Теслав

Теслав або Тетислав (*д/н —бл. 1170) князь Рюгену у 11401170 роках. Саксон Граматик називає його королем руян.

Теслав
Народився невідомо
Помер бл. 1170
Національність руян
Діяльність аристократ
Титул князь
Термін 1140—1170 роки
Попередник Ратислав
Наступник Яромар I
Конфесія поганство
християнство
Рід Вітславичі
Батько Ратислав
Брати, сестри Стоїслав I і Яромар I
Діти Дубіслав

Життєпис

Походив з династії Вітславичі. Старший син Ратислава, князя руян та Рюгена (Ругії). Про дату народження немає відомостей. Став панувати над руянами після смерті батька у 1140 або 1141 роках.

З самого початку поставив за мету посилити князівську владу, що було необхідно для протистояння сусіднім держава Ободрицькому союзу та королівству Данія. При цьому мав застереження проти братів Стоїслава та Яромара, які згодом стали також претендувати на владу. У 1147 році спрямував війська на підтримку ободрицькому князю Ніклоту, який боровся з саксами та данцями. Потужний флот руян суттєво допоміг ободритам.

Після низки поразок від данців у 1160 році Теслав розпочав перемовини з Вальдемаром I, королем Данії, а також його головним радником Абсалоном, єпископом Роскілле, що встановлення тривалого миру.

У 1162 Теслав підтримав данського короля при облозі Вологощі (нім. Вольгаст) в Померанії. Єпископ Абсалон прийняв незабаром участь в раді руян, де висловив думку прийняття християнства жителями Ругіі. У 1163 році Теслав був присутній у м. Любек під час освячення місцевого кафедрального собору.

1166 року Теслав підтримав пропозицію, оскільки передбачав цим посилити свою владу, яка була сильно обмежена жерцями Святовита (Свентовіта), а християнізація назавжди усунула б жерців від політичного впливу. Втім зустрів спротив з боку жерців, яких підтримав брат Яромар.

19 травня 1168 року данці під проводом короля Вальдемара I та єпископа Абсалона висадилися на Рюгені, яких підтримали війська Генріха Лева Вельфа, герцога Саксонії та Баварії, якими керували князі поморян Казимир і Богуслав I, Прібислав I, князь Мекленбургу, і Берно, єпископ Мекленбургский.

Вороги швидко зайняли острів, взявши в облогу священне місто Аркону. Обложені, впевнені у своїх силах, вкрили вежу над воротами прапорами й орлами. Між ними була і Станіця — військовий прапор руян, яке останні шанували як прапор всіх богів.

12 червня 1168 року під час чергового нападу була підпалена вежа і ворота, мала кількість води не дозволило погасити пожежу, у результаті чого ворог захопив Аркону. Після захоплення міста данці зруйнували храм Святовита у м.Чаренза. За результатами нової\ угоди Теслав разом з руянами зобов'язався хреститися. Втім його влада й авторитет були суттєво підірвані, хоча й отримав титул князя Рюгена. Водночас на острові розташувалася данська залога. За цих умов загострилася боротьба Теслава з братом Яромаром.

У 1170 році брав участь у поході Вальдемара I проти міста Щецін. Після цього згадки про нього зникають. Після нього владу розділили Стоїслав та Яромар разом із сином Дубіславом.

Пам'ять

На честь Теслава названо вулицю в Штральзунді — Теславштрассе.

Родина

  • Дубіслав, князь на п-ов Віттов

Джерела

  • Joachim Wächter. Das Fürstentum Rügen − Ein Überblick. In: Beiträge zur Geschichte Vorpommerns: die Demminer Kolloquien 1985—1994. Thomas Helms Verlag, Schwerin, 1997, ISBN 3-931185-11-7.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.