриттів. Тобто X є компактним простором.
Див. також
Посилання
- Alexander's Subbasis Theorem на сайті Mathonline
Література
- Ciesielski, Krzysztof (1997). Set Theory for the Working Mathematician. London Mathematical Society Student Texts 39. Cambridge University Press. ISBN 0-521-59441-3.