Тереза Шлезінгер

Тереза Шлезінгер
нім. Therese Schlesinger-Eckstein
Народилася 6 червня 1863(1863-06-06)[1][2]
Відень, Австрійська імперія[1][3]
Померла 5 червня 1940(1940-06-05)[1][2] (76 років)
Блуа[1][3]
Країна  Австрія
Діяльність політична діячка
Знання мов німецька
Посада член Національної ради Австрії, member of the Austrian federal councild, член Національної ради Австрії[4] і member of the Austrian federal councild[4]
Партія Соціал-демократична партія Австрії
Брати, сестри Frederick Ecksteind, Емма Екштайн і Gustav Ecksteind

Тереза Шлезінгер (нім. Therese Schlesinger, уроджена Eckstein; нар. 6 червня 1863 пом. 5 червня 1940) — австрійська політикеса і активістка за права жінок, письменниця-соціалістка[5].

Була однією з перших жінок соціал-демократів, обраних до парламенту Першої республіки Австрії.

Життєпис

Тереза Шлезінгер народилася 6 червня 1863 року у Відні у Австрійській імперії. Росла в ліберальній єврейської родині промисловців, серед її братів і сестер: Емма Екштайн, Фрідріх Екштайн та Густав Екштайн.

Тереза не отримувала вищої освіти, вона брала приватні уроки і займалася самоосвітою. В 1894 році, завдяки своїй товаришці Марі Ланг, яка познайомила Терезу з фемінізмом, вона приєдналася до жіночої асоціації Allgemeine Österreichischen Frauenverein (AÖFV). Незабаром, увійшовши до кола знайомих Августи Фікерт, Тереза стала писати за її порадою статті до газет та часописів. Вона писала для жіночого розділу щотижневої газети Volksstimme Фердинанда Кронаветера і стала віце-президентом AÖFV. Боролася за права жінок для отримання вищої освіти та права на голосування.

У 1896 році Тереза Шлезінгер разом з Розою Майредер була делегована AÖFV на конференцію Ethischen Gesellschaft Wien з питання про становище віденських робітників, де вона встановила свої перші контакти з соціал-демократами. Того ж року вона виступила на першому Міжнародному жіночому конгресі в Берліні (Internationalen Frauenkongress), присвяченому австрійському жіночому руху.

Вона почала вивчати теоретичні засади соціал-демократії і слухала лекції з соціальної етики у Еміля Райха у Віденському університеті. Восени 1897 року вона стала членом Австрійської соціал-демократичної робітничої партії. У 1901 році вона стала співзасновником асоціації Vereins sozialdemokratischer Frauen und Mädchen. Писала книги з проблем жінок у суспільстві, читала лекції і публікувала статті в соціал-демократичних щомісячних виданнях «Der Kampf», «Arbeiter Zeitung» та «Die Unzufriedene». Під час Першої світової війни, Тереза Шлезінгер була провідною фігурою лівого крила партії, очолюваної Віктором Адлером і пізніше Отто Бауером.

Тереза Шлезінгер за другою партою праворуч. Установчі національні збори, 1919 рік.

Коли в 1918 році було введено загальне виборче право для жінок, Тереза Шлезінгер і Адельхайд Попп видавали тижневик «Die Vählerin» з нагоди майбутніх виборів до Установчих національних зборів (Konstituierende Nationalversammlung), на яких жінки змогли вперше брати участь у виборах і голосувати. Разом з Адельхайд Попп, Анною Бошек, Габріелою Профт, Марією Туш та Амалією Зайдель вона увійшла до числа перших жінок-соціал-демократів, депутатів Установчих національних зборів[6]. З 1919 по 1923 роки вона була членом Національної ради Австрії, потім до 1930 року входила до складуФедеральної ради Австрії[7]. У 1933 році Тереза Шлезінгер вийшла з керівництва партії, яка в 1934 році була оголошена поза законом.

Після аншлюсу Австрії в 1938 році, Тереза Шлезінгер більше не була в безпеці через своє єврейське походження і втекла до Франції. Решту свого життя вона провела у санаторії міста Блуа, де і померла 5 червня 1940 року[8].

У 1949 році житловий комплекс за адресою Wickenburggasse 8 / Schlösselgasse 14 віденського району Йозефштадт було названо «Тереза-Шлезінгер-Хоф» (Therese-Schlesinger-Hof). У 2006 році на її честь була названа одна з площ Відня Schlesingerplatz.

Родина

У 1888 році Тереза Екштайн одружилась з Віктором Шлезінгером (Victor Schlesinger), працівником комерційного банку. У них в 1890 році народилася донька Анна. Тереза під час пологів заразилася пологовою гарячкою і після двох з половиною років хвороби могла пересуватися тільки в інвалідному візку і на милицях.

Під час хвороби, 23 січня 1891 року, її чоловік помер від туберкульозу. З 1905 року Тереза жила з матір'ю, донькою, сестрою Еммою та братом Густавом до їх смерті протягом 1920-х років. Єдина донька Анна, яка одружилась з адвокатом Джозефом Фреєм (Josef Frey), покінчила з собою в 1920 році.

Література

  • Jutta Dick, Marina Sassenberg. Jüdische Frauen im 19. und 20. Jahrhundert. Lexikon zu Leben und Werk. Rowohlt, Reinbek 1993, ISBN 3-499-16344-6.
  • Gabriella Hauch. Schlesinger, Therese. In: Brigitta Keintzel, Ilse Korotin (Hrsg.): Wissenschafterinnen in und aus Österreich: Leben — Werk — Wirken. Wien: Böhlau, 2002 ISBN 3-205-99467-1, S. 650—655.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.