Укргазвидобування
Укргазвидобува́ння — акціонерне товариство, державне підприємство, найбільша газовидобувна компанія у Центральній і Східній Європі, яка видобуває близько 73 % українського газу.
| |
Тип | АТ |
---|---|
Форма власності | відкрите акціонерне товариство |
Галузь | Газовидобування |
Попередник(и) | УкрНафтоГаз |
Засновано | 1998 |
Штаб-квартира | Київ Україна |
Територія діяльності | Україна |
Ключові особи | Романюк Олександр, директор дивізіону «Розвідка та видобування», Олена Кобець, генеральний директор |
Послуги | видобуток природного газу та нафти |
Співробітники | 19 172 |
Холдингова компанія | НАК «Нафтогаз України» |
ugv.com.ua | |
АТ «Укргазвидобування» — вертикально інтегрована компанія із замкнутим циклом виробництва: займається пошуком та розвідкою родовищ нафти та газу, їх розробки, а також видобутком, транспортуванням, перероблюванням вуглеводневої сировини та реалізацією нафтопродуктів[1].
Компанія веде діяльність на території 12 областей України, 66 районів та 236 територіальних громад. Станом на кінець 2019 року на підприємствах компанії працює близько 19 тисячі осіб. АТ «Укргазвидобування» є одним з найбільших бюджетоутворюючих підприємств України (сплачені податки в 2019 році склали 62,7 млрд грн)[2].
Історія
АТ «Укргазвидобування» (до грудня 2012 року ДК «Укргазвидобування», до травня 2018 року ПАТ «Укргазвидобування») було створено в липні 1998 року в результаті злиття підрозділів АТ «Укргазпром» та декількох газодобувних підприємств України. Є дочірньою компанією НАК «Нафтогаз України».
Війна на Донбасі заховала проекти «Укргазвидобування» з розробки ще одного альтернативного енергоносія — шахтного метану. А анексія Криму Росією унеможливлює видобуток газу на глибоководному Чорноморському шельфі. Цей проект мав намір реалізувати консорціум компаній Exxon Mobil, Shell, OMV та «Надра України».[3]
Результати роботи
АТ «Укргазвидобування» — основна компанія з видобування природного газу і газового конденсату в Україні. У 2019 році підприємствами компанії видобуто 14,892 млрд м3 газу, що складає 73 % всього видобутку в Україні, а також видобуто понад 22 % нафти та конденсату в Україні[4]. З квітня 2016 року компанія почала випускати бензини, що відповідають нормам не нижче Євро 4[5]. У 2019 році обсяг експлуатаційного та пошуково-розвідувального буріння склав 211, 6 тис. м.
Головні сфери діяльності компанії: пошук та розвідка родовищ нафти і газу, видобуток нафти і газу, транспортування нафти і газу, переробка вуглеводневої сировини, реалізація нафто- та газопродуктів.
Структура Компанії:
- Бурове управління «Укрбургаз»
- 3 газопромислові управління — «Полтавагазвидобування», «Шебелинкагазвидобування» та «Львівгазвидобування»
- Управління з переробки газу та газового конденсату (Шебелинське відділення по переробці газового конденсату та нафти і Яблунівське відділення по переробці газу)
- Науковий центр «УкрНДІгаз»
- Управління будівельно-монтажних робіт «Укргазспецбудмонтаж»
- Центр промислово-геофізичних досліджень «Укргазпромгеофізика»
- «УГВ-СЕРВІС»
- Спеціалізована аварійно-рятувальна (газорятувальна) служба «ЛІКВО» (САРС «ЛІКВО»)
- Учбово-оздоровчий комплекс «Червона Рута»
АТ «Укргазвидобування» веде розробку газових, нафтогазових і нафтогазоконденсатних родовищ в Харківській, Полтавській, Сумській, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Волинській областях. Геологорозвідувальні роботи компанії з пошуку нових родовищ вуглеводнів ведуться в Дніпровсько-Донецькій западині, у Карпатському регіоні.
За оцінкою DeGolyer станом на 01.01.2019 року сумарні достовірні і ймовірні запаси газу АТ «Укргазвидобування» становлять 264,2 млрд куб. м, в тому числі достовірні - 217,3 млрд куб. м та ймовірні - 46,9 млрд куб. м.
У 2020 році «Укргазвидобування» вдалося відновити Абазівське родовище у Полтавській області[6]. Дебіт свердловини збільшився з майже нульового до 98 тис. м3 на добу.
Реформування і розвиток
- У 2015 році на відкритому конкурсі було призначено нове керівництво[7], яке розпочало процес реформування Компанії. ПАТ «Укргазвидобування» планує реалізувати стратегію «20/20», яка передбачає підвищення видобутку природного газу до 20 млрд м3 у 2020 році[8], підвищення економічної активності активів компанії, реформування внутрішніх функцій, боротьбу з корупцією та дерегуляцію. Головою правління з червня 2015 року є Прохоренко Олег Васильович. В рамках боротьби з корупцією, АТ «Укргазвидобування» є одним з лідерів електронної системи державних закупівель ProZorro.
- Станом на 2016 р.[9]: Визначені можливості та ресурси для збільшення видобутку до 20 млрд м3 до 2020 року. Стабілізовано та збільшено видобуток — +47 млн м3 за 9 міс 2016 р. у порівнянні до 9 міс 2015 р.[10] Відремонтовано та запущено в роботу флота койлтюбінгу та ГРП. Розпочато процес модернізації власного флоту бурових верстатів . Проведено тендер на проведення 100 операцій ГРП — переможці «Tacrom», «Беларусьнефть». Започатковано практику аутсорсингу бурових сервісів — відкривається ринок для міжнародних компаній. Розроблено стратегію розвитку бурового флоту. Створено центр компетенції з буріння з фахівців міжнародних компаній. Обсяги сейсміки у 2015 році у 1.5 рази більше, ніж за весь період з 2011 по 2014 роки . Встановлено програмно-апаратні комплекси для моделювання резервуарів Petrel, Eclipse, Techlog. Розпочато оновлення (проведення) 3Д сейсморозвідки для усіх великих родовищ. Розпочато створення геологічних моделей всіх великих родовищ — вже 15 моделей заплановано у 2016 р. Розпочато геолого-технічний аудит усього фонду свердловин (>2 500 св.), 1 000 св. заплановано закінчити до кінця 2016 р. Разблоковано видачу нових спец.дозволів (подані документи на отримання 36 спец.дозволів у 2016 році.).
- Результати 2017 року[11] були досягнуті завдяки реалізації безпрецедентної кампанії зі збільшення видобутку природного газу:
- Реалізована масштабна програма з гідророзриву пластів (ГРП): проведено 120 операцій, завдяки яким компанія додатково видобула більше 875 млн куб. м.
- Проведено більше 800 операцій з ремонту свердловин. Додатковий ефект у 2017 році перевищує 550 млн куб. м. видобутку газу.
- У 2017 році на 21 % збільшено обсяги буріння БУ «Укрбургаз». Додатковий ефект у 2017 році перевищує 335 млн куб. м. видобутку газу.
- Вперше з часів СРСР введена в експлуатацію надпотужна свердловина з добовим дебітом вище 1 млн м³ газу.
- Незважаючи на природне падіння видобутку в межах 1,4 млрд м³ по родовищам, компанії вдалося компенсувати зниження та додатково видобути 645 млн м³ газу.
- Побудовано 5 ДКС та 5 малогабаритних ДКС, встановлено 4 додаткових компресорних агрегати на існуючих ДКС.
- Запущено систему он-лайн моніторингу режимів роботи свердловин.
- Побудовано більше 25 км міжпромислових газопроводів, прокладено близько 222 км шлейфів та підключено 52 нові свердловини.
- У три рази збільшено темпи оновлення спецтехніки. Кількість оновленої техніки становить близько 1000 одиниць.
- Для забезпечення якості газу, відповідно вимогам кодексу ГТС, побудовано 8 установок осушки газу. Оновлено обладнання хіміко-аналітичних лабораторій.
- На 17 технологічних об'єктах оновлено системи автоматичного керування технологічними процесами.
- Введено в експлуатацію систему GPS- моніторингу автотранспорту.
- Результати 2018 року були досягнуті завдяки реалізації кампанії зі збільшення видобутку природного газу на наявних родовищах:
- проведено 173 операції з ГРП, завдяки яким компанія додатково видобула більше 470 млн куб. м;
- проведено 225 операцій з ремонту свердловин, додатковий ефект від яких перевищує 300 млн куб. м. природного газу;
- проведено 729 колтюбінгових операцій, додатковий ефект від яких перевищує 330 млн куб. м. природного газу;
- в 3,5 рази збільшено обсяги сейсморозвідувальних робіт за методикою 3D до 1800 кв. км;
- відкрито 5 нових родовищ з запасами газу понад 1,5 млрд м³ та ресурсами понад 7 млрд куб. м;
- збільшено обсяги буріння БУ «Укрбургаз» до 245,9 км проходки та збільшено швидкість буріння до 424 м/місяць;
- залучено зовнішніх бурових підрядників, обсяги буріння яких склали 67,3 км проходки;
- з початку року закінчено бурінням 97 свердловин та введено в експлуатацію 69 нових свердловин;
- у грудні компанія закріпила рекордне значення середньодобового видобутку на рівні 43,7 млн куб. м, що майже на 1,3 млн м³ більше за фактичні показники аналогічного періоду 2017 року;
- незважаючи на природне падіння видобутку в межах 1 млрд м³ на наявних родовищах, компанії вдалося компенсувати зниження та додатково видобути 1,1 млрд м³ газу.
- Результати 2019 року були досягнуті завдяки виробничій програмі:
- виконано сейсморозвідувальні роботи 3D в обсязі 801,7 км², приріст запасів газу впродовж року склав 14,9 млрд м³;
- відкрито 3 нових родовища, загальна ресурсна база яких становить 2,15 млрд м³ газу, 16 тис. т нафти;
- закінчено буріння 74 свердловин, комерційна швидкість буріння на нових верстатах склала 850 м / верст.міс., на модернізованих - 800 м / верст.міс.;
- виконано 801 операцію колтюбінговими установками, додатковий ефект становить 321 млн м³ природного газу;
- зроблено 117 операцій з ГРП, додатковий ефект становить 484,5 млн м³ природного газу;
- виконано 202 операції з капітального ремонту свердловин, додатковий ефект становить 333 млн м³ природного газу;
- виконано 2 126 геофізичних робіт, придбано каротажні підіймачі та геофізичні прилади;
- фахівці УкрНДІгаз та Schlumberger побудували 18 геолого-технологічних 3D моделей родовищ, 16 нових експлуатаційних свердловин пробурили і спроектували на базі 3D моделей;
- побудовано 2 ДКС і 2 МДКС, 4 установки осушки газу, встановлено 11 компресорних агрегатів;
- оновлено 38 систем автоматичного управління технологічними процесами.
Комісія з питань надрокористування рекомендувала Державній службі геології та надр України продовжити дію 39 спеціальних дозволів АТ «Укргазвидобування», повідомила прес-служба відомства.[12] Відповідне рішення комісія прийняла на засіданні 10 липня.
Наприкінці лютого 2019 року «Укргазвидобування» за результатами тендеру уклало угоду з компанією «DeGolyer and MacNaughton Corp.» (США) щодо оцінки своїх запасів вуглеводнів, зокрема, резервів вуглеводнів 157 родовищ та 49 перспективних площ з розподілом за пріоритетністю подальшого освоєння. Вартість оцінки складає 20,25 млн гривень.[13]
У 2020 році Компанія «Укргазвидобування» отримала перші результати роботи на надглибокій свердловині №888 на [14]Шебелінському родовищі( Харьківська область).
На початку листопада 2021 року, в ЗМІ були опубліковані відповідні підсумки роботи компанії за 10 місяців 2021 року.[15]
За 10 місяців 2021 року АТ "Укргазвидобування" зменшило видобуток природного газу на 4,5%, або на близько пів мільярда кубометрів газу. Проти з аналогічного періоду 2020 року він зменшився до понад 11 мільярдів кубометрів газу.[15]
За 10 місяців поточного року "Укргазвидобування" видобула 11,366 мільярда кубометрів газу.[15]
Проти аналойного періоду торік зниження видобутку становить 4,5% або 0,541 мільярда кубометрів газу.[15]
Такі показники на 0,3% менші від рівня скорочення видобутку за період з січня по вересень 2021 року.[15]
При цьому відпуск газу за 10 місяців 2021 року зменшився на 4,46% або 0,502 мільярдів кубометрів газу – до 10,756 мільярда кубометрів газу, – йдеться у повідомленні.[15]
Також у "Укргазвидобування" додали, що упродовж 10 місяців пробурено та приєднано до наземної інфраструктури 40 нових свердловин, проведено 203 капітальних ремонтів свердловин та здійснено 506 колтюбінгових операцій.[15]
Регулювання трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців
В АТ «Укргазвидобування» трудові відносини між працівником і Роботодавцем регулюються чинним трудовим законодавством, Генеральною, Галузевою угодою і Договором. Права працівників забезпечуються колективним договором, трудовий колектив представляє об'єднана профспілкова організація АТ «Укргазвидобування».
ОПО АТ «Укргазвидобування» — одна з чотирьох міжрегіональних профорганізацій, які об'єднує «Укрнафтогазпрофспілка»[16].
Діяльність об'єднаної профспілки спрямована в основному на соціально-економічний захист працівників, розвиток і вдосконалення договірних відносин у філіях Товариства, посилення контролю щодо виконання законодавства про працю та охорону праці, нормативних актів, законодавства України та умов колективного договору.
За основу формування колективного договору ПАТ «Укргазвидобування» було взята колективний договір АТ «Укргазпром» 1998 року, із внесенням деяких змін і доповнень у зв'язку зі зміною складу Компанії. Щорічно в колдоговір вносяться нові пункти, які сприяють забезпеченню кращих умов праці, соціального захисту, заохочування та оплати праці працівників, членів їхніх сімей та непрацюючих пенсіонерів.
Історія ОПО АТ "Укргазвидобування
Перша конференція трудового колективу (тоді АТ «Укргазпром») відбулася 20 травня 1993 року, на якій було створено об'єднану профспілкову організацію й об'єднаний об'єднаний профспілковий комітет «Укргазпром», які очолив Паскевич Микола Антонович.
У 1999 році у зв'язку з реорганізацією АТ «Укргазпром» була утворена об'єднана профспілкова організація АТ «Укргазвидобування» (тоді ДК «Укргазвидобування»). Головою профспілки залишився Паскевич Микола Антонович.
У 2007 році було обрано Домненка Сергія Петровича, а з 2008 року головою об'єднаної профспілкової організації обрано Опольського Мар'яна Станіславовича. З 2010 року по теперішній час профспілку очолює Рудакова Тамара Павлівна.
Чисельність та структура
ОПО АТ «Укргазвидобування» об'єднує:
- ОПО БУ «Укрбургаз», яка представляє філію БУ «Укрбургаз» (в тому числі первинні профспілкові організації підрозділів БУ «Укрбургаз»),
а також первинні профспілкові організації, які представляють однойменні філії, зокрема:
- ППО ГПУ «Шебелинкагазвидобування»
- ППО ГПУ «Полтавагазвидобування»
- ППО ГПУ «Львівгазвидобування»
- ППО УПГГК (Управління з переробки газу та газового конденсату)
- ППО «УГВ-Сервіс»
- ППО УБМР «Укргазспецбудмонтаж»
- ППО УкрНДІгаз
- ППО ГФУ «Укргазпромгеофізика»
- ППО САРС «ЛІКВО»
- ППО НОК «Червона рута»
Керівники
- 1993—2007 рр. — Паскевич Микола Антонович;
- 2007—2008 рр. — Домненко Сергій Петрович;
- 2008—2010 рр. — Опольський Мар'ян Станіславович;
- 2010 — по теперішній час — Рудакова Тамара Павлівна.
Див. також
Примітки
- Про АТ Укргазвидобування. ugv.com.ua. Архів оригіналу за 20 липня 2017. Процитовано 20 квітня 2016.
- ТОП-100 платників податків 2018 року: газ, тютюн та енергетика | Бізнес. Цензор. https://biz.censor.net.ua. 25 січня 2019.
- Сланцевий газ в Україні: видобуток не у найближчій перспективі
- Рекорд за 25 років: «Укргазвидобування» в 2018 році збільшило видобуток газу до 15,5 млрд куб. м. УНІАН. 04 січня 2019. Процитовано 04 січня 2019.
- ПАТ «Укргазвидобування» запустило серійне виробництво бензину Євро – 4 та припинило продаж напівсировини | ПАТ Укргазвидобування. ugv.com.ua. Архів оригіналу за 16 квітня 2016. Процитовано 20 квітня 2016.
- «Укргазвидобування» відновило свердловину на Абазівському родовищі. kosatka.media (рос.). Процитовано 5 жовтня 2020.
- Уряд призначив главою Укргазвидобування Прохоренка. Економічна правда. Процитовано 20 квітня 2016.
- О тарифах на газ, зарплатах в сотни тысяч и отказе от импорта: интервью с главой "Укргаздобычи" Олегом Прохоренко. www.segodnya.ua. Процитовано 20 квітня 2016.
- Доповідь «ПАТ „УкрГазВидобування“. Огляд діяльності та перспективи розвитку.» на XIX Міжнародному форумі нафтогазової промисловості «Нафта та газ 2016» Київ. 2016.
- На 24,3 млн. м куб газу більше ніж в 2015 році ПАТ «Укргазвидобування» видобуло в І кварталі 2016 року | ПАТ Укргазвидобування. ugv.com.ua. Архів оригіналу за 13 травня 2016. Процитовано 20 квітня 2016.
- Укргаздобыча объяснила, как побила 24-летний рекорд | ЛІГА.Бизнес. http://biz.liga.net. 17 січня 2018.
- InterFax Україна. Держгеонадр готується до пролонгації 39 спецдозволів "Укргазвидобування" (ua). Процитовано 12 липня 2018.
- Американці за 20 мільйонів оцінять запаси газу "Укргазвидобування". Економічна правда. 2 березня 2019. Процитовано 28 квітня 2019.
- Укргазвидобування про дослідження нових покладів газу: Стриманий оптимізм. kosatka.media (рос.). Процитовано 10 листопада 2020.
- "Укргазвидобування" скоротив видобуток газу на 4,5% від початку року. 24 Канал (укр.). Процитовано 9 листопада 2021.
- Об'єднана профспілкова організація АТ «Укргазвидобування»
Посилання
- Офіційний вебсайт
- Статистика видобутку газу
- Видобуток газу і транспортування газу
- “Укрбургаз” має намір збільшити об’єми буріння на 33%. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 24 липня 2018. Процитовано 24 липня 2018.
- Укргазвидобування отримає вітчизняні мобільні майстерні. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 16 серпня 2018. Процитовано 16 серпня 2018.
- Нові бурові установки для добування газу прибули в Україну. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 13 листопада 2018. Процитовано 13 листопада 2018.
- В наступному році заплановано приріст обсягів буріння газових свердловин на 66%. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2 грудня 2018. Процитовано 2 грудня 2018.