Трійця (Мазаччо)

«Трійця» (італ. Trinità) фреска італійського живописця Мазаччо. Створена близько 1427 року. Знаходиться у церкві Санта-Марія-Новелла у Флоренції.

«Трійця»

Автор Мазаччо
Час створення бл. 1427
Техніка фреска
Місцезнаходження Церква Санта-Марія-Новелла (Флоренція)

Фреска відома своїм новаторством щодо передачі перспективи, інтегрування зображеної архітектури у реальну і зображення донаторів за масштабом порівнянними зі святими.

Опис

На фресці зображена Голгофа — розп'ятий Христос, якого підтримує Бог-Отець. В ногах у Розп'яття — саркофаг зі скелетом Адама, над яким напис типу memento mori «Я був тим же, що і ви, але і ви станете тим же, чим став я».

По боках Розп'яття стоять Діва Марія і св. Іван, трохи нижче донатор (одягнений у плащ і капуччо червоного кольору — одяг «гонфалоньєрів справедливості») і його дружина. Можливе ім'я донатора — Лоренцо Ленці, оскільки він обіймав цю посаду, а біля підніжжя фрески знаходився надгробок його двоюрідного брата Доменіко Ленці. Гіпотезу запропонував ​​Уго Прокаччі, який пізніше від неї відмовився, але тим не менш, ця версія вважається найбільш вірогідною. Інші кандидати в донатори — фра Лоренцо Кардоні (оскільки він був пріором церкви і спорудив вівтар, який знаходився раніше перед цією фрескою); фра Алессо Строцци (наступник попереднього, версія Л. Берті).

Збереженість

У XIX столітті верхня частина фрески (до саркофага) була перенесена на вхідну стіну церкви. У 1951 році Уго Прокаччі виявив нижню частину, приховану за пізнішим вівтарем. Верхню частину фрески перенесли назад, вернувши композиції первісний вигляд[1].

Галерея

Примітки

  1. Гращенков В. Н. Портрет в итальянской живописи Раннего Возрождения. — М., 1996. — С. 103.

Література

  • Luciano Berti, La Trinità di Masaccio, in AA.VV., Santa Maria Novella, Firenze 1981.
  • Luciano Berti, Masaccio, Firenze 1988.
  • Ernst Gombrich, La storia dell'arte, Leonardo Arte, ristampa, Milano 1997, pag. 229
  • R. Lieberman, Brunelleschi e Masaccio in Santa Maria Novella, «Memorie Domenicane», 12, 1981, pagg. 127-39
  • AA. VV., La Trinità di Masaccio. Il restauro dell'anno Duemila, Edifir, Firenze 2002
  • F. Boespflug, La Trinitè dans l'art d'Occident (1400 — 1460), Chapitre IV, Strasburgo, Presses Universitaires de Strasbourg, 2006
  • John T. Spike, Masaccio, Rizzoli libri illustrati, Milano 2002 ISBN 88-7423-007-9
  • Pierluigi De Vecchi ed Elda Cerchiari, I tempi dell'arte, volume 2, Bompiani, Milano 1999. ISBN 88-451-7212-0

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.