Токівський водоспад

То́ківський водоспа́д — водоспад (каскад водоспадів) на річці Кам'янці (притока Базавлуку). Гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення (за назвою «Водоспад на річці Кам'янка»), об'єкт природно-заповідного фонду Дніпропетровської області.

Токівський водоспад
Вигляд на каскад
47°41′06″ пн. ш. 33°56′31″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування  Україна,
Дніпропетровська область,
Апостолівський район,
біля с. Токівське
Тип каскадний
Висота над р.м. 38 м
Повна висота 6 м
Русло Кам'янка
Токівський водоспад
Токівський водоспад (Дніпропетровська область)
 Токівський водоспад у Вікісховищі

Розташований біля села Токівське Апостолівського району Дніпропетровської області.

Загальна висота водоспаду — бл. 6 м. Протяжність водоспаду — близько 30 метрів. Він утворився на виступах червоного граніту. Розташований біля Токівського гранітного кар'єру.

Водоспад є чудовим місцем відпочинку жителів та гостей району.

Характеристика

Водоспад розташований у нижній течії річки Кам'янки, при проходженні її вод через Токівський масив.

Невеликі пороги і водоспади утворені з порфіробластових гранітів, обабіч розташована геологічна пам'ятка природи «Мальовничий каньйон на річці Кам'янці в Токівських гранітах». Разом вони утворюють мальовничий пейзаж.

Історія

Одна з легенд про Токівський водоспад (за О. Кравченко).

Давно, коли наші землі населяли племена чудових вершників та вправних лучників кіммерійців, жила у нашім краї юна Тамірис — донька хороброго царя Кімра. Якось Тамірис переслідували скіфи і на шляху Тамірис з'явилася степова річка. Річка попрохала її подарувати їй своє намисто. Заради порятунку Тамірис кинула намисто у воду.

Переправившись на інший берег, вона помчала далі, не сподіваючись на диво. Але кінь вже ледве скакав від утоми. Дівчина озирнулася і побачила, що скіфи уже доїхали до річки і з розмаху скочили у неї, аж бризки полетіли у всі боки з-під копит коней.

Та зненацька почувся страшенний грім, земля навколо річки затремтіла і здибилася камінням, котре накрило переслідувачів кіммерійки. Степом пронісся страшенний порив вітру, підсилюючи страхітливий гуркіт.

Враз все стихло і озирнувшись назад Тамірис побачила, що води раніше тихої степової річки сяяли золотими іскрами, вигравали кришталем ніби й справді її прикрасило намисто кіммерійської царівни.

Так з'явився водоспад на річці Кам'янці, котра впадає в Базавлук — притоку Дніпра.

Друга місцева назва Токівського водоспаду — Водоспад Калнишевського. Саме кошовий отаман Петро Калнишевський першим почав заселяти землі навколо Дніпра, що нижче порогів.

Старожили розповідають, що на території нинішнього Червоного Току в Петра Калнишевського був маєток, поряд з яким було викопано глибокий колодязь із найсмачнішою в околиці водою, і про те, що біля колодязя зупинялися ночувати чумаки, прямуючи з Криму до Чигирина та Києва.

Галерея

Джерела

  • М. Богомаз. Річка називається… — Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1998. — 78 с. — ISBN 966-7081-86-9
  • Вад. В. Манюк, Вол. В. Манюк. Природно-заповідний фонд Дніпропетровщини (станом на 1 грудня 2010 року) [навчальний довідник]. — Дніпропетровськ, 2010. — 116 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.