Тризубець Посейдона
Тризуб Посейдона і його римського еквівалента Нептуна, — їх традиційний божественний атрибут, що присутній в багатьох стародавніх описах.
За Гесіодом, тризуб Посейдона був створений трьома кіклопами. Однак за Робертом Грейвсом тризуб Посейдона і блискавка Зевса були спочатку одним священним лабрісом, і лише потім почали відрізнялися один від одного, коли Посейдон став богом моря, в той час як Зевс заявив про своє право на блискавку.[1]
Інша точка зору, яку поділяють Фрідріх Візелер, Е. М.В, Тілліярд і ряд інших дослідників, виводить тризуб Посейдона зі списа для риболовлі, типового для узбережжя проживання давніх греків.[2] У цьому сенсі він нагадує виделку з гострими кінцівками, використовувану середземноморськими рибалками, щоб ловити вугрів. Посейдону особливо поклонялися в прибережних країнах, де риба була базовим товаром торгівлі.
Альтернативна думка Г. Б. Волтерса виводить тризуб Посейдона від лотосового скіпетра Зевса, а самого Посейдона вважає морським аспектом Зевса.
Міфи
У грецьких міфах Посейдон використовує тризуб у ряді випадків:
- Під час суперечки з Афіною за володіння Аттикою Посейдон вражає тризубом Акрополь, де відкривається джерело морської води.[3]
- В аналогічному міфі Посейдон вдаряє в землю тризубом, щоб створити людству коня, а його конкурент Афіна створює оливкове дерево.
- Найдавніші монети Посейдонії з 6-го століття до н. е. зображують тризуб в правій руці Посейдона і схожий на блискавку Зевса.
- Червонофігурний килик Аттіки бл.475 р.до н. е. зображує, як Посейдон вбиває тризубом гіганта Полібота.[4]
- В іншому міфі Посейдон створює джерела або джерело ударом свого тризуба, щоб винагородити Амімону за роман з ним.[5] У версії іншого міфу, Посейдон використовує тризуб, щоб відлякати сатира, який намагався зґвалтувати Амімону після того, як вона помилково потрапила в нього мисливським списом.
- Існує також міф, де Посейдон торкається тризубом острова Делос, прикріплюючи його жорстко до морського дна.[6]
- Ще один міф розповідає про те, як Посейдон, розгніваний святотатством Аякса Малого, руйнує тризубом скелю, на якій намагався втриматись Аякс.
- Під час поїздки в Афіни, географу Павсанію в межах Ерехтейона був продемонстрований нібито відбиток Посейдона на скелі і пов'язане з ним джерело, яке, він пише, звучало шумом хвиль, коли дув південний вітер.
Символізм
Тризуб Нептуна розглядався давньоримським вченим Мавром Сервієм Гоноратом як тризубий, тому що «море є третьою частиною світу, або тому, що є три види води: моря, струмки та річки».[7] У відповідності з другим і третім Ватиканським міфографом, тризуб Нептуна символізує три властивості води: те, що вона тече, породжує плоди та може питися.
Сучасні згадки
У сучасності тризубець Посейдона присутній на прапорі Барбадосу,[8] гербі міської ради Ліверпуля, печатці грецьких ВМС, емблемі військ спеціального призначення морських котиків ВМС США і знаку корабля «USS John S. McCain».
Серія балістичних ракет американського флоту Трайдент названа на честь тризуба Нептуна,[9] , так само як Операція спис Нептуна.
Персоніфікація Великої Британії, Британія зображається з тризубом Посейдона як символом військово-морської могутності.
Логотип виробника автомобілів Maserati базується на тризубі зі статуї Нептуна в Болоньї.[10]
Тризуб Посейдона — це магічний артефакт з руйнівною силою у історичному фантастичному романі Майкла Лівінгстона 2015 року «Осколки неба».[11][12]
Тризуб Посейдона є одним з ключових об'єктів у сюжеті фільму 2017 року «Пірати Карибського моря: мерці не розповідають казки».
Примітки
- Robert Graves (2014). 46. The Greek Myths. Anne Books. ISBN 6155530815.
- E. C. Quiggin (2012). Essays and Studies Presented to William Ridgeway: On His Sixtieth Birthday - 6th August 1913. Cambridge University Press. с. 189, 191. ISBN 1107605563.
- Jennifer R. March (2014). Dictionary of Classical Mythology. Oxbow Books. с. 115. ISBN 1782976353.
- Encyclopedia of Greek and Roman Mythology. Infobase Publishing. 2010. с. 418. ISBN 1438126395.
- Robin Hard (2004). The Routledge Handbook of Greek Mythology: Based on H.J. Rose's "Handbook of Greek Mythology". Psychology Press. с. 235. ISBN 0415186366.
- Trudy Ring, Robert M. Salkin, Sharon La Boda, ред. (1995). International Dictionary of Historic Places: Southern Europe. Taylor & Francis. с. 180. ISBN 1884964028.
- H. David Brumble (2013). Classical Myths and Legends in the Middle Ages and Renaissance: A Dictionary of Allegorical Meanings. Routledge. с. 243. ISBN 1136797386.
- The Flag of Barbados. Ministry of Foreign Affairs and Foreign Trade of Barbados. Процитовано 6 серпня 2016.
- Trident II D-5. Atomic Archive. Процитовано 19 березня 2015.
- History. Maserati. Процитовано 8 січня 2016.
- The Shards of Heaven by Michael Livingston. Publishers Weekly. Процитовано 29 січня 2016.
- Review: The Shards of Heaven by Michael Livingston. Kirkus Reviews. 3 вересня 2015. Процитовано 29 січня 2016.