Три сестри (сільське господарство)

«Три сестри» (англ. Three Sisters) — усталена в етнографічній літературі США назва трьох основних сільськогосподарських культур, що використовувалися практично всіма землеробськими індіанськими народами, особливо в Північної та Центральній Америці: гарбуз, кукурудза та в'юнка квасоля.

Реверс «долару Сакагавеї» з 2009 р.: індіанка вирощує «трьох сестер».

У латиноамериканському сільському господарстві відомий термін «мільпа» (Milpa) — це ферми, де у великому масштабі використовується спільне культивування трьох цих культур[1]. «Три сестри» є взаємно корисними одна для одної. Пагони квасолі можуть витися по кукурудзі, завдяки чому відпадає необхідність в жердинах. Квасоля, як і всі бобові, забезпечують наявність азоту в ґрунті, а гарбуз простягається по землі, загороджуючи її від сонячного світла і не дає рости бур'янам. Більш того, гарбуз забезпечує природне мульчування ґрунту, створюючи мікроклімат, що утримує вологу, а її покриті шипиками стебла відлякують шкідливих комах. У кукурудзі відсутні амінокислоти лізин і триптофан, необхідні людині для синтезу білків та ніацину, але квасоля містять обидві ці речовини і разом з кукурудзою забезпечує збалансований раціон.

Вирощування «трьох сестер» було поширене в багатьох доколумбових культурах. Анасазі змогли культивувати їх навіть у відносно посушливих умовах. Серед племен південного заходу, наприклад, тева, відома «четверта сестра» — місцевий різновид павучнику (Cleome serrulata), що росте в Скелястих горах. Ця рослина привертає бджіл, що запилюють квасолю і гарбузи[2].

Метод вирощування «трьох сестер» зображений на реверсі випуску 2009 року «долару Сакагавеї»[3].

Див. також

Примітки

  1. Mann, Charles. 1491 . 2005. pp. 220—221. Vintage Books.
  2. Hemenway, T. (2000) Gaia's Garden: A Guide to Home-Scale Permaculture. Chelsea Green Pub Co. White River Junction, VT. p. 149. (ISBN 1-890132-52-7)
  3. 2009 Native American $ 1 Coin, US Mint. Accessed 2009-07-08.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.