Українсько-єгипетські відносини

Українсько-єгипетські відносини почались задовго до проголошення незалежності України.

Українсько-єгипетські відносини

Єгипет

Україна

Офіційні дипломатичні відносини з Арабською Республікою Єгипет Україна встановила у 1992 р.

Державну незалежність України Арабська Республіка Єгипет офіційно визнала наприкінці грудня 1991 р. відповідною заявою Уряду АРЄ. Дипломатичні відносини між країнами встановлені 25 січня 1992 р.

Дипломатичне представництво АРЄ в Україні було започатковане у травні 1993 р. В Каїрі i Києві діють посольства України та Єгипту.

Незважаючи на географічну віддаленість України і Єгипту, існують спільні моменти в історії і сучасності двох народів. До нашого часу дійшли відомості, що серед місцевих правителів-мамлюків у XVI-XVII століттях були вихідці з України. Згодом, майже триста років тому, цими краями подорожував відомий український мандрівник Василь Григорович-Барський. Своїми близькосхідними спостереженнями він заклав основи вітчизняного сходознавства. Сучасна українська орієнталістика була започаткована відомим сходознавцем Агатангелом Кримським – дослідником Корану, ісламу, перекладачем давніх арабських і турецьких текстів, який два роки провів на Близькому Сході. На початку ХХ сторіччя в Александрії і Хелуані лікувалася і написала збірку поезій „Весна в Єгипті” видатна українська поетеса Леся Українка.

У 1960-70-ті роки українські інженери зробили важливий внесок у розбудову єгипетської економіки, чимало єгипетських студентів закінчили українські вищі навчальні заклади. Спільні моменти в історії українсько-єгипетського спілкування сприяють кращому розумінню між нашими народами і подальшій розбудові двосторонніх відносин.

На сьогодні між нашими державами діє 35 документів міжурядового та міжвідомчого рівня. Засади українсько-єгипетської співпраці визначають укладені у 1992 р. Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин та Угода про основи взаємовідносин і співробітництво. Зараз правова база України і Єгипту є однією з найбільших серед інших арабських країн-партнерів нашої держави. Ведеться постійна робота по її розширенню.

Здійснюється обмін делегаціями різного рівня, відбуваються засідання Спільної міжурядової двосторонньої Українсько-Єгипетської Комісії з економічного та науково-технічного співробітництва (останнє засідання проходило в Каїрі у листопаді 2010 р.). В рамках Організації Об'єднаних Націй наші країни взаємодіють з широкого кола питань. В України та Єгипту немає принципових розбіжностей у ставленні до актуальних питань міжнародного та регіонального порядку денного. Натомість, існує прагнення сприяти їх вирішенню мирним шляхом, у рамках діючого міжнародного права.

Торговельно-економічне співробітництво

У нафтогазовій галузі відбувається успішна реалізація НАК «Нафтогаз України» концесійної угоди з буріння та експлуатації свердловин. Єгипет є країною, в якій Україна здійснює один з найбільших інвестиційних проектів за кордоном. Загальна сума прямих українських інвестицій в економіку Єгипту сягає більше 240 млн дол. США. Також успішно розвивається українсько-єгипетське науково-технічне співробітництво. У квітні 2007 р. здійснено запуск першого єгипетського штучного супутника «EgyptSat-1» українським ракетним носієм «Дніпро». Через рік, у ході візиту до Каїру Президента України, було відкрито станцію управління супутником, підписано угоду про співробітництво у галузі мирного використання космосу. В навчальних закладах України навчаються єгипетські фахівці, які задіяні у космічній програмі АРЄ.

У сфері культури і освіти протягом останніх років здійснено успішні візити в Україну делегацій єгипетських спеціалістів, дітей та молоді.

Політичні відносини

21-23 грудня 1992 р. — офіційний візит Президента України Л.Кравчука до АРЄ. Переговори з Президентом Єгипту Х.Мубараком. Підписано спільне Комюніке, Угоду про основи взаємовідносин і співробітництво між Україною та Арабською Республікою Єгипет, низку інших двосторонніх документів.

28-30 березня 1997 р. — офіційний візит Прем’єр-міністра України П.Лазаренка до АРЄ.

12 листопада 2004 р. — візит Міністра закордонних справ К.Грищенка для участі у церемонії прощання з Головою ПНА Я.Арафатом.

20-21 грудня 2005 р. — офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка до АРЄ.

9-10 квітня 2008 р. — офіційний візит Президента України В.Ющенка до АРЄ, у ході візиту проведено зустрічі з Президентом Єгипту Х.Мубараком, Прем'єр-міністром А.Назіфом, Головою Народних зборів А.Суруром.

6-7 грудня 2010 р. — офіційний візит Міністра закордонних справ АРЄ А.Абуль-Гейта в Україну.

Українці у Єгипті

Станом на 1 січня 2014 р., на консульському обліку ПУ в АРЄ знаходиться 156 громадян України. Загалом, в Єгипті, за приблизними підрахунками, може перебувати до 6 тисяч українців. Громадяни України в Єгипті залучалися Посольством до участі у виборах до Верховної Ради України у жовтні 2012 року, святкування видатних подій в історії України.

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Єгиптом

Співробітництво між Україною та Єгиптом у культурно-гуманітарній сфері здійснюється на основі Угоди між Урядом України і Урядом АРЄ про культурне і науково-технічне співробітництво (22.12.1992 р.), Договір про співпрацю між Приазовським державним технічним університетом (м. Маріуполь) і Таббінським металургійним інститутом (м. Хелван) та інших угод та протоколів у сфері інформації, освіти, туризму тощо. Українські артисти впродовж багатьох років успішно працюють у Національній Каїрській опері. У грудні 2013 року, під час 8-ї Сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, Арабська Республіка Єгипет підтримала включення номінації «Петриківський розпис - українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ-ХХІ ст.» до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства.

Див. також

Посилання та джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.