Теорема Паулі
Теорема Паулі про зв'язок спіну зі статистикою - теорема квантової теорії поля, яка пов'язує спін вільних одночастинкових станів зі статистикою (Бозе-Ейнштейна чи Фермі-Дірака), яка їх описує. Теорема була сформульована та доведена Вольфгангом Паулі у 1940-му році у статті "Зв'язок між спіном і статистикою"[1].
Формулювання теореми
Теорема Паулі зазвичай формулюється наступним чином:
Нехай простір станів фізичної системи має додатно визначену метрику, і кожному стану відповідає додатня енергія. Тоді у локальній лоренц-інваріантній теорії поля, в якій виконуються ці дві умови, поля, які описують частинки із цілим спіном, локально комутують між собою та із спінорними полями, а поля, що описують частинки із напівцілим спіном, локально антикомутують.
Доведення теореми [2]
1. Отже, нехай - довільні точки простору Мінковського, розділені простороподібним інтервалом . За час збурення, яке вийшло з точки та розповсюджується із швидкістю в , пройде відстань меншу, ніж . Тому точка не зазнає дії сигналу, який вийшов із точки , а отже, вимірювання у точках не вплинуть один на одного. Звідси випливає, що оператори, які відповідають фізичним величинам при , повинні комутувати один із одними:
- .
Як правило, усі оператори квантової теорії поля, що відповідають основним фізичним величинам, є деякими функціями полів, точніше - поліномами виду
- .
Тут побудований із лоренц-коваріантних об'єктів - тензора Леві-Чивіта, метричного тензора, матриць Паулі, гамма-матриць, метрики спінорів тощо, - набори спінорних індексів.
Це означає, що для виконання необхідно накласти одну з умов
- ,
де . Аналогічні рівності також повинні бути справедливі для всіх можливих (анти)комутаторів полів (два поля ермітово спряжені, два неспряжені). До аналогічного результату можна прийти, вимагаючи від S-оператора лоренц-інваріантності.
Масивним полем спіну є об'єкт
- ,
де мітка пробігає значень, а коефіцієнтні функції пов'язані співвідношеннями
- ,
якщо поле є полем цілого спіну, чи напівцілого спіну із відсутністю інваріантності відносно просторових інверсій, і
- ,
якщо теорія вільного поля напівціого є інваріантною відносно просторових інверсій.
Безмасовим полем спіральності є вираз
- .
Безмасовим полем спіральності є вираз
- .
2. Нехай існує вакуумний стан, оператори народження та знищення утворюють фоківський базис та задовольняють одному із типів співвідношень - комутаторним чи антикомутаторним рівностям
- ,
- ,
причому для одного поля мають статистику одного типу (комутаційну чи антикомутаційну).
Із цих співвідношень одразу слідує, що
.
3. Для випадку теорій цілого спіну та теорій напівцілого спіну, неінваріантних відносно операції просторової інверсії, (анти)комутатор полів має вигляд
- .
Тут - поліном по похідним відповідно лише парних та непарних степенів для цілого та напівцілого спіну.
Для просторовоподібних інтервалів , тому набуває вигляду
- .
У результаті при маємо
- .
Звідси очевидно, що у випадку цілого спіну для рівності нулю виразу треба вибирати комутатор, а у випадку напівцілого - антикомутатор.
3. Для випадку теорій напівцілого спіну, інваріантних відносно операції просторової інверсії, (анти)комутатор має вигляд
- .
Тут поліном має доданки, що складаються із добутків парних кількостей похідних та гамма-матриць, і доданки, що складаються із добутків непарних кількостей похідних та гамма-матриць. Повторюючи міркування п. 3, обираємо та знак, що відповідає антикомутатору.
Теорема доведена повністю.
Посилання
- W. Pauli "The Connection Between Spin and Statistics", Phys. Rev. 58, 716–722 (1940), pdf
- Теорема Паулі