Тясминський каньйон

Тя́сминський каньйо́н каньйон на річці Тясмин, у районі міста Кам'янка Черкаського району Черкаської області. Утворений у протерозойських гранітах, вік яких оцінюється у 2 мільярди років.

Тясминський каньйон
Тясминський каньйон
Тясминський каньйон
49°02′22″ пн. ш. 32°05′17″ сх. д.
Розташування:  Україна
Черкаська область
Черкаський район
м. Кам'янка
Площа: 1,497 га
Заснований: 1995 р.
Керівна
організація:
Кам'янський державний історико-культурний заповідник
Країна  Україна

 Тясминський каньйон у Вікісховищі

Опис

Тясминський каньйон — цінна пам'ятка природи. Стрімкі, майже прямовидні скелі на лівому боці річки піднімаються вгору подекуди на 12—15 метрів. Скелі густо поросли молодим лісом з татарського та американського кленів, глоду та інших порід. Хоч вік цих насаджень невеликий, вони мають важливе протиерозійне і наукове значення. Тут трапляються рідкісні для області папороті аспленій волосовидний, аспленій стінний, багатоніжка та цистоптерис ламкий. Особливу наукову цінність Тясминського каньйону становить флора мохів гранітних скель, що зрошуються вапняковими водами. Український біолог А. С. Лазуренко відкрив і описав у цьому місці реліктовий комплекс мохів, котрі збереглися тут ще з льодовикового часу. Усі вони дуже рідкісні, а місце зростання десматадону українського — єдине в Україні.

Неабиякий інтерес викликає у ботаніків флора та рослинність степових схилів і ділянок степу, що розкинулись по обидва боки Тясмину. На степових схилах домінують ковилово-типчакові угрупування, які колись переважали в українських степах, а тепер збереглися лише подекуди. Крім таких характерних степових видів різнотрав'я, як рутвиця мала, вероніка австрійська, миколайчики сині, тут зростають мало поширені в регіоні види півники угорські, ковила волосиста (тирса), що занесені до «Червоної книги України».

Оригінальний вигляд мають ділянки степу на пологих схилах з гранітними виходами — «лобами». Вони майже скрізь вкриті типчаком і розетками молодила руського, яке рідко побачиш у такій кількості. В цьому угрупуванні зростають також властиві кам'янистим степам рослини цибуля подільська, авринія скельна, чебрець та інші. Заповнені гумусом тріщини скель заселяють авринія скельна, тонконіг вузьколистий, а з кущів кизильник чорноплідний.

Природно-заповідний об'єкт

У Тясминському каньйоні відповідно до рішення Черкаського облвиконкому від 13.05.1995 року № 288 створено однойменну комплексну пам'ятку природи місцевого значення на площі 1,497 га. Землекористувач або землевласник, у віданні якого перебуває заповідний об'єкт,— Кам'янський державний історико-культурний заповідник.[1].

Також у межах каньйону розташована геологічна пам'ятка природи Скеля О. С. Пушкіна.

Галерея

Джерела та література

  1. Природно-заповідний фонд Черкаської області / Укл. Коноваленко О. С., Карастан І. М. — Черкаси : Вертикаль, 2006. — 196 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.