Українські найкращі бомбардири чемпіонатів СРСР з футболу
У статті наведені досягнення українських бомбардирів у чемпіонатах СРСР з футболу.
- Олег Блохін п'ять разів ставав найкращим снайпером чемпіонату (чотири рази поспіль). Його досягнення так і не вдалося побити нікому з футболістів того часу. За цим показником до форварда зміг наблизитися лише Олег Протасов, який ставав тричі найкращим бомбардиром чемпіонату. У 1975 році за опитуванням провідних європейських журналістів за яскраву, стабільну і результативну гру його було визнано найкращим футболістом Європи і він став першим з трьох українських нападників володарем «Золотого м'яча» французького футбольного часопису «France Football».
- Олег Протасов, забивши 35 м'ячів у 1985 році, встановив рекорд результативності у чемпіонатах серед клубів вищої ліги колишнього Радянського Союзу, побивши попереднє досягнення спартаківця Микити Симоняна — 34 голи, що трималося з далекого 1950 року. Протасов зміг навіть втрутитися в боротьбу за титул найкращого європейського бомбардира, але не дотягнув, поступившись португальцю Фернанду Гомешу з «Порту», у якого в підсумку набралося на 4 влучних попадання більше, і отримав в нагороду «Срібний бутс» від футбольного видання «France Football». Цей бомбардирський приз, є і донині єдиним, отриманим нашим співвітчизником серед всіх футболістів на пострадянському просторі.
- Янош Габовда, нападник львівських «Карпат», став першим найкращим бомбардиром першої ліги у рік її створення. Він відзначився у 1970 році, поціливши 24 влучними пострілами у ворота суперників та за два роки до змін у турнірі, тобто 1968 року забивши також 24 голи.
- Степан Юрчишин, ще один форвард львівських «Карпат», встановив рекорд першої ліги (42 голи) у 1979 році. Другий історичний показник результативності в одесита Анатолія Шепеля, який забив у 1973 році — 38 м'ячів. І лише у 1990 році, результат одесита зміг повторити пахтакорівець Ігор Шквирін.
- Олександр Погорєлов, форвард нікопольського «Колоса», 20 червня 1980 року в календарному матчі команд першої ліги проти орджонікідзевського «Спартака» (6:1), забив усі шість м'ячів у ворота осетинів. Це досягнення скорострільності в одному матчі так і залишилось неперевершеним у чемпіонатах СРСР.
- Віктор Насташевський, київський армієць, забивши у 1983 році 41 рекордний м'яч, переміг всіх снайперів другої ліги, в яких виступали команди різних республік.
- Андрій Зазроев (Зазрошвілі) — вихованець грузинського футболу, але лаври футбольної «зірки» отримав у київському «Динамо», в якому був капітаном команди. За високий рівень майстерності та особисті морально-вольові якості у 1955 році він отримав спортивне звання «Заслужений майстер спорту СРСР».
- Сергій Андрєєв — вихованець луганського футболу. Перші свої м'ячі забивав, виступаючи за луганську «Зорю». Двічі в її складі ставав фіналістом Кубка Радянського Союзу — 1974, 1975 р.р. Вже пізніше, після розпаду Радянського Союзу, він став проживати в Російській Федерації, в сусідньому з Луганськом Ростові-на-Дону, що за півтораста кілометрів від його Батьківщини. Його голеадорські показники унікальні тим, що він ставав найкращим бомбардиром у двох лігах, вищій та першій.
Джерела
- Віктор Хохлюк. «Недосяжні рекордсмени чемпіонатів СРСР — Олег Блохін, Олег Протасов, Степан Юрчишин та Віктор Насташевський.» // «Український футбол», березень 2011 р., № 33/2505, стор. 2
Посилання
- Вічні рекорди — Блохіна, Протасова і Юрчишина (російська). Спорт.ua. Архів оригіналу за 28 січня 2021. Процитовано 6 лютого 2021.
- Семеро сотників (російська). Спорт.ua. Процитовано 6 лютого 2021.
- Українські сотники чемпіонатів Союзу (російська). Спорт.ua. Архів оригіналу за 10 червня 2011. Процитовано 6 лютого 2021.
- Українські сотники чемпіонатів СРСР (російська). Футболфан. Архів оригіналу за 27 листопада 2020. Процитовано 6 лютого 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.