Українсько-вірменські відносини

Українсько-вірменські відносини — двосторонні дипломатичні відносини між Республікою Вірменія та Україною. Встановлені 25 грудня 1991 року. До 1991 року обидві країни були союзними республіками у складі СРСР. Сьогодні країни є членами таких організацій як: Світова організація торгівлі, Організація з безпеки і співробітництва в Європі, а також є повноправними членами Організації Об'єднаних Націй.

Українсько-вірменські відносини

Вірменія

Україна

Історія

18 грудня 1991 року Вірменія визнала незалежність України.

Посольство Вірменії в Україні було відкрито у січні 1993 року. Надзвичайний і Повноважний посол Вірменії в Україні — Андранік Манукян[1]. Українське посольство в Єревані діє з вересня 1996 року. Тимчасово повіреним у справах України в Республіці Вірменія є Іван Загородній[2].

Документом, що заклав основи двосторонніх відносин, є підписаний 14 травня 1996 року Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Республікою Вірменія. У липні 1997 року з офіційним візитом Україну відвідав перший президент Вірменії Тер-Петросян Левон Акопович. У березні 2001 року Україну відвідав другий президент Вірменії Кочарян Роберт Седракович. Офіційний і робочий візити третього президента Вірменії Сержа Азатовича відбулись у липні 2011 і липні 2012 років. Другий президент України Леонід Кучма відвідав Вірменію з офіційними візитами у травні 1996 року і жовтні 2002 року[3].

У 2014 році Вірменія проголосувала проти прийняття резолюції щодо незаконності проведеного у Криму референдуму. Надалі, Вірменія зайняла нейтральну позицію щодо питань україно-російського конфлікту.

Договірно-правова база відносин складається з 72 документів, що регулюють співробітництво в різних сферах і на різних, в тому числі і регіональних рівнях.

Під час загострень між Азербайджаном та Вірменію які почалися 12 липня 2020 року, Україна виразила проазербайджанську позицію висловлюючи підтримку «територіальної цілісності Азербайджану».

Економічне співробітництво

Україна експортує до Вірменії м'ясо, молочні продукти, овочі, зернові. Вірменія експортує в Україну електротехнічну продукцію, алкогольні напої, мінеральні води[3].

За 9 місяців 2015 року товарообіг між країнами склав 94,2 млн доларів США, при цьому показник торгівлі товарами склав 76,7 млн доларів[4].

Українці у Вірменії

За даними перепису населення 2001 року, в Вірменії проживають тисяча шістсот тридцять три етнічних українця. Більшість українців живуть в Єревані, Ванадзорі, Гюмрі. У країні діє Федерація українців Вірменії «Україна». Організація має свій друкований орган, що видається українською мовою. Також в Вірменії функціонує ряд художніх колективів[5].

Вірмени в Україні

Вірмени здавна проживали на території сучасної України. У 1364 році у Львові був єпархіальний центр вірменів, якому підпорядковувалися парафії Литви, Польщі та Молдови. Вірмени відігравали певну роль в торгівлі, дипломатії, збройовій і ювелірній справах.

У XIX столітті Львів став центром вірменознавчих досліджень Західної України. У 1904 році у Львівському університеті було відкрито кафедру вірменської мови, що існувала до початку Німецько-радянської війни[6].

Див. також

Примітки

  1. Посол. Посольство Армении в Украине. Процитовано 12 березня 2016.
  2. Контактная информация. Посольство Украины в Республике Армения. Процитовано 12 березня 2016.
  3. Двухсторонние отношения. Посольство Армении в Украине. Процитовано 12 березня 2016.
  4. Торгово-экономические отношения между Украиной и Арменией. Посольство Украины в Республике Армения. Процитовано 12 березня 2016.
  5. Украинцы в Армении. Посольство Украины в Армении. Процитовано 12 березня 2016.
  6. Ирина Гаюк. Иллюстрированная энциклопедия Армянской культуры в Украине. Процитовано 13 березня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.