Томас Єпес

Томас Єпес також Томаш Йєпес (ісп. Tomás Yepes 15951674, Валенсія) — іспанський майстер натюрмортів доби бароко.

Томас Єпес
ісп. Tomás Yepes

Томас Єпес. «Куточок кабінету з квітами на столі і картиною „Суд царя Соломона“», 1654 р. Приватна збірка, Мадрид
При народженні ісп. Tomás Yepes
Народження 1595[1]
Валенсія, Іспанія[2]
Смерть 1674[3][1][4] або 16 червня 1674(1674-06-16)[2]
  Валенсія, Іспанія[2]
Національність іспанець
Країна  Арагонське королівство
Жанр побутовий жанр, натюрморти
Діяльність художник
Напрямок бароко, реалізм XVII століття
Вплив реалізм,бароко
Твори натюрморти, побутовий жанр

 Томас Єпес у Вікісховищі

Маловідома біографія

Про цього художника, майстра натюрмортів, збережено мало достовірних відомостей. Історик Альфонсо Перес Сенчес вважав, що Томаш Йєпес і Томас Єпес (Hiepes) — она і та ж особа, позначена у переліку художників Гільдії міста Валенсія. Він став членом гільдії з 1616 року.

1630 року його згадано у декількох нотаріальних документах. Серед них і неприємний — сестра художника, яка володіла кондитерською крамничкою і через суд намагалась забрати у нього борг. Томас Єпес пояснював, що повної суми не мав на той час і пропонував віддати частину боргу власними картинами релігійного характеру.

Відомо, що він купував фрукти, котрі були для нього необхідним реквізитом-моделями для створення натюрмортів. Серед збережених картин перші датовані 1642 роком, хоча зрозуміло, що картини він почав створювати набагато раніше.

1655 року про художника згадав Марко Антоніо Орті у книзі з описом урочистостей з дня дворічної канонізації Сан Вісенте Феррерського. З цього приводу художник створив декілька натюрмортів (і релігійних образів, котрі розмістили у монастирі Санто-Домінго, що підвищило його авторитет як місцевого художника.

Жанрове коло його творів

Стилістика його ранніх творів вказує на наближеність до картин художника Хуана ван дер Хамена (Juan van der Hamen, 1596—1631). Натюрморти цього періоду прості за композиціями, вази з квітами чи фрукти розташовані симетрично. Всі речі ретельно розташовані на столі, вкритому скатертиною з мереживом. Незважаючи на симетрію і нескладні речі натюрмортів, вони справляють приємне, майже святкове враження через різкувате освітлення, яскраві фарби і постійні зусилля митця уникати монотонності і нудьги. Він використовує тропічні квіти і коштовний посуд, серед котрого і порцеляна Делфта, що була рідкісною і коштовною для Іспанії. Частка натюрмортів подана на тлі з пейзажами, що збільшувало художню привабливість творів. Окрім натюрмортів з квітами і фруктами були кухонні і зображення людських фігур. Відома картина з зображенням куточка парка та кімнатним собачкою. Про наближеність до побутового жанру свідчить його картина «Відпочинок птахолова».

Брався митець і за створення натюрмортів типу «Марнота марнот» (Ванітас).

Обрані твори (галерея)

Див. також

Примітки

Джерела

  • Pérez Sánchez, Alfonso E. (1995). Thomas Yepes. Madrid: Fundación Bancaja. ISBN 84-88715-21-8.
  • Lo fingido verdadero. Bodegones españoles de la colección Naseiro adquiridos para el Prado, catálogo de la exposición a cargo de Javier Portús, Madrid, 2006, Museo Nacional del Prado. ISBN 84-8480-097-0
  • Obras maestras de la colección Masaveu, catálogo de la exposición, Madrid, 1989, Museo Nacional del Prado. ISBN 84-86795-30-3

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Томас Єпес

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.