Тесніф

Тесниф (азерб. Təsnif) — малий вокальний жанр азербайджанської національної класичної музики, типу пісні, який займає важливе місце в репертуарах ханенде (азербайджанські народні співаки, виконавці мугамів). Авторами тесніфів часто бували самі ханенде. Особливо майстерно співав тесніфи один з найяскравіших представників азербайджанського вокального мистецтва Бюльбюль. Він так професійно виконував знамениті азербайджанські тесніфи «Раст», «Сеґях» і «Шур», що інші талановиті ханенде навіть не бралися за виконання цих тесніфів, кажучи: «На них лежить печатка Бюльбюля»[1].

Тесніф
Стилістичні походження
Походження
музичні традиції Середнього Сходу
Типові інструменти
Споріднені жанри
мугам, тасніф

Такі видатні азербайджанські композитори, як Кара Караєв, Фікрет Аміров, Тофік Кулієв, Алекпер Тагієв, Закір Багіров і музикознавець М. С. Ісмайлов, широко використовували тесніфи у своїй творчості, і записували їх нотами з виконання прославлених азербайджанських ханенде і виконавців: Сеїда Шушинського, Джаббара Карьягдиогли, Зульфі Адігезалова, тариста Ґурбана Піримова та ін.

Виконання

Тесніфи зазвичай виконуються до або після мугаму. Таким чином, виконавці показують свою майстерність в обох жанрах. На відміну від мугамних репертуарів, які більш імпровізовані і ритмічно вільні, тесніфи, так само, як і малий інструментальний класичний жанр азербайджанської музики — рянгі, більш схильні до впливів «музичної моди». У XX столітті виконавці мугамів (ханенде) стали використовувати в тесніфах вірші азербайджанських поетів ліричного та громадянського звучання, таких як Самед Вургун, Сулейман Рустам, Аліага Вахід, Бахтіяр Вагабзаде, І. Сафарлі та інших.

Знамениті виконавці тесніфів

Див. також

Примітки

Посилання

  • Санубар Юсифгызы, проект «Мугам: фабрика звезд»
  • «Арузные метры в азербайджанских теснифах». Известия АН АзССР, 1971, № 3.
  • «Азербайджанские теснифы как жанр народно-профессиональной музыки». Доклады АН АзССР, 1971, № 3.
  • «Новая жизнь теснифов». «Литературный Азербайджан», 1972, № 6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.