Трахтенберг Ісаак Михайлович

Ісаак Михайлович Трахтенберг
Народився 11 листопада 1923(1923-11-11) (98 років)
Житомир, Житомирська округа, УСРР
Країна СРСРУкраїна
Діяльність доцент
Alma mater Київський медичний інститут
Звання професор
Ступінь доктор медичних наук
Членство НАН України
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Медаль «За оборону Києва»
Медаль «Ветеран праці»

Трахтенберг Ісаак Михайлович (нар. 11 листопада 1923, Житомир) — український і радянський гігієніст, токсиколог, професор (1966), доктор медичних наук (1964), член-кореспондент Національної академії наук України, академік Національної академії медичних наук України, заслужений діяч науки і техніки України (1994), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2002), премії імені А. А. Богомольця (2010), академічних премій з профілактичної медицини Національної АМН України (1995, 2002, 2010).

Біографія

Народження і ранні роки

Ісаак Михайлович Трахтенберг народився 11 листопада 1923 року в Житомирі. У 1940 році закінчив Київську середню школу № 44. У 1940 році студент філологічного факультету Київського університету.

З 1941 року студент Київського медичного інституту (КМІ). Потім евакуювався з інститутом у місто Челябінськ, де продовжив навчання в КМІ. У 1942 році поєднував заняття в КМІ з роботою в «Челябенергомонтаже» інструментальника на будівництві заводу оборонної промисловості. У той же час пройшов 110-годинну підготовку стрільця ВУС-1.

З 1943 року він був обраний головою студентської профспілки Київського медичного інституту. За активну громадську роботу нагороджений грамотою челябінської Ради депутатів трудящих.

У 1944 році повернувся в Київ з колективом студентів та викладачів інституту, де і продовжив навчання. Через два роки, закінчив Київський медичний інститут, і був зарахований за конкурсом до аспірантури при кафедрі гігієни праці, якою керував Л. І. Медведь. У 19471948 роках брав участь у перших повоєнних наукових форумах по профілактичній медицині (XII Всесоюзний і V Український з'їзд гігієністів, епідеміологів, мікробіологів, інфекціоністів). У 1948 році Республіканською протиепідеміологічною комісією призначений уповноваженим з проведення протиепідемічних заходів Залізничного району м. Києва. У тому ж році був нагороджений медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.».

Наукова діяльність

У 1951 році Ісааку Михайловичу було присуджено науковий ступінь кандидата медичних наук і він був зарахований в. о. асистента кафедри гігієни праці Київського медичного інституту. З 1951 по 1955 роки працював асистентом кафедри. На посаді професора кафедри, якою в ті роки керував член-кореспондент Академії медичних наук СРСР Г. Х. Шахбазян, І. Трахтенберг пропрацював до 1972 року і за цей час опублікував три монографії, одна з яких присвячена проблемі меркуріалізму, друга — токсикології полімерів, третя — фізіології розумової праці.

У 1956 році І. Трахтенбергу присвоєно вчене звання доцента, а в 1961 році обраний головою профспілки Київського медичного інституту. У 1964 році йому присуджено науковий ступінь доктора медичних наук. У 1966 році І. Трахтенберг нагороджений медаллю «За оборону Києва» і в тому ж році йому присвоєно вчене звання професора. У 1968 році він нагороджений грамотою Президії Українського республіканського комітету профспілки медичних працівників, потім у 1970 році — Почесною грамотою виконкому Київської міської ради депутатів трудящих. У 1972 році І. Трахтенберг обраний завідувачем лабораторії промислової токсикології і гігієни праці при використанні хімічних речовин Київського науково-дослідного інституту гігієни праці та профзахворювань МОЗ України. Він так само став членом секції промислової токсикології проблемної комісії «Наукові основи гігієни праці та профпатології» АМН СРСР.

Публікації

Редактор

  • Член редакційної колегії періодичного видання «Література і життя»;
  • Член редакційної ради (розділ «Гігієна») Великої медичної енциклопедії.

Книги

Нагороди

  • Грамота Челябінського Ради депутатів трудящих за участь у підготовці інструкторів ППХО Осовиахиму.
  • Медаль «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.».
  • Медаль «За оборону Києва»
  • Грамота Президії Українського республіканського комітету профспілки медичних працівників (1968)
  • Почесна грамота виконкому Київської міської ради депутатів трудящих (1970)
  • Грамота МОЗ УРСР та Українського республіканського комітету профспілки медичних працівників у зв'язку з 125-річчям Київського медичного інституту. (1976)
  • Почесна грамота правління Республіканського наукового товариства гігієністів (1980)
  • Знак «Відмінник охорони здоров'я» (1982)
  • Медаль «Ветеран праці» (1985)
  • Нагрудний знак «50 років героїчної оборони м. Києва» (1991)
  • Диплом громадської благодійної організації фонду «Професіонал» за участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
  • Орден «За заслуги» III ступеня (1998)
  • Академічна премія Академії медичних наук України з профілактичної медицини за монографію «Основні показники фізіологічної норми у людини» (2002)
  • Медаль Академії медичних наук України за видатні досягнення в галузі медицини та у зв'язку з 10-річчям АМН Україні (2003)

Посилання

Література

  • Феномен Ісаака Трахтенберга: [до ювілею академіка НАМН України] // Український журнал сучасних проблем токсикології. — 2018. — № 4. — С. 74-78.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.