Теорема про перетин хорд
Теорема про відрізки хорд, або просто Теорема хорд - це твердження в елементарній геометрії, яке описує співвідношення чотирьох відрізків ліній, створених двома хордами, що перетинаються в колі. В теоремі доводиться, що добутки довжин відрізків ліній на кожній хорді рівні. Це 35 твердження з книги Начала Евкліда
Точніше, для двох хорд AC і BD, що перетинаються в точці S, виконується така рівність:
Обернене також справедливе, тобто якщо для двох відрізків прямих AC і BD, що перетинаються в точці S, виконується наведена вище рівність, тоді їх чотири кінцеві точки A, B, C і D лежать на спільному колі. Або іншими словами, якщо діагоналі чотирикутника ABCD перетинаються в точці S і виконують наведену вище рівність, то це вписаний чотирикутник .
Значення двох добутків в теоремі хорд залежить лише від відстані точки перетину S від центру кола і називається абсолютним значенням степені S, більш того, можна стверджувати, що:
де r - радіус кола, а d - відстань між центром кола і точкою перетину S. Ця властивість випливає безпосередньо із застосування теореми хорд до третьої хорди, що проходить через S і центр кола M (див. креслення).
Теорему можна довести за допомогою подібних трикутників (за допомогою теореми про вписаний кут). Розглянемо кути трикутників ASD і BSC :
- (кути, які спираються на хорду AB)
- (кути, які спираються на хорду CD)
- (вертикальні кути)
Це означає, що трикутники ASD і BSC подібні і тому
Поряд з теоремою про січну і дотичну і теоремою про дві січні, теорема про хорди, що перетинаються представляє один з трьох основних випадків більш загальної теореми про дві прямі і коло, що перетинаються - теореми про степінь точки
Список літератури
- Paul Glaister: Intersecting Chords Theorem: 30 Years on. Mathematics in School, Vol. 36, No. 1 (Jan., 2007), p. 22 (JSTOR)
- Bruce Shawyer: Explorations in Geometry. World scientific, 2010, ISBN 9789813100947, p. 14
- Hans Schupp: Elementargeometrie. Schöningh, Paderborn 1977, ISBN 3-506-99189-2, p. 149 (German).
- Schülerduden - Mathematik I. Bibliographisches Institut & F.A. Brockhaus, 8. Auflage, Mannheim 2008, ISBN 978-3-411-04208-1, pp. 415-417 (German)
Зовнішні посилання
- Intersecting Chords Theorem at cut-the-knot.org
- Intersecting Chords Theorem at proofwiki.org
- Two interactive illustrations: and