Теорема Ліувілля про збереження фазового об'єму
Теорема Ліувілля — ключова теорема гамільтонової механіки і класичної статистичної фізики. Згідно з нею, функція розподілу (густина ймовірності) гамільтонової системи залишається сталою вздовж будь-якої траєкторії у фазовому просторі, тобто, довільна область фазового простору зберігатиме свій об'єм при еволюції гамільтонової системи.
Об'єм області в фазовому просторі визначається, як
Еволюція системи задається рівняннями гамільтонової механіки. Тоді будь-яка довільно вибрана область в фазовому просторі буде змінюватися й деформуватися з часом, але згідно з теоремою Ліувілля зберігатиме свій об'єм.
Ця теорема має важливе значення для статистичної фізики.
Рівняння Ліувілля
Рівняння Ліувілля описує часову еволюцію функції розподілу у фазовому просторі. Хоча це рівняння носить ім'я Ліувілля, фактично його вперше опублікував Джозая Віллард Ґіббс у 1902 році[1]. Але оскільки його виведення для неканонічних систем базується на тотожності, виведеній Ліувіллем у 1838 році[2], то це рівняння носить ім'я Ліувілля.
Розглянемо гамільтонову дінамічну систему з канонічними координатами та спряженими імпульсами , де i = 1, …, n. Тоді функція розподілу визначає ймовірність того, що система знаходиться у нескінченно малому об'ємі фазового простору. Тоді рівняння Ліувілля визначатиме еволюцію функції розподілу у момент часу t:
Часові похідні, що позначені крапками, визначаються з рівнянь Гамільтона. Отже, отримане рівняння демонструє збереження густини у фазовому просторі. Теорема Ліувілля стверджує, що:
- Функція розподілу залишається постійною вздовж будь-якої траєкторії у фазовому просторі.
Простим доказом теореми слугує той факт, що функція розподілу задовольняє рівняння неперервності:
причому член,
якщо використати рівняння Гамільтона, тотожно дорівнює нулю ( — функція Гамільтона).
Наслідком теореми Ліувілля є рівняння для функції густини станів у фазовому просторі.
Незмінність об'єму довільної області в фазовому просторі означає те, що незмінною залишається ймовірність знайти систему в цьому об'ємі
- ,
де береться так звана повна похідна.
Однак сама область деформується й міняє форму. Якщо ж цікавитися фіксованим об'ємом, то з плином часу одні траєкторії входитимуть у нього, інші — виходитимуть. Баланс цих траєкторій призводить до рівняння Ліувілля
- ,
де H — функція Гамільтона, а {.,.} позначає дужку Пуассона.
Виноски
- Гиббс Дж. В. Основные принципы статистической механики. — М.—Л. : ГИТТЛ, 1946. — 203 с. (Глава 1. Общие понятия. Принцип сохранения фазового объема.)
- Liouville J. Note sur la Théorie de la Variation des constantes arbitraires // Journal de Mathématiques Pures et Appliquées. — 1838. — Т. 3. — С. 342-349.
Джерела
- Федорченко А.М. (1975). Теоретична механіка. Київ: Вища школа., 516 с.