Тимченко Йосип Андрійович

Ти́мченко Йо́сип Андрі́йович (26 квітня 1852, с. Окіп, Харківська губернія, Російська імперія 20 травня 1924, Одеса, Україна, СРСР) український механік-винахідник, винайшов кіноапарат за два роки до братів Люм'єр.

Йосип Тимченко
Народився 26 квітня 1852(1852-04-26)
с. Окіп, Харківська губернія, Російська імперія
Помер 20 травня 1924(1924-05-20) (72 роки)
Одеса
Поховання Друге християнське кладовище Одеси
Країна  Російська імперія
 СРСР
Національність українець
Діяльність винахідник
Відомий завдяки Винайшов перший кіноапарат (1893 рік)
Alma mater ХНУ імені В. Н. Каразіна
Заклад Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Посада Механік Новоросійського університету
Нагороди Золоті медалі на виставках в Одесі, Кишеневі, Нижньому Новгороді, Парижі (1884, 1886, 1896, 1900)

Життєпис

Народився 15 квітня 1852 року в селі Окіп Харківської губерніїу родині селянина-кріпака. Навчався у механічних майстернях Харківського університету.

З 1880 року керував механічними майстернями Новоросійського університету (Одеса): був головним механіком університету.

Автор багатьох оригінальних винаходів — передусім автоматичних метеорологічних, фізичних і астрономічних приладів, деякі з яких неодноразово були відзначені золотими та срібними медалями на світових виставках.

Брав участь у створенні першої моделі автоматичної телефонної станції Фрейденберга.

Влітку 1893 року (за два роки до відкриття братів Люм'єрів) — разом з фізиком М. Любимовим розробив скачковий механізм «слимак», який було використано для удосконалення стробоскопу. Принцип дії цього механізму став основою для нового апарату «кінескопу», у створенні якого брав участь винахідник Михайло Фрейденберг.

У листопаді 1893 року в одеському готелі «Франція» (на розі вул. Дерибасівської та Колодязного провулку) відбулася публічна демонстрація двох кінофільмів, знятих «кінескопом» на Одеському іподромі: «Вершник» та «Метальник списа».

У січні 1894 року на IX з'їзді дослідників природи та лікарів Російської імперії Тимченко за допомогою свого апарату демонстрував зображення на екрані. Учасники з'їзду схвально сприйняли апарат Тимченка й висловили подяку винахіднику.

Це сталося за рік до появи комерційного кінематографу в Західній Європі. Таким чином Йосип Тимченко випередив західноєвропейських винахідників Л. Люм'єра, Ж. Демені, С. Складовського. Але його апарат ніколи не був запатентований.

«Кінескоп» Й.Тимченка досі зберігається в запасниках Політехнічного музею в Москві.

Вшанування пам'яті

Меморіальна дошка в Одесі на Преображенській 24
Меморіальна дошка в Харкові

За поданням Національної спілки кінематографістів України, розпорядженням одеського голови було прийнято рішення увічнити пам'ять українського винахідника у Одесі. З цією метою встановлено пам'ятник Тимченку і його сім'ї на Другому Християнському кладовищі, а також меморіальна дошка на фасаді будинку № 24 по вулиці Преображенській.

У Харкові, на Московському проспекті, буд. 10/12, 12 травня 2012 року встановлено меморіальну дошку Й. А. Тимченку.

28 квітня 2016 року відповідно до закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» та політики декомунізації України в Одесі було перейменовано декілька вулиць. Зокрема, було увічнено пам'ять Тимченка і його ім'ям було названо колишню Колгоспну вулицю.[1]

Див. також

Примітки

Посилання

Література та джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.