Тюльпан гранітний

Тюльпа́н грані́тний (Tulipa graniticola)[1] — рідкісна багаторічна рослина родини лілійних, яку також розглядають як синонім Tulipa biebersteiniana Schult. & Schult.f. Вузький ендемік, занесений до Червоної книги України у статусі «Вразливий». Декоративна культура.

Тюльпан гранітний
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілієві (Liliaceae)
Підродина: Lilioideae
Триба: Lilieae
Рід: Тюльпан (Tulipa)
Вид:
Тюльпан гранітний (T. graniticola)
Біноміальна назва
Tulipa graniticola
(Klokov et Zoz) Klokov, 1950

Опис

Трав'яниста рослина 20–35 см заввишки, геофіт, ефемероїд. Цибулини з темно-бурими оболонками та суцільним кільцем густих щетинок навколо денця. Листки лінійноланцетні, з гострою верхівкою, здебільшого дугоподібно вигнуті вгору або назовні. Квітки жовті, 17–35 мм завдовжки, яскраві, часто зовні з рожево-бузковим відтінком. Найчастіше вони поодинокі, рідше розташовані на квітконосі по 2–3 шт. Зовнішні листочки оцвітини вужчі, ніж внутрішні, нерідко у 1,5 рази. Листочки оцвітини найширші нижче середини. Плід коробочка 20-25 мм завдовжки.

Екологія та поширення

Рослина світлолюбна і посухостійка, тому зростає у кам'янистих степах, на відшаруваннях граніту, рідше — пісковиків. Віддає перевагу щебенистим ґрунтам.

Цвітіння відбувається у квітні-травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та вегетативно цибулинами.

Ареал виду охоплює Північне Приазов'я (зокрема Приазовську височину) та східні ділянки Подніпров'я.

Значення і статус виду

Популяції тюльпану гранітного невеликі за розміром, але досить щільні (5-30 особин на 1 м²). У їх відтворенні велику роль відіграє вегетативне розмноження; насіннєва продуктивність знаходиться на задовільному рівні. На стан виду негативно впливають збирання квітів для букетів, витоптування, випасання худоби, видобуток граніту, а також низьке генетичне різноманіття.

Рослина охороняється в Українському степовому заповіднику (відділення «Кам'яні Могили»), заповіднику «Хортиця», пам'ятці природи «Чердакли», заповідних урочищах «Василівка», «Ліс на граніті», «Гречкино №1», «Гречкино №2». Для збільшення чисельності рекомендується створити нові ботанічні заказники, а також поширити вид у культурі. Декоративні якості тюльпану гранітного досить високі, він є цінним селекційним матеріалом для гібридизації з іншими представниками роду.

Див. також

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)

Посилання

Тюльпан гранітний в Червоній книзі України. Перевірено 22 грудня 2014 р.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.