Томашевський Василь Григорович

Васи́ль Григо́рович Томаше́вський (* 14 березня 1914 Чайківка Радомишльського повіту — † 25 лютого 2002, Оттава) український архітектор, художник, скульптор в Канаді; почесний професор Української академії мистецтва.

Томашевський Василь Григорович
Народження 14 березня 1914(1914-03-14)
Смерть 25 лютого 2002(2002-02-25) (87 років)
Оттава
Навчання Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури
Діяльність архітектор
Праця в містах Монреаль, Оттава
Нагороди почесний професор Української академії мистецтва

Життєпис

Коли йому було чотири роки, померла мати, через кілька років — батько; виховувався в родині старшого брата Семена, працював разом з родичами на полях.

Першу освіту отримав у Житомирському технікумі твердих матеріалів.

В 1935—1940 навчався на архітектурному факультеті Київського художнього інституту.

1941 року добровольцем пішов на фронт, майже одразу потрапив у полон в «Київському котлі»: «Восени 1941 року я з голоду опух і вже на ноги не піднімався, лежав, як колода»[1]. Старший брат Семен 1943 року був мобілізований до Червоної армії, в 1944-му пропав безвісти на території Польщі.

Перебував у німецьких концтаборах, після закінчення війни залишився на Заході. Одружився з дівчиною, вивезеною на каторжні роботи до Німеччини, і все життя з нею прожив.

Навчався живопису й скульптури в Королівській академії мистецтв у Брюсселі та іспанській Академії мистецтв у Мадриді. На початку 1950-х емігрував до Канади, в Оттаву, там жив і працював до кінця своїх днів.

За проектами Томашівського споруджено Римо-католицьку семінарію в Монреалі — 1958, національну картинну галерею, парафіяльний центр української православної громади Успіння пресвятої Богородиці; проведено художнє оздоблення резиденції генерал-губернатора Канади, Canada House — постійна галерея для пересувних виставок; всі ці роботи в Оттаві. Є автором проектів п'яти федеральних аеропортів на території Канади, зокрема «Атланс» в Оттаві та «Доваль» у Монреалі.

Також по його накресленнях побудовано будинки лісництв у національних парках, митниці, поштамти, студентські гуртожитки, меморіальні та релігійні будівлі.

1994 року професорсько-викладацький колектив Української академії мистецтва схвалив рішення вченої ради про обрання Василя Томашевського почесним професором Української академії мистецтва.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.